PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przegląd Tygodnia w Azji

Tydzień w Azji#14: Korea Południowa ogłasza strategię dla 5G

Instytut Boyma • 23-04-2019 20:00
Tydzień w Azji#14: Korea Południowa ogłasza strategię dla 5G

Korea Południowa przedstawiła narodową strategię dla sieci komórkowej piątej generacji (5G). Na zdjęciu Seul

Fot. Shutterstock

Ministerstwo nauki i technologii przedstawiło narodową strategię dla sieci komórkowej piątej generacji (5G), określającą dziesięć kluczowych zastosowań w pięciu wiodących dziedzinach. Według rządowych szacunków 5G może pozwolić na stworzenie do 2026 r. sześciuset tysięcy wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Globalna wartość branży 5G ma do tego czasu przekroczyć bilion dolarów, a Korea Południowa ma nadzieję zdobyć ok. 15 proc. udziałów w tym rynku.

 • Rząd w Seulu chce poprzez ulgi podatkowe stymulować wykorzystanie 5G w dziesięciu sektorach postrzeganych jako kluczowe.
 • Kazachstan pracuje nad większą skutecznością w ściąganiu i obsłudze inwestycji zagranicznych, integrując działanie administracji publicznej, od ambasad po lokalne organy wykonawcze.
 • Indyjski rynek lotniczy kurczy się w wyniku problemów wielu przewoźników i wojny cenowej.
 • Poza tym w Tygodniu w Azji piszemy o porażce Huawei w przetargu na 5 G w Danii, japońskich testach aut autonomicznych w transporcie publicznym, zakazie używania aplikacji Tiktok w Indiach oraz pierwszym ludzkim sercu wydrukowanym w technologii 3D przez izraelskich naukowców.

Eksperymentalna usługa dla klientów biznesowych została uruchomiona już w grudniu ubiegłego roku. Na początku kwietnia usługi 5G na terenie całego kraju uruchomiło trzech operatorów - SKT, KT i LG Uplus. Tylko te trzy firmy mogą w tym roku zainwestować w 5G prawie 2,5 mld dol. Cena abonamentu telefonii nowej generacji dla użytkowników waha się obecnie między 40 a 120 dol.

O sytuacji makroekonomiczne w Azji będziemy rozmawiali od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

Rząd w Seulu chce poprzez ulgi podatkowe stymulować wykorzystanie 5G w dziesięciu sektorach postrzeganych jako kluczowe. Są to: urządzenia sieciowe, smartfony następnej generacji, urządzenia i oprogramowanie związane z rzeczywistością wirtualną (VR) i rozszerzoną (AR), odzież lub akcesoria zawierające zaawansowane technologicznie gadżety (wearables), inteligentna telewizja przemysłowa, bezzałogowce następnej generacji, roboty potrafiące ze sobą współpracować dzięki połączeniu w sieć, również "usieciowione” pojazdy, bezpieczeństwo informacji i zaawansowana informatyka.

Sektory te pokrywają się z pięcioma zjawiskami, które mogą być w przyszłości kluczowe: przekazem internetowym, który będzie do złudzenia przypominał zjawiska realne, inteligentnymi fabrykami, autonomicznymi samochodami, cyfrową opieką medyczną oraz inteligentnymi miastami. Ambicje sięgają jednak jeszcze dalej, obejmując pola badawcze od rozwoju technologii hologramów po innowacje w rolnictwie.

Na drodze tym ambitnym planom mogą jednak stanąć liczne przeszkody. Nie wiadomo, jakie zmiany 5G może naprawdę wprowadzić do gospodarki i w jakim kierunku podąży rozwój tej technologii. Do tego Korea Południowa jest świadoma własnych problemów z oprogramowaniem.

Południowokoreańskie firmy tworzą hardware wysokiej jakości, ale programy oceniane są jako przeciętne. Kolejna przeszkoda to biurokratyczne regulacje nienadążające za postępem technicznym i spowalniające rozwój bankowości internetowej i handlu w sieci.

Mimo tych trudności Republika Korei wysuwa się na czoło wyścigu o wprowadzenie 5G. Uznawane za światowego lidera Chiny dopiero w najbliższych miesiącach uruchomią eksperymentalną sieć piątej generacji, a ogólnodostępną - w przyszłym roku. Wiele państw Europy i Japonia są na wcześniejszych etapach procesu. Pierwotnie uruchomienie usługi 5G było planowane na wyspach na połowę przyszłej dekady. Ze względu na szybkie postępy Chin plany uległy jednak przyspieszeniu, bowiem zwycięstwo w tym technologicznym wyścigu ma zapewnić całej gospodarce znaczne przewagi konkurencyjne.

Czytaj też: Tydzień w Azji#13: Z Indiami sięgnąć gwiazd. Co "Misja Śakti" mówi nam o możliwościach indyjskiego sektora kosmicznego?

Czy Azja Centralna przyciągnie wielkie inwestycje zagraniczne?

Kazachstan pracuje nad większą skutecznością w ściąganiu i obsłudze inwestycji zagranicznych, integrując działanie administracji publicznej, od ambasad po lokalne organy wykonawcze. W tym roku uruchomiono system wsparcia projektów i inwestorów w trybie CRM (zarządzanie relacjami z klientami), który będzie wykorzystywany jako platforma informacyjna dla biur obsługi klienta. System ten umożliwia tworzenie, przechowywanie i przekazywanie informacji dotyczących projektów i inwestorów, a także monitorowanie postępów projektów inwestycyjnych.

Ten proces jest częścią większego otwarcia krajów Azji Centralnej na inwestycje zagraniczne. Wedle raportu Boston Consulting Group z grudnia ub.r. region może przyciągnąć 170 mld dol. inwestycji w ciągu następnej dekady, z czego ponad połowa ma przypadać na Kazachstan. W raporcie określono pięć obszarów, których poprawa mogłyby przyczynić się do odblokowania inwestycyjnego potencjału Azji Centralnej, takich jak między innymi polepszenie infrastruktury regionalnej, ułatwienie transgranicznego przepływu towarów, usług, osób i kapitału, zharmonizowane przepisów inwestycyjnych czy koordynacja  programów wsparcia inwestycji.

Narastają problemy w indyjskiej branży lotniczej

W ostatnim czasie wielu wewnątrzindyjskich przewoźników lotniczych notuje straty. Niedawno rynek rósł o 18 proc. rocznie, a linie lotnicze podjęły wojnę cenową, by zdobyć jak największą jego część. Jednak z powodu kłopotów finansowych, braku załóg, rosnących cen paliwa, uziemienia części floty w związku z problemami Boeinga czy okresowego zamknięcia pakistańskiej przestrzeni powietrznej, rynek ten zaczął się niespodziewanie kurczyć (spadek przewozów między styczniem a lutym o niemal 10 proc).

Narosły problemy z obsługą długów i operacji bieżących firm lotniczych, czego najbardziej spektakularnym przykładem są kłopoty Jet Airways, zmuszonego na początku kwietnia do zawieszenia połączeń. Jego zobowiązania kredytowe sięgają ponad miliarda dol., a banki odmówiły dalszego finansowania. Z różnych powodów nawet co szósty z ok. 700 samolotów wewnątrzindyjskich linii był w połowie kwietnia uziemiony.

Do niedawna prognozy dla indyjskiej branży lotniczej mówiły o szybkim wzroście do ponad miliarda przewiezionych pasażerów w 2040 r., czyniąc go jednym z rynków lotniczych o największym potencjale. Obecnie, przy dużej liczbie opóźnień i odwołanych lotów oraz gwałtownie rosnących ich cenach, klienci mogą zacząć się odwracać od mało wiarygodnych firm.

Problemy branży lotniczej mogą rozlać się na sektor bankowy, który borykać się będzie z niespłaconymi zobowiązaniami. Podróżni z innych krajów będą prawdopodobnie starali się wybierać pozaindyjskie huby oferujące połączenia do regionalnych centrów gospodarczych takich jak Mumbai czy Kalkuta, nie ryzykując przesiadek w New Delhi. Może to odbić się na przewoźnikach międzynarodowych posiadających w ofercie połączenia jedynie ze stolicą.

Jaka rola Indonezji w Nowym Jedwabnym Szlaku po wyborach?

Według wstępnych, nieoficjalnych wyników 17 stycznia urzędujący prezydent Joko Widodo, zwany Jokowi, został wybrany na kolejną kadencję. Jego przewaga nad najważniejszym rywalem, byłym generałem Prabowo Subianto, jest jednak mniejsza od oczekiwań. Oznacza to, że będzie musiał się prawdopodobnie w większym stopniu liczyć z postulatami opozycji, domagającej się między innymi większych ceł na żywność.

Istotnym tematem pod koniec kampanii wyborczej była rola Indonezji w Nowym Jedwabnym Szlaku (BRI). Jokowi popiera tę inicjatywę, gdyż jedną z jego najważniejszych propozycji jest dalszy intensywny rozwój indonezyjskiej infrastruktury, a projekty BRI pozwoliłyby w większym stopniu włączyć Indonezję w sieć globalnej wymiany handlowej. Prabowo krytykuje tymczasem negocjacje obecnego rządu Jokowiego i uważa, że Indonezja powinna współpracować z Chinami na korzystniejszych dla siebie warunkach. Gdyby kandydat opozycji zwyciężył, mógłby jednak przyjąć bardziej zdecydowaną postawę w negocjacjach z Pekinem, na wzór wybranego w 2018 r. premiera Malezji Mahathira Bin Mohamada. Rozwój infrastruktury z pomocą Chin wydaje się jednak dla Indonezji nieunikniony, gdyż tylko one są w stanie zapewnić niezbędne finansowanie.

Huawei przegrywa w Danii

Największy duński operator sieci komórkowych TDC ogłosił, że będzie budować sieć 5G wspólnie ze Ericssonem. Umowa ze szwedzką firmą obowiązywać będzie do 2023 r. TDC liczy, że usługa 5G zostanie uruchomiona już w przyszłym roku.

Decyzja jest o tyle zaskakująca, że od pięciu lat głównym dostawcą infrastruktury dla duńskiego operatora był Huawei. TDC w swoim komunikacie w ogóle nie wspomina o chińskim przedsiębiorstwie. Brak bardziej szczegółowych informacji jedynie potęguje spekulacje o możliwych naciskach ze strony USA.

Japonia: testy pojazdów bezzałogowych w transporcie publicznym

Według planów bezzałogowe taksówki i autobusy miałyby wyjechać na ulice już w 2020 r., przy okazji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Testy sterowanych przez komputer pojazdów zakładają nie tylko jazdę, ale również ćwiczenie wsiadania i wysiadania pasażerów, a także szybkiego i wygodnego płacenia. W obecnej fazie testów cały proces wygląda następująco: uczestnicy zamawiają taksówki bezzałogowe za pomocą aplikacji, następnie skanują kody QR umieszczone na oknie pojazdu, po czym drzwi samochodu otwierają się automatycznie, a pasażer rozpoczyna swoją podróż.

Mimo planowanej na pierwszą połowę 2020 r. komercjalizacji, twórcy pojazdów mają jeszcze kilka wyzwań, głównie w zakresie bezpieczeństwa. Trwają prace nad zabezpieczeniem przejazdów w deszczu, istnieje bowiem zagrożenie, że przy złej pogodzie pojazd nie oceni odpowiednio warunków atmosferycznych i stanowić będzie zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Japonia inwestuje w afrykańskie start-upy

Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (JETRO) informuje o zainteresowaniu dużych spółek japońskich zaawansowanymi start-upami afrykańskimi. Są one gotowe do  inwestycji na poziomie 20 mln dol. Byłaby to kontynuacja inwestycji japońskich w Afryce. Wśród nich można wyróżnić Bank Sumitomo, który wybrał do współpracy spółkę M-Kopa, specjalizującą się w energii słonecznej. Toyota inwestuje w start-up techniczny Sendy. Sampo Holdings wybrał natomiast BitPesa, platformę płatniczą specjalizującą się w wirtualnej wymianie walut.

Indie zakazują rozpowszechniania chińskiej aplikacji TikTok

Posiłkując się opinią sądu, ministerstwo informacji w Indiach nakazało wycofanie aplikacji chińskiej firmy z elektronicznych sklepów Google i Apple. Wedle doniesień agencyjnych, te silnie obecne na indyjskim rynku amerykańskie firmy zastosowały się do polecenia administracyjnego. Użytkownicy posiadający aplikację na swoim telefonie dalej mogą jej używać.

TikTok, największy konkurent Facebooka w Indiach, popadł w kłopoty za względu na oskarżenia o brak skutecznego powstrzymywania rozpowszechniania pornografii i pedofilii w Internecie, co zarzucała mu w swoim pozwie jedna z organizacji społecznych. Sąd na razie nie wstrzymał wykonania ministerialnych zaleceń, a sprawa zostanie powtórnie rozpatrzona w końcu miesiąca. Aplikacja, wedle jej developera, ma ok. 0,5 mld użytkowników, z czego 120 mln w Indiach.

Sprawa TikToka pokazuje, jak sektor aplikacji konsumenckich jest wrażliwy na ryzyko regulacyjne i reputacyjne. Zjawisko to może się w najbliższym czasie nasilać. Indyjski proces jest tylko częścią kłopotów TikToka, na którego została nałożona wysoka grzywna w USA z powodu niezapewnienia wystarczającej ochrony nieletnim użytkownikom sieci.

Sąsiadujący z Indiami Bangladesz już zakazał jego rozpowszechniania. Grupy aktywistów broniących wolności online obawiają się, że wykorzystując sprawę TikToka, rząd indyjski wprowadzi kolejne regulacje, które zbliżą Indie do chińskiego modelu internetu, w dużym stopniu zamkniętego na wpływy zewnętrzne i kontrolowanego przez rząd. Krytykują one zastosowanie się amerykańskich firm do ministerialnego polecenia, bez ostatecznego wyroku sądowego. Rząd indyjski od dłuższego czasu stara się znaleźć sposób na ograniczenie penetracji indyjskiego rynku internetowego przez firmy zagraniczne, głównie amerykańskie i chińskie, uważając dane indyjskich użytkowników za zasób strategiczny i kluczowy w gospodarce cyfrowej.

Izraelscy naukowcy “wydrukowali” pierwsze ludzkie serce w technologii 3D

Zespół izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie „wydrukował” pierwsze na świecie serce przy użyciu komórek pacjenta w technologii 3D. To pierwszy w historii przypadek stworzenia z tkanek pacjenta w pełni sprawnego serca, posiadającego naczynia krwionośne i komory. Narząd ma średnicę zaledwie 2,5 cm, nie nadaje się do przeszczepu.

Dokonanie izraelskich naukowców to kolejny krok do zastosowania technologii drukowania w 3D organów na potrzeby pacjentów wymagających przeszczepów. W ciągu najbliższych 10 lat przeszczepy takie mogą stać się rutynowym zabiegiem. Wedle raportu International Data Corporation światowy rynek druku 3D jest wart ok. 4 mld dolarów, a w przeciągu czterech najbliższych lat może się podwoić.


Tydzień w Azji powstaje przy współpracy "Rynków zagranicznych" z Instytutem Boyma.

 • Chiny

  Przelicz walutę
 • yuan (CNY)

 • 0,559 złoty (PLN)

  0,130 EUR, 0,145 USD
 • Indie

  Przelicz walutę
 • rupia (INR)

 • 5,543 złoty (PLN)

  1,286 EUR, 1,435 USD
 • Japonia

  Przelicz walutę
 • jen (JPY)

 • 3,497 złoty (PLN)

  0,811 EUR, 0,906 USD
 • Korea Południowa

  Przelicz walutę
 • won (KRW)

 • 0,324 złoty (PLN)

  0,075 EUR, 0,084 USD

KOMENTARZE (8)

 • miki 2019-04-24 03:39:25
  brakuje tylko: a w Polsce na serio rozważa się budowe kopalń, w których górnik będzie szedł po 3 tony węgla na zmiane. Węgla o wartości 150 USD za dniówkę.
  • xyz 2019-04-24 10:13:46
   nie ma to jak wrzucic do 1 wora pracownikow produkcyjnych (górnikow) i pracownikow administracji i cala resztę i twierdzić, że gornik "przecietnie" wydobywa 3 tony węgla... masakra jakas, co ty podstawowki nie skonczyles?
 • szymszy 2019-04-25 19:28:10
  Tak powinno się rozwijać nowoczesną gospodarkę, w oparciu o inwestycje w innowacyjną technologię, a u nas jeszcze nie wiadomo kiedy będzie można się 5G spodziewać.
  • Paws 2019-04-25 21:40:16
   Bardziej martwilbym sie o skutki zastosowania 5G, promieniowanie jest podobno ogromne.
   • mors 2019-04-26 13:53:43
    Jesteś źle poinformowany, w Korei 5G już jest dostępne i nikt nie narzeka na promieniowanie. W dodatku w Polsce właśnie powstaje system do monitoringu PEM który będzie informował nas o ewentualnym zawyżonym poziomie promieniowania.
   • paws 2019-04-28 12:45:22
    "morsu" zobacz sobie na necie jak promieniują maszty antenowe z 4G i przestań pisać bzdury. Dawka promieniowania parokrotnie przekracza normy.
   • mors 2019-04-29 18:09:18
    paws, ale nie przekracza norm, dzięki czemu może być nawet kilkukrotnie podniesione a i tak nic nam nie zrobi, poczytaj sobie o promieniowaniu niejonizującym.
   • do paws 2019-05-06 00:22:54
    Inne kraje mają normy 100-krotnie wyższe niż u nas, a dalej są to normy dopuszczalne przez międzynarodowe instytucje zdrowotne, u nas normy są zaniżone to się nie dziwię, że maszt może normę przekroczyć, jakbyśmy mieli normy w standardzie europejskim to by promieniowanie masztu było mocno poniżej normy i byś się cieszył.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.248.25
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

PARTNER SERWISU

partner serwisu

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia:

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.