Singapur: sektor energetyczny

Singapur: sektor energetyczny
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Tomasz Burdzik
  • Dodano: 11-12-2018 14:13

Rozwój gospodarki singapurskiej powoduje wzrost zapotrzebowania na energię. Z racji braku naturalnych surowców, ponad 90 proc. ropy oraz produktów ropopochodnych pochodzi z importu, umożliwiając produkcję energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zaspokajane w większości przez elektrownie z układem gazowo-parowym, zaś niemal w znikomej mierze dzięki odnawialnym źródłom energii.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

Singapur importuje 30 proc. ropy naftowej, 63 proc. produktów petrochemicznych, 5 proc. gazu oraz 25 proc. węgla. W 2017 r. Singapur importował 189,3 Mtoe produktów energetycznych, co stanowi wzrost o 7,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (176,3 Mtoe), stanowiąc świadectwo zwiększonych potrzeb energetycznych Singapuru, wynikających ze zwiększonej produkcji przemysłowej w kraju.

Możemy zaobserwować nie tylko wzrost importu, ale również wzrost eksportu – o 3,3 proc., do 102,6 Mtoe w 2017 r. (99,3 Mtoe w 2016 r.). Wzrost eksportu wynika z racji zwiększonego popytu na olej napędowy, który jest produkowany w singapurskich rafineriach. Singapur jest wiodącym ośrodkiem przemysłu petrochemicznego, stąd też mimo braku posiadanych złóż ropy naftowej może pełnić istotną funkcję.

Zapotrzebowanie energetyczne Singapuru wzrosło z 39 TWh w 2006 r. do 52 TWh w 2016 r., ze skumulowanym rocznym wskaźnikiem wzrostu (CAGR) na poziomie 2,7 proc. Przewidywany roczny wzrost popytu w sektorze energetycznym na lata 2018-2028 wynosi 1,3-1,9 proc. (CAGR).

Dzięki gazowi możliwe jest zaspokojenie zapotrzebowania na wytwarzanie 90 proc. energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zaspokajane w większości przez elektrownie z układem gazowo-parowym (CCGT), które odpowiadają za 80 proc. produkowanej energii.

W sektorze energetycznym zatrudnionych jest niemal 5,5 tysiąca pracowników, z czego zdecydowaną większość (95 proc.) stanowią rezydenci Singapuru.

W dalszej części tekstu dowiesz się o regulacjach prawnych, roli gazu w miksie energetycznym oraz realizowanych inwestycjach w rozwój energetyki wiatrowej i energetyki elektrycznej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Singapur

    Przelicz walutę
  • dolar (SGD)

  • 3,488 złoty (PLN)

    0,717 EUR, 0,693 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Singapur: sektor energetyczny

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.223.3.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!