Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oświadczyła w środę, że nie zawetuje wprowadzającej 13. emeryturę nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym. Nowelizację prześle jednak do Trybunału Konstytucyjnego, by zbadał legalność trybu jej uchwalenia.
Nowelizacja, która uważam za uzasadnioną i legalną, wejdzie w życie, ale jeśli TK stwierdzi, że w procesie legislacyjnym popełniono błąd, parlamentarzyści będą mogli go naprawić - zaznaczyła Czaputova.
Poprzednia koalicja rządowa, która przeforsowała nowelizację w parlamencie, już nie istnieje. W przeprowadzonych 29 lutego wyborach partia Kierunek-Socjaldemokracja (SMER-SD) dotychczasowego premiera Petera Pellegriniego uzyskała tylko 38 miejsc w 150-osobowej Radzie Narodowej Republiki Słowackiej, a dwa pozostałe ugrupowania koalicyjne nie przekroczyły progu mandatowego. Trzy współrządzące partie miały w poprzedniej kadencji łącznie 75 mandatów.
Parlament uchwalił nowelizację 25 lutego, czyli na cztery dni przed wyborami. Zdaniem Czaputovej naruszył przy tym konstytucję, stosując przyspieszony tryb legislacyjny bez zaistnienia dopuszczających go okoliczności.
"W liczącej 27 lat historii Republiki Słowackiej nie zdarzyło się, by rząd przedstawił projekt ustawy o tak zasadniczym znaczeniu tak krótko przed końcem kadencji parlamentu i przed końcem kampanii przedwyborczej" - podkreśliła Czaputova.
"Niestety postępowanie wybrane przez rząd i parlamentarną większość uważam za podręcznikowy przykład tego, jak nie powinno się uchwalać ustaw dotyczących 1,5 mln osób i wydatków w kwocie pół miliarda euro rocznie. Gdybyśmy przeszli do porządku dziennego nad bezprecedensowym naruszeniem istotnych zasad w eksponowanym okresie przedwyborczym, mogłoby się ono stać regularnie naśladowanym przykładem. Każdy rząd, każda aktualna większość parlamentarna mogłyby po tym, co stało się w lutym 2020 roku, zmieniać przed wyborami działalność ustawodawczą w narzędzie kampanii wyborczej" - dodała słowacka prezydent.
Spośród czterech partii uważanych za potencjalne części składowe nowej koalicji rządowej za nowelizacją głosowało tylko populistyczne ugrupowanie Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina).
Decyzja Czaputovej umożliwia podjęcie od listopada wypłacania 13. emerytury za bieżący rok. Nowe świadczenie przysługuje wszystkim emerytom, otrzymają oni odpowiadającą średniej emeryturze kwotę 460 euro.
Piotr Górecki