Szykuje się nowa polska ofensywa. Na celowniku Bliski Wschód i Afryka

Światowa Wystawa Expo 2020 w Dubaju za nami. Jak mówi prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda, na konkretne podsumowania obecności Polski na tym wydarzeniu jest jeszcze za wcześnie. - Wystawa się kończy, ale nie kończy się nasza praca tutaj. PAIH w zeszłym roku przyjęła nową strategię, zgodnie z którą bardzo mocno będziemy się skupiać na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki. Widzimy tutaj olbrzymi potencjał - mówił WNP.PL w Dubaju szef PAIH Krzysztof Drynda.

 • - Na bardziej konkretne efekty, w postaci kontraktów biznesowych, trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, bo taka jest też specyfika Bliskiego Wschodu i Afryki. Tutaj relacje biznesowe wymagają dłuższej pracy - po to, żeby na końcu zbierać owoce w postaci już konkretnych kontraktów - ocenia Krzysztof Drynda.
 • - Będziemy pokazywać polskim przedsiębiorcom możliwości handlowe i inwestycyjne, a także bardzo mocno namawiać ich do zaangażowania się na Bliskim Wschodzie i w Afryce - podkresla nasz rozmówca,wskazując na duże możliwości zwiększenia tam polskiej gospodarczej obecności.
 • Z prezesem PAIH rozmawialiśmy w ostatnich dniach Expo 2020, gdzie przez pół roku Polska intensywnie się promowała. W Dubaju pokazały się nie tylko firmy, ale także województwa.
 • O zagranicznej ekspansji polskiego biznesu będziemy rozmawiać na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Odłożona o rok, ze względu na pandemię, wystawa światowa Expo 2020 Dubai wystartowała 1 października 2021 r. i trwała przez sześć miesięcy - do 31 marca 2022 r.

W tym czasie polski pawilon na Expo w Dubaju odwiedziło blisko 1,4 mln osób. W towarzyszących wydarzeniach biznesowych udział zaś wzięło 2,5 tys. firm.
- Przygotowując się do Expo, chcieliśmy pokazać Polskę od jak najlepszej strony - zarówno od strony technologii, tradycji, kultury, jak i różnych możliwości biznesowych, które się pojawiają - powiedział WNP.PL Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynowała udział Polski w Expo.

Jak podkreślił, każdego tygodnia odbywały się wydarzenia biznesowe, które dawały polskim przedsiębiorcom możliwości nawiązywania bezpośrednich relacji i partnerstw.

W sumie w Dubaju zorganizowano 20 dedykowanych wydarzeń i seminariów biznesowych; każde  pozwiązano z innym sektorem promowanym na Expo. Była to m.in. branża gamingowa, kosmetyczna, ale również nowoczesne technologie i smart city. Pokazaliśmy wszystko to, co mamy najlepsze w Polsce do zaoferowania pod kątem możliwości eksportowych, ale i inwestycyjnych za granicą.

- Na bardziej konkretne efekty, w postaci kontraktów biznesowych, pewnie trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, bo taka jest też specyfika Bliskiego Wschodu i Afryki. Tutaj relacje biznesowe wymagają dłuższej pracy - po to żeby na końcu zbierać owoce w postaci już konkretnych kontraktów - mówił nasz rozmówca.

Zobacz całą rozmowę z prezesem PAIH Krzysztofem Dryndą. 
×
 • Polska

  Przelicz walutę
 • złoty (PLN)

 • 1 złoty (PLN)

  0,216 EUR, 0,229 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Szykuje się nowa polska ofensywa. Na celowniku Bliski Wschód i Afryka

 • kaliszak 2022-04-05 13:22:49
  Oby jakikolwiek efekt tych działań był poza fajnymi , luksusowymi wycieczkami dla pewnej grupki ludzi , którzy niezależnie kto rządzi z POPISu to zawsze kręcą się gdzie trzeba. Oby jakieś efekty były....
 • Polski-Sheik 2022-04-05 12:41:39
  Mieszkam w Dubaju od jakiegoś czasu i ponieważ mam wcześniejsze doświadczenie w handlu międzynarodowym to mam pewne rozeznanie w tutejszej rzeczywistości biznesowej. Mogę zaoferować takie obserwacje: 1) rynek ZEA jest otwarty i dostępny, ale to sprawia, że jest duża konkurencja - cały świat tu jest. W przypadku samochodów, oprócz europejskich i japońskich są dostępne wszystkie amerykańskie marki jak i chińskie. 2) Kraj jest stosunkowo mało egzotyczny, bardziej podobny do Polski niż mniej. 3) Lokalni Arabowie w większości nie są partnerami handlowymi. Biznes jest zdominowany przez Indyjczyków, Pakistańczyków i Libańczyków, więc ich kultura dominuje - oprócz wąskiej niszy luksusowej, niska cena ważniejsza od jakości, co też odczuwa się w relacjach i procesach biznesowych - wszystko zajmuje wieki, od komunikacji po wykonanie. 3) przez to trzeba mieć tu swojego człowieka, najlepiej oddelegowanego z firmy, który będzie pilnował biznesu, nawet jeżeli towar będzie eksportowany do lokalnych dystrybutorów. Dodatkowo, jeżeli klientem ma być państwo czy jakakolwiek lokalna korporacja (w większości kontrolowane przez państwo/szejków), to nie firma musi być zarejestrowana lokalnie (mainland nie freezone) i najlepiej z Emiratczykiem udziałowcem. 4) Polska jest praktycznie nieznana, ale dzięki członkostwu w UE, traktowana jest jako „European”. Ale i tak proponowałbym wchodzenie na ten rynek poprzez spółkę zarejestrowaną w Niemczech, mają wyjątkowo najlepszą renomę. Ewentualnie brytyjską, ich odpowiednik PAIH ma zespół 20 osób z wieloletnim doświadczeniem w swoich sektorach i szerokimi kontaktami. 5) Przyjazd na tutejsze targi, zebranie kontaktów i czekanie na zamówienie osiągnie zerowy rezultat.
 • Piotr 2022-04-04 11:01:06
  Najbardziej zaprzepaszczona szansa Polski to Nigeria !!! Mamy Pana Doktora Godsona, byłego Polskiego polityka, a służby nie potrafiły mu pomóc zostać Prezydentem Nigerii !!! A tam ropa sama wypływa.. no i możliwa byłaby baza wojskowa dla Polaków na jednej z wysp.. Tak mógłby tam stacjonować jeden z naszych mieczników z siłami specjalnymi na pokładzie.. byłaby zabezpieczona ropa i gaz dla Polski !!! Może jeszcze się to uda.. tylko niechaj ktoś się obudzi w Warszawie i zacznie wydajnie pracować !!! Służby Dyplomatyczne i Specjalne.. Do dzieła !!! A z Nigerii blisko do Polski !!! Relatywnie blisko !!! Trochę inwestycji PGNiG i ORLENU i mamy swój gaz i ropę !!! Zacznijcie działać !!!
  • Krasawica 2022-04-04 11:16:46
   Nie wie pan, co pan pisze. Nigeria to najtrudniejszy kraj Afryki dla biznesu, Godson to - delikatnie mówiąc - pokraka (co zresztą zaprezentował już w Polsce). To raz. Dwa - nie szykuje się żadna ofensywa polska na Bliskim Wschodzie i w Afryce, jak w tytule twierdzi dziennikarka portalu, tylko wręcz przeciwnie - będzie nadal bezruch, letarg i urzędnicze wypełnianie papierków. Proszę czytać koniec wywiadu: PAIH nie założy nowych oddziałów w Afryce, PAIH nie zwiększy personelu w już istniejących oddziałachw Afryce (beznadziejnie działających), a PAIH co najwyżej może otworzyć ośrodek, zwany z angielska hubem (czemu polski urzędnik nie zna polskiego, a mówi po angielsku to osobna sprawa). To by było na tyle. Poprzednik PAIH-u, niejaki PAIIZ za czasów PO-PSL już przećwiczył ,,budowanie hubu regionalnego" i łajno z niego wyszło (z ZEA próbowano handlować z Murzynami w Tanzanii, czyli - tłumacząc na polskie realia - sprzedawać klientowi w Lublinie, gdy ma się siedzibę w Porto. Efekt wiadomy: żaden, nul zupełny.). Firmy, które teraz zrobiły sobie drogą wycieczkę do Dupaju ,,będą negocjować", aż im się znudzi i aż one się znudzą Arabom i Murzynom, co po 1989 r. miało miejsce setki razy. Czyli zwyczajowe zero, zwyczajowo urzędnik państwowy zadowolony z siebie, bo pojechał na wycieczkę i może wpisać bzdury do sprawozdania ministerialnego, i zwyczajowo z polskiego eksportu na Bliski Wschód i do Murzynów nadal nie będzie. Za kilka lat nie będzie tam też miejsca dla Polaków, bo inne kraje podchodzą lepiej do sprawy i mądrzej. No, ale lepiej wisieć u klamki Niemiec i prawie cały polski eksport pchać do RFN, pewnie... Szkoda słów.
   • Piotr 2022-04-04 12:21:21
    Faktycznie nie wygląda to dobrze.. jednakże chciałbym, aby to zaczęło wyglądać przeciwnie do Pańskiej - bardzo kompetentnej wypowiedzi.. Szlag mnie trafia, że Dyplomacja i wywiad nie działają.. .."a Dupą" łatwiej się steruje.. Szacunek.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!