Polski eksport IT rośnie w zdumiewającym tempie

Polski eksport IT rośnie w zdumiewającym tempie
Informatyczna spółka R22 postawiła na ekspansję zagraniczną na drodze przejęć. Na zdjęciu siedziba firmy Fot. Mat. pras.

Ekspansja zagraniczna polskiego sektora ICT odbywa się niemal w postępie geometrycznym. W okresie 2010-2018 wartość eksportu polskich usług IT wzrosła  ponad sześciokrotnie. W 2020 r. polskie podmioty sprzedały za granicę usługi telekomunikacyjne i informatyczne o wartości ponad 37 mld zł – dwa razy więcej niż w 2018 roku. A to dopiero początek…

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Polski sektor IT oferuje zagranicznym klientom coraz bardziej złożone rozwiązania, w tym gotowe produkty oraz unikatowe kompetencje. To sprawia, że ma silną markę na arenie międzynarodowej.
 • Spółki IT coraz częściej decydują się na przejęcia zagraniczne. Przykładem może być spółka R22, która zainwestowała w trzy spółki w Rumunii.
 • Udział sektora ICT w PKB wynosi około 8 proc. i wciąż rośnie, co daje nam wysokie, 9. miejsce w Unii Europejskiej.
Gdy trzy dekady temu polska gospodarka rozpoczynała swoją przygodę z wolnym rynkiem, wydawała się stać na straconej pozycji – z jednej strony miała przestarzałą strukturę (kształtowaną nie przez rynek, a przez ideologię), z drugiej praktycznie nie miała kapitału na rozwój (i to od dawna, była więc w stosunku do krajów zachodnich w większości mocno przestarzała).

Cud na bazie determinacji i kompetencji

A jednak ostatnie trzy dekady są często w świecie postrzegane jako okres cudu gospodarczego. Nie osiągnęliśmy wprawdzie – jako całość – poziomu gospodarczego i zamożności państw zachodnioeuropejskich, jednak tempo, w jakim nadrabialiśmy cywilizacyjny dystans, było imponujące.

Zobacz też: Ekspert: Po pandemii sektor IT nadal szybko będzie rosnąć

Czemu to zawdzięczamy? Pracowitości, zapobiegliwości, ambicji, determinacji, ale przede wszystkim umiejętnościom. W debacie publicznej wiele się mówi o dobrze wykształconych pracownikach, co było i jest magnesem dla inwestujących w Polsce zagranicznych koncernów – w pierwszym okresie transformacji to one dostarczały kapitału, niezbędnego dla rozwoju gospodarki.

Zobacz też: Napędzony pandemią sektor IT nie zwalnia tempa

Tak szybkie nadrabianie dystansu nie byłoby jednak możliwe bez innego rodzaju kapitału – intelektualnego. I gdy popatrzymy, jak w ostatnich dekadach rozwijały się poszczególne branże, widzimy, że zdecydowanie wyższe tempo rozwoju narzuciły te, gdzie liczyły się kompetencje. One też najsprawniej rozpychają się na zagranicznych rynkach, bez kompleksów podchodząc do znacznie większych konkurentów. Dobrym przykładem może być branża IT.

Gry - nasza specjalność

Najbardziej spektakularne – a przynajmniej najszybciej dostrzegane przez przeciętnego Kowalskiego (czy Smitha) – osiągnięcia ma branża gamingowa. Dość wspomnieć, że w ubiegłym roku najbardziej oczekiwaną na świecie grą była produkcja polskiego studia CD Projekt – Cyberpunk 2077. To, że nieco zawiodła graczy (będzie poprawiana), nie zmienia faktu, że polskie gry mają na świecie wyrobioną markę. Świadczy o tym nie tylko powodzenie wiedźmińskiej sagi tego producenta, ale setki produkcji dziesiątków innych polskich deweloperów, które z powodzeniem rywalizują z zachodnimi produkcjami.

 

×
 • Stany Zjednoczone

  Przelicz walutę
 • dolar (USD)

 • 4,374 złoty (PLN)

  0,932 EUR, 1 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polski eksport IT rośnie w zdumiewającym tempie

 • poznańczyk 2021-11-23 09:50:11
  Na zdjęciu przy artykule znajduje się KOMERCYJNY BIUROWIEC "Bałtyk" w Poznaniu, gdzie siedziby ma kilkadziesiąt firm. Może również R22. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd, że sugestią, że budynek należy do R22!!!
 • gupek wioskowy 2021-11-22 18:06:57
  Kogo to zdumiewa? (nie)Rządowe BiurestFo? Dziennikarzyny w rodzaju Sofuła? Branża jest całkowicie PRYWATNA i wykorzystuje swój potencjał. A POPiSoBOLSZEWIA nie zdążyła (jeszcze) tego popsuć!
  • Michał 2021-11-23 12:32:52
   To ciekawe bo to za rządów właśnie PiS-u branża rośnie najszybciej podobnie jak inne spółki i całe inne branże! Lemingom mózg nienawiść wyżera i stąd takie komentarze pełne pogardy i hejtu!
 • Rysa 2021-11-22 14:47:37
  Czyżby autor starał się o pracę w rządzie ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!