PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie inwestycje w Afryce. Podsumowanie roku działania ZBH PAIH

Robert Rybarczyk • 05-05-2019 13:02
Polskie inwestycje w Afryce. Podsumowanie roku działania ZBH PAIH

700 zapytań od polskich firm wpłynęło w 2018 r. do ZBH PAIH

Fot. Shutterstock

Największym zainteresowaniem polskich inwestorów cieszy się Lagos, największe miasto w Nigerii. Potem jest Nairobi, stolica Kenii, zaś na końcu Abidżan, stolica Wybrzeża Kości Słoniowej. Tak wynika z podsumowania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którym podsumowano zeszłoroczne działanie agencji w Afryce.  

 • Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w ciągu najbliższych lat średni wzrost PKB kontynentu afrykańskiego będzie oscylował w graniach 6-7 proc. rocznie przez następne 20 lat.
 • Według PAIH  zapytań polskich firm dotyczących działania w Afryce było w zeszłym roku 700 w 8 biurach.
 • Senegal, Nigeria, Kenia, Maroko i Egipt mają duży potencjał wzrostu.
 • O inwestowaniu w Afryce i zmianach społeczno-gospodarczych na tym kontynencie będziemy rozmawiać podczas trzech sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poświęconych rynkowi edukacjizdrowia i ICT oraz inwestycjom.
- Przy starannym przygotowaniu inwestycji i wybraniu odpowiedniego kraju, zysk rocznie może wynieść między 12 a 15 proc. – ocenia rynek na Czarnym Lądzie Jan Wieliński, ekspert od Afryki Subsaharyjskiej, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich, m.in. w Zimbabwe. Teraz jest m.in. doradcą w Krajowej Izbie Gospodarczej, w której współorganizuje misje gospodarcze do Afryki dla polskich biznesmenów.

- Gdzie inwestować? Niektóre kraje zostały już wybrane. To państwa, w których funkcjonują polskie placówki dyplomatyczne i zagraniczne biura handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Są to: Etiopia, Kenia, Tanzania, RPA, Angola, Nigeria, Senegal. To także kraje Afryki Północnej jak Egipt, Algieria, Tunezja, Maroko. Aktualnie największa gospodarka Afryki to egipska. Następnie nigeryjska i dopiero na trzecim miejscu jest południowoafrykańska. Jednak RPA jest z punktu widzenia naszych interesów teraz najważniejsza. RPA jest jednocześnie najbardziej technicznie rozwiniętym państwem. Sam rynek żywności w Nigerii jest warty dziś ok. 12,5 mld dolarów. A wkrótce cały afrykański rynek żywności będzie wart 110 mld dolarów. Warto się więc tym interesować, tam eksportować i inwestować – zdradza dyplomata.

PAIH podaje, że w zeszłym roku zapytań polskich firm dotyczących działania w Afryce było 700 w 8 biurach: Algier – 80; Casablanca – 42; Kair – 54; Nairobi – 117; Addis Abeba – 100; Abidżan – 21; Lagos – 172; Dakar – 108.

Czytaj też: Polacy pierwsi na rynku cyny w Rwandzie

Branża spożywcza, materiały wykończeniowe, kafelki


Ponadto, kierownicy poszczególnych biur handlowych określili perspektywy dla polskich inwestorów na najbliższe lata w Afryce.

I tak, biuro w Dakarze ocenia, że Senegal jest rynkiem stabilnym i jednym z najbardziej atrakcyjnych w kwestii bezpieczeństwa inwestycyjnego. Było to pierwsze państwo w regionie, które wprowadziło w życie ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Regulacje nadają uporządkowane ramy instytucjonalne i dobrze zdefiniowane procedury przy angażowaniu partnerów technicznych i inwestorów prywatnych. Kilka czynników wpływa dodatkowo na atrakcyjność tego regionu. W 2014 r. rząd w Dakarze wprowadził reformy strategiczne dotyczące gospodarczego i społecznego modelu rozwoju Senegalu. Przyjął m.in. Plan Senegal Emergent (PSE), którego celem jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego kraju. Motorami rozwoju ma być sześć sektorów produkcyjnych, w tym infrastruktura transportowa i budownictwo. Program ten jest realizowany i wchodzi w drugą fazę, która nabierze tempa po obecnych wyborach prezydenckich.

Senegal jest bramą do przeszło 100-milionowego rynku ośmiu państw Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej, ze wspólną walutą i strefą wolnego handlu. To powoduje, że ma ogromny potencjał do bycia liderem w regionie. Odkrycie trzecich co do wielkości złóż gazu w Afryce oraz dużych zasobów ropy naftowej spowodowało ogromne zainteresowanie i napływ inwestorów z różnych części świata. Stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa, w porównaniu z krajami sąsiadującymi, powoduje też zdecydowanie większy napływ kapitału nie tylko międzynarodowego, ale również z krajów ościennych. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej dało firmom możliwość korzystania z wielu ulg podatkowych nawet do 50 lat, w tym z obniżenia CIT, zwolnienia z ceł i podatku VAT na import urządzeń i półproduktów. Ważne było też stworzenie organizacji APIX – mającej na celu wsparcie każdej firmy chcącej inwestować w Senegalu (one stop shop).

- To kraj atrakcyjny inwestycyjnie. Senegal jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Afryce, ze stabilnym wzrostem PKB (7 proc. w ub. roku). Kraj realizuje szeroki program inwestycyjny. Zbudowano lotnisko, rozbudowano sieć dróg. Ma powstać nowe centrum administracyjne kraju. Planowany jest dalszy rozwój infrastruktury i dywersyfikacja sektora przemysłowego. Senegal jest atrakcyjny także pod względem zasobów naturalnych: złota, fosforytów, rud żelaza. Odkryto zasoby ropy i gazu. Strategicznie położony port w Dakarze to wrota do Afryki Zachodniej. Powołana przez rząd Senegalu Agencja Promocji Inwestycji stanowi ważny instrument wspierania zagranicznych inwestycji w kraju – przyznaje Jan Wieliński.

PAIH podaje, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na zyski we wszystkich obszarach w tym kraju. Bo rynek senegalski jest chłonny, a rodzima produkcja prawie nie istnieje, wszystko jest importowane z zagranicy. Skala inwestycji zależy od samego inwestora, ale warto skupić się na: przetwórstwie owocowo-warzywnym, przechowalnictwie, materiałach wykończeniowych, służbie zdrowia, logistyce. Ostatnio firma Auchan oznajmiła, że ich największy problem leży nie w liczbie sklepów, a w znalezieniu firmy, która będzie w stanie obsługiwać dostawy. Rynek części samochodowych to też ogromny potencjał. Infrastruktura, zarządzanie odpadami – kolejne warte uwagi.

Polska dobrze kojarzy się w Senegalu, nie tylko ze względu na to, że jest częścią EU, ale też dlatego, że wielu studentów senegalskich ukończyło polskie uczelnie. Brak jest naleciałości historycznych (kolonialnych), a polskie towary uznawane są za dobrej jakości.

Biuro w Dakarze zorganizowało misję gospodarczą dla pięciu polskich firm z branży spożywczej. Dwie z tych firm rozpoczęły współpracę z senegalskimi partnerami. Wymienić można firmę Bogutti, której produkty są dostępne w sieciach supermarketów oraz na stacjach benzynowych w Senegalu. Firma Wkręt-Met (Klimas) podpisała umowę o współpracy. Ich towary będą dostępne w pierwszym polskim salonie materiałów wykończeniowych. Do tej pory nie można było zobaczyć jakości polskich produktów wykończeniowych. W salonie dostępne będą też produkty innych firm jak: Swiss Krono, Okna Konieczny, pokrycia dachowe POLONICA, Drzwi Elkado, kafelki Tubandzin, meble BIM i inne. Wszystkie firmy zdecydowały się na współpracę dzięki wsparciu biura. Pracuje ono teraz nad dużym zamówieniem dotyczącym budowy szpitali oraz stworzenia centralnej hurtowni polskich części samochodowych na Afrykę Zachodnią.

Czytaj też: Chcesz kupić zagraniczną spółkę? BGK może sfinansować transakcję

Od mleka, przez opony, po meble


Biuro handlowe w Casablance podaje, że Królestwo Maroka jest siódmą gospodarką Afryki o stabilnym, na poziomie 4-5 proc., wzroście PKB i kilkoma wiodącymi gałęziami gospodarki jak: wydobycie fosfatów, uranu, przemysł samochodowy, tekstylny, rolniczy, nowe technologie, centra usług dla biznesu. Władze Maroka prowadzą politykę przyjazną biznesowi. Widać to na poziomie legislacyjno-administracyjnym (porozumienia handlowe, ulgi dla inwestorów, uproszczone procedury wymiany handlowej i otwierania firm) oraz infrastrukturalnym (sieć autostrad, nowoczesne lotniska, porty, w tym o największej przepustowości na morzu Śródziemnym port Tanger Med, pierwsza szybka kolej Casablanca-Tanger). Potężne kontrakty infrastrukturalne i umowy handlowe zostały w ostatnich latach podpisane z Rosją, Chinami i Arabią Saudyjską. Maroko ma ambicje uczynić Casablankę ważnym centrum finansowym i liderem regionalnym w tym sektorze. Projekt Casa Finance City (CFC) dynamicznie się rozwija. Miasto przeznaczyło 40 ha i w najbliższych latach 250 000 m2 powierzchni biurowej ma być oddane do użytku.

Według danych GUS, nasza wymiana z Marokiem w 2018 r. wyniosła 2,2 mld  zł, z czego eksport do Maroka 1,2 miliarda. Główne towary, które sprzedajemy, to: rolno-spożywcze (mleko w proszku, sery), części samochodowe, opony, AGD, kosmetyki, meble, tekstylia, siarka. Rozwija się też turystyka. Obecność Polski w UE ułatwia kontakty biznesowe ze względu na preferencyjne umowy gospodarcze między Marokiem a Unią.

Zagraniczne Biuro Handlowe w Casablance od początku funkcjonowania (październik 2018) nawiązało 240 kontaktów biznesowych, głównie z branży: rolno-spożywczej, budowlanej, samochodowej, meblarskiej, kosmetycznej. Branża spożywcza jest obiecująca dla naszych kontaktów eksportowych. Biuro prowadzi rozmowy z działem przetargów kolei państwowych o wprowadzeniu polskich dostawców. Planowana jest misja rozpoznawcza do Sahary Zachodniej, czyli na teren objęty przywilejami podatkowymi i programami inwestycyjnymi w rozwój infrastrukturalny.

Aktywna sprzedaż


ZBH w Nairobi podało, że 205 polskich firm zaangażowanych jest w Kenii od początku działalności biura. W zeszłym roku dołączyło 97 nowych polskich firm. Ze 117 firm, które otrzymały pomoc biura w zeszłym roku, dominowały te z sektora rolno-spożywczego i rynku budowlanego (producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych). Przedstawiciele 27 polskich firm odwiedzili Kenię w 2018 r., korzystając z przestrzeni co-workingowej w Nairobi.

Biuro dzięki współpracy z Kenya Investment Authority pomogło w rejestracji ośmiu nowym na rynku kenijskim podmiotom biznesowym. Są to: Faspol East Africa Ltd, WS East Africa Ltd, Smart Bull Ltd, RTLAB Ltd, eMedica Ltd, Kite Motion Kenya Safari Ltd, Sava Furniture Ltd, Stagtek EA Motors Ltd. Z listy firm współpracujących z ZBH Nairobi 12 polskich firm prowadzi sprzedaż w Kenii i ma odnotowane więcej niż jedno zamówienie na swoje produkty lub usługi w tym kraju.

Biuro w Nairobi współpracuje z kenijskimi dystrybutorami, którzy sprowadzają polskie produkty takich firm jak: Wedel, Sante czy Barleycup (Grana). 

Czytaj też: Sankcje gospodarcze a ryzyko w handlu międzynarodowym. O czym każdy przedsiębiorca musi pamiętać?

Wiedza i technologia


Perspektywy dla polskich inwestorów zainteresowanych Algierią są zachęcające z kilku powodów. Rynki afrykańskie charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na wiedzę i technologie w dziedzinach, w których nasi przedsiębiorcy rozwinęli wysokie kompetencje, np.: rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, produkcja części i komponentów do pojazdów.

W wielu sektorach lokalne zdolności produkcyjne pozostają na stosunkowo niskim poziomie i nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku. Silny wzrost demograficzny przekłada się na wzrost popytu na produkty i usługi. Polityka handlowa Algierii wspiera rozwój lokalnej produkcji, dążąc do ograniczenia importu gotowych wyrobów, które są już wytwarzane przez przemysł krajowy.

Obszary, w których polscy inwestorzy mogą liczyć na zyski, to:

- przetwórstwo spożywcze. Algieria posiada ograniczone możliwości w zakresie przetwórstwa spożywczego, w szczególności warzyw i owoców, pomimo dostępności surowców i rosnącego popytu na tego rodzaju produkty. Rozwój branży ograniczał do tej pory brak know-how.

- części i komponenty samochodowe. Rozwój lokalnej produkcji motoryzacyjnej, wraz z systemem poddostawców, jest jednym z priorytetowych założeń algierskiej strategii rozwoju przemysłu.

W Algierii Polska kojarzy się dobrze, między innymi dzięki silnym więzom gospodarczym, jakie łączyły nasz kraj od początku lat 60. Wielu Algierczyków odwiedzało nasz kraj w celach zawodowych, naukowych lub prywatnych. Członkostwo w UE stanowi dla Polski dodatkowy atut. Jest traktowane jako świadectwo jakości oferowanych produktów i rozwiązań. A dzięki zapisom Umowy Stowarzyszeniowej UE-Algieria, towary produkowane w UE (w tym w Polsce) podlegają przy imporcie niższym stawkom cła. Różnica potrafi wynosić kilkadziesiąt punktów procentowych. Branże dominujące to: rolno-spożywcza, motoryzacyjna, medyczna. Największe sukcesy są we wsparciu w wejściu na rynek algierski polskich producentów i dostawców instalacji LPG dla pojazdów.

Dobra perspektywa dla polskich inwestorów na lata


Egipt jest krajem rozwijającym się z wieloma możliwościami inwestowania. Rząd egipski ulepsza i uruchamia wiele nowych projektów, jak np. „nowa stolica” między Kairem i Suezem. W tym megaprojekcie znajdować się będą strefy przemysłowe, biznesowe, lotnisko, szpitale, szkoły, uniwersytety, elektrownie oraz mieszkania dla 5 mln ludzi. Jest to dobra perspektywa dla polskich inwestorów na najbliższe lata.

Egipt ma dobry czas do inwestowania. Są umowy międzynarodowe o współpracy handlowej z UE, EFTA, GAFTA, COMESA. A także umowy dwustronne o wymianie handlowej z Libanem, Marokiem, Tunezją, Jordanią, Libią, Irakiem i Turcją. W Egipcie jest tania siła robocza. Są strefy ekonomiczne i wolnocłowe (z dostępem do Kanału Sueskiego). Zawarto porozumienia handlowe PL-EG: bilateralne umowy gospodarcze o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, unikaniu podwójnego opodatkowania, współpracy w dziedzinie nauki i techniki, ustanowieniu regularnej komunikacji lotniczej, współpracy w transporcie morskim, współpracy w turystyce. Trudności w Egipcie są z wejściem na rynek ze względu na utrudnione procedury i wymogi. Jednak dzięki obecności ZBH w Kairze, polskie firmy mogą liczyć na pomoc.

Polscy inwestorzy mogą liczyć na zyski w innowacyjnej technologii, energii odnawialnej, sprzęcie medycznym. Dzięki umowom międzynarodowym o współpracy handlowej, polski inwestor może eksportować z Egiptu na Bliski Wschód i Afrykę, nie ponosząc dużych kosztów za transport, cło i podatki. Polski produkt ma dobrą opinię i jest coraz częściej rozpoznawalny w Egipcie. Dzięki temu firmy egipskie same zgłaszają się do biura w Kairze i wyrażają chęć współpracy z Polską, chwaląc polski produkt jako dobry jakościowo i cenowo. Polska obecność w UE oznacza, że spełnia wymagania UE. Egipt ma podpisaną umowę o współpracy handlowej z UE, więc ułatwia to wymianę handlową. 

ZBH Kair pomogło 300 firmom od momentu otwarcia. Zapytania od biznesmenów są różne, np. na temat procesu rejestracji firmy lub produktu, prośby o kontakty do firm egipskich, zapytania na temat specyfiki rynku i poszczególnych wymogów. Niektóre firmy decydują się na przyjazd do Kairu. Wtedy biuro organizuje kilkudniowe spotkania B2B, zwiedzanie poszczególnych targów. Branże dominujące to: rolno-spożywcza (mięso wołowe, drób, jabłka), odzieżowa, energii odnawialnej, sprzętu medycznego, kolejowa, budowlana oraz kosmetyczna. 

- Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w ciągu najbliższych lat średni wzrost PKB kontynentu afrykańskiego będzie oscylował w graniach 6-7 proc. rocznie przez następne 20 lat. Biznes chiński, japoński, południowokoreański, indyjski, turecki silnie rozpycha się w Afryce. Francja i Wielka Brytania także umacniają swoje wpływy. Definiują swoją afrykańską politykę Amerykanie. Dlatego konkluzja jest jedna: jeśli Polacy chcą inwestować w Afryce, trzeba to robić teraz – radzi Jan Wieliński.
 • Egipt

  Przelicz walutę
 • funt (EGP)

 • 0,227 złoty (PLN)

  0,053 EUR, 0,060 USD
 • Kenia

  Przelicz walutę
 • szyling (KES)

 • 3,734 złoty (PLN)

  0,875 EUR, 0,980 USD
 • Maroko

  Przelicz walutę
 • dirham (MAD)

 • 0,397 złoty (PLN)

  0,093 EUR, 0,104 USD
 • Nigeria

  Przelicz walutę
 • naira (NGN)

 • 1,242 złoty (PLN)

  0,291 EUR, 0,326 USD
 • Senegal

  Przelicz walutę
 • frank CFA (XOF)

 • 0,647 złoty (PLN)

  0,152 EUR, 0,170 USD

KOMENTARZE (3)

 • Jan Kowal 2019-05-05 17:42:39
  Panie redaktorze: zatrważająco dużo błędów w artykule. Nie kafelki a płytki ceramiczne, nie Tubadzin a Tubądzin, nie Elkado a Erkado i tak można wymieniać. Widać, że nie ma Pan pojęcia o branży materiałów wykończeniowych. Pozdrawiam
 • Auto54N 2019-05-06 09:53:40
  Niebawem usłyszymy o nowym afrykańskim mieście - Nowy Radom, lub Nowy Sosnowiec
 • Polak 2019-05-07 11:25:50
  Afryka należy do Chińczyków od lat. jeżeli Polacy dostaną dostęp do jakiś inwestycji to w rezultacie będą pracować dla Chińczyków. PAIH w na świecie nie ma przebicia ponieważ nie ma wsparcia prawnego a bez tego wszyscy będą mili Polaków i Polskich przedsiębiorców w "głębokim poważaniu"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.88.220.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

PARTNER SERWISU

partner serwisu

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia:

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.