PARTNERZY PORTALU

Tadżykistan - nowy partner polskiego biznesu?

Tadżykistan - nowy partner polskiego biznesu?
Pałac prezydencki w Duszanbe fot. Shutterstock

Obroty handlowe Polski z Tadżykistanem nie są obecnie imponujące. Okazją do zmiany tej sytuacji może stać się planowane polsko-tadżyckie forum biznesowe. Strona tadżycka do priorytetowych obszarów współpracy z Polską zalicza rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, tekstylia, energetykę, zielone technologie i turystykę. Szansą mogą okazać się projekty realizowane przy udziale Banku Światowego.

Tadżykistan jest jednym z najbiedniejszych krajów byłego ZSRR. Charakteryzuje się wciąż niewykorzystanym potencjałem w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej. Górzyste ukształtowanie powierzchni i bogate zasoby wodne stanowią naturalną bazę dla jej wykorzystania. W 2019 r. 93 proc. produkcji energii elektrycznej w Tadżykistanie generowały elektrownie wodne. Zaledwie 7 proc. pochodziło ze źródeł opartych na węglu. 

Bank Światowy wspiera elektryfikację obszarów wiejskich w Tadżykistanie. Angażuje się m.in. w projekt, którego celem jest zapewnienie dostępu do energii elektrycznej mieszkańcom odległych, górzystych obszarów południowej części kraju oraz wsparcie wysiłków na rzecz eksportu energii do północno-wschodniego Afganistanu.

25 listopada 2021 r. w trybie online odbędzie się Forum Biznesu Tadżykistan – Polska. Organizatorami wydarzenia są po stronie polskiej – Krajowa Izba Gospodarcza, natomiast po tadżyckiej - Izba Przemysłowo-Handlowa Republiki Tadżykistanu. Przygotowania do forum są wspierane także przez polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasadę Tadżykistanu w Republice Federalnej Niemiec. Szef tadżyckiej placówki w Berlinie jest jednocześnie Ambasadorem w Rzeczypospolitej Polskiej. 

Podczas planowanego forum będzie można się zapoznać z charakterystyką gospodarki tego środkowoazjatyckiego kraju, możliwościami inwestycyjnymi, mechanizmami i ułatwieniami dla firm zagranicznych. Zaprezentowane zostaną także instrumenty wsparcia współpracy i możliwości finansowania wspólnych projektów. 

Obroty handlowe Polski z Tadżykistanem obecnie nie są imponujące. Według bazy danych UN Comtrade w 2020 r. polski eksport do tego kraju osiągnął wartość 16,4 mln USD, a import nie osiągnął nawet 1,6 mln USD. Mimo wszystko wartość obrotów handlowych w minionym roku była znacząco wyższa niż jeszcze w 2016 r., kiedy to tylko nieznacznie przekroczyła 10 mln USD.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

 

×
  • Tadżykistan

    Przelicz walutę
  • somoni (TJS)

  • 0,450 złoty (PLN)

    0,096 EUR, 0,099 USD

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tadżykistan - nowy partner polskiego biznesu?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.192.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!