Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Zmiany w Azji

Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Zmiany w Azji
ESG (Environmental, social, and corporate governance), czyli inwestowanie społecznie odpowiedzialne - to globalny trend w działalności organizacji kładący nacisk na dbałość o środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny. fot. Pxhere
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 11-08-2021 20:00

ESG, czyli środowiskowa i społeczna odpowiedzialność biznesu oraz ład korporacyjny, to już nie modne hasło. Inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę pozafinansowe kwestie działalności biznesowych partnerów. Dostrzegają to państwa azjatyckie, które coraz aktywnie wdrażają polityki sprzyjające ESG.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • ESG (Environmental, social, and corporate governance), czyli inwestowanie społecznie odpowiedzialne, to globalny trend w działalności organizacji kładący nacisk na dbałość o środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny.
 • Państwa azjatyckie współtworzą światowy trend ESG, budując własne indeksy i sposoby raportowania - warto przyglądać się tym przemianom w świecie zawiłych łańcuchów dostaw.
 • Wedle badań prowadzonych przez firmę MSCI ponad trzy czwarte inwestorów w Azji i Pacyfiku znacząco lub w ograniczonym stopniu zwiększyło inwestycje w ESG.

ESG pociąga za sobą przygotowywanie przez spółki, przedsiębiorstwa i inne organizacje tzw. sprawozdań niefinansowych, w których analizuje się wpływ ich działalności na środowisko i społeczeństwo.

Warto zaznaczyć, że zdecydowany impuls do wprowadzania sprawozdawczości niefinansowej dało podpisanie w 2015 r. Porozumienie Paryskiego. W celu upowszechniania standardów typu ESG zarówno Komisja Europejska, jak i amerykańskie i azjatyckie instytucje publikują wiele dokumentów i uchwalają ustawy mające na celu zrównoważenie rozwoju gospodarczego.

Jak podkreśla raport stworzony przez firmę konsultingową Steward Redqueen - przy wsparciu Europejskiego Banku Odnowy Rozwoju (EBOR) i warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) - sprawozdawczość niefinansowa dynamicznie się rozwija.

W pierwszej połowie 2021 r. Komisja Europejska zaprezentowała  projekt nowej dyrektywy w sprawie Corporate Sustainability Reporting. Poszerza ona katalog podmiotów zobowiązanych do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju, a także wprowadza jednolity europejski standard raportowania oraz jego uproszczoną wersję - dla mniejszych jednostek. Polityka ta ma na celu praktyczną realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu.

ESG w praktyce

W praktyce działania w duchu ESG oznaczają, że banki mogą odmawiać udzielania kredytów na przedsięwzięcia pozbawione raportowania śladu węglowego lub na te zbyt obciążające dla środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa będą zatem brać pod uwagę aspekt zrównoważenia łańcuchów dostaw, a tym samym - pilniej analizować sposoby wytwarzania produktów.

W przyszłości dostawcy będą zobowiązani, w celu podtrzymania dobrych relacji handlowych, do przygotowywania raportów informujących o wpływie ich działalności na środowisko naturalne. Firmy handlujące z Azją będą się więc upewniać, czy kupowane produkty lub półprodukty są wytwarzane zgodnie z wymogami ESG.


Nacisk na sprawozdawczość niefinansową sprawia także, że w Azji rośnie liczba przedsiębiorstw zajmujących się strategicznym doradztwem, poświęconym transformacji modeli biznesowych. Powstają też nowe indeksy i ratingi - zarówno publiczne jak i prywatne, mające na celu wykazanie, które przedsiębiorstwa prowadzą zrównoważoną działalność pod kątem ESG.

W przyszłości takie firmy powiększą swe szanse na pozyskanie inwestorów. Według badania międzynarodowej firmy doradczej MSCI, która także uczestniczy w tworzeniu standardów i indeksów, globalni inwestorzy przyspieszają inwestycje ESG w regionie Azji i Pacyfiku w odpowiedzi na pandemię. I co najmniej połowa inwestorów uczestniczących w badaniu, całkowicie lub w dużej mierze włączyła zagadnienia związane z ESG do analiz biznesowych i procedur podejmowania decyzji...

Azja wdraża ESG

Wprowadzanie ESG leży również w interesie samych państw azjatyckich, które od kilkudziesięciu lat zmagają się z niekorzystnymi dla środowiska naturalnego konsekwencjami szybkiego wzrostu gospodarczego.

Państwa azjatyckie - ze względu na łańcuchy dostaw prowadzące na Zachód, a także dbałość o portfele inwestycyjne obywateli - aktywnie wdrażają polityki sprzyjające ESG.

W Malezji spółka holdingowa Bursa Malaysia opublikowała przewodnik, w którym informuje firmy, jak powinny raportować ESG i utworzyła dedykowany indeks FTSE4Good Bursa Malaysia Index. W Japonii zaś w duchu ESG inwestuje GPIF, największy fundusz emerytalny na świecie z aktywami o wartości ponad 1,5 biliona dolarów (założony w 2006 roku, ma uzupełniać japońskie płatności emerytalne przez następne 100 lat).

W Chinach zwiększa się zaś liczba przedsiębiorstw publikujących roczne raporty dotyczące ESG. Wedle raportu Ping An składa je  85 proc. przedsiębiorstw współtworzących CSI 300 Index. CSI 300 to indeks giełdowy, którego celem pozostaje odwzorowanie wyników 300 największych akcji notowanych na Giełdach Papierów Wartościowych w Szanghaju i Shenzhen.

Sporny olej palmowy

Kością niezgody między Unią Europejska a państwami ASEAN - w świetle nacisku na zrównoważony rozwój i realizacji Europejskiego Zielonego Ładu - jest produkcja oleju palmowego. Malezja boryka się z negatywnymi efektami upraw, w których rezultacie powstaje ów olej - na świecie wykorzystywany do produkcji słodyczy, czekolady, kakao, masła, kosmetyków, a także paliwa. W związku z tym Kuala Lumpur zobowiązało firmy do realizacji planu zrównoważonej produkcji oleju palmowego - Malaysian Sustainable Palm Oil (MSPO).

Mimo starań malezyjskiego rządu  wiele firm produkujących olej palmowy otrzymuje bardzo niskie oceny, co podkreślił w artykule dla The Borneo Post analityk AmInvestment Bank. Jak akcentuje, przemysł oleju palmowego ma wciąż ogromne kłopoty ze środowiskiem - ze względu na pożary i gazy cieplarniane, a także w związku z kwestiami społecznymi, na które składają się głównie problemy z prawem pracy. W konsekwencji negatywnego wpływu na środowisko naturalne stosownych upraw, pożytkowanych dla produkcji oleju palmowego (w tym wylesiania i wymierania gatunków zwierząt) Unia Europejska krytycznie podchodzi do biopaliw wytwarzanych z tego rodzaju oleju.
 
W zglobalizowanym świecie spełnianie wymogów ESG i tworzenie przejrzystych rankingów pozostaje wspólnym wyzwaniem. W dobie pandemii wolumen importu z państw azjatyckich znacznie się zwiększył; sprawą kluczową dla UE staje się sposób wytworzenia towarów, a także wpływ produkcji na środowisko naturalne i społeczeństwo.

Państwa azjatyckie współtworzą światowy trend ESG, budując własne indeksy i sposoby raportowania - warto przyglądać się tym przemianom w świecie zawiłych łańcuchów dostaw.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Malezja

  Przelicz walutę
 • ringgit (MYR)

 • 0,976 złoty (PLN)

  0,208 EUR, 0,225 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Zmiany w Azji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!