PARTNERZY PORTALU
Ukraina
PRZEWODNIK BIZNESOWY

Ukraina

Ukraina to wciąż rynek podwyższonego ryzyka. Liczne przykłady polskich firm, które od lat działają za wschodnią granicą, pokazują jednak, że na Ukrainie nie tylko można robić biznes, ale i zarobić. To 40-milionowy rynek zbytu, a także wrota do ekspansji na inne wschodnie rynki.

  • Język urzędowy:ukraiński
  • waluta:hrywna (UAH)
  • Powierzchnia całkowita:603 628 km²
  • PKB całkowite:150 mld USD
  • Stolica:Kijów
  • Liczba ludności:43 789 000
  • PKB na osobę:3 600 USD

Polska jest obecnie 4. największym dostawcą produktów na Ukrainę (za Chinami, Niemcami i Rosją). Polski eksport w tym kierunku systematycznie rośnie. W 2017 roku wyniósł 4,2 mld EUR, w 2019 r. 4,7 mld EUR a w 2020 r. niemal 5 mld EUR.

Jednak wyzwań na tym rynku nie brakuje. Ukraina wciąż znajduje się w stanie konfliktu zbrojnego z Rosją. To ogromny problem, którego rozwiązania nie należy się spodziewać. Kolejnym realnym problemem na Ukrainie pozostaje rozrośnięta szara strefa i ryzyko korupcji. Przez brak zaufania społeczeństwa do administracji rządowej, sądownictwa i służb fiskalnych wciąż dochodzi tu do wielu nieprawidłowości.

Ryzyk jest wiele, jednak na Ukrainie widać pozytywne zmiany. Co ważne dla inwestorów zainteresowanych tym rynkiem, kraj ten jest w momencie mocnej transformacji. Rząd wprowadza różnego rodzaju reformy, które mają na celu stworzenie na lokalnym rynku bezpiecznego miejsca do inwestowania dla zagranicznych firm.

Przybliżamy więc Ukrainę od strony możliwości wchodzenia na ten trudny, ale i niezwykle atrakcyjny rynek. Jak zaistnieć na ukraińskim rynku, jakie są ramy prawne funkcjonowania na nim, a także jak zabezpieczyć transakcję, by nie sparzyć się na biznesie za wschodnią granicą.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!