Tydzień w Azji#4: Huawei chce inwestycji w Polsce, umowa UE z Japonią

Tydzień w Azji#4: Huawei chce inwestycji w Polsce, umowa UE z Japonią
1 lutego weszła w życie umowa o wolnym handlu z Japonią. W Indiach pojawi się problem 100 mln konsumentów? shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 12-02-2019 06:15

Umowa handlowa między Japonią a Unią Europejską eliminuje w perspektywie dekady cła i bariery pozataryfowe dla olbrzymiej większości produktów będących obecnie przedmiotem handlu. Ze względu na swój kompleksowy charakter może wpłynąć w sposób decydujący na zawierane układy gospodarcze na świecie. Dla polskich firm tworzy ona nowe możliwości handlu w otoczeniu regulacyjnym zbliżonym do zasad UE. Warunkiem osiągnięcia sukcesu w Japonii jest jednak cierpliwość, rozpoznanie przyzwyczajeń konsumentów i drobiazgowe planowanie.

 • Od początku miesiąca 90 proc. eksportowanych z UE do Japonii typów dóbr jest zwolnionych z ceł.
 • Mamy deklaracje inwestycji Huawei w Polsce i dalsze problemy firmy w UE.
 •  Co jeszcze dzieje się w Azji? Są oskarżenia władz chińskich wobec giganta stoczniowego CSIC; przed wyborami obniżono stopy procentowe w Indiach. Mamy także przełamanie impasu w afgańskim procesie pokojowym, a tokijskie lotnisko międzykontynentalne wydłuży godziny pracy.

Nowy model umowy handlowej


1 lutego weszła w życie umowa o partnerstwie ekonomicznym między Japonią a Unią Europejską (EPA). Ten wynegocjowany w latach 2013-2017 układ reguluje kwestie handlu dobrami i usługami, inwestycji, udziału w przetargach publicznych, praw autorskich, ochrony prywatności i danych osobowych, a także przestrzegania norm prawa pracy i zasad zrównoważonego rozwoju.

EPA stanowi więc modelowy przykład partnerstwa ekonomicznego nowego typu, co jest odpowiedzią Japonii i Unii Europejskiej na światowe tendencje protekcjonistyczne. Umowa łączy państwa z ponad 600 mln konsumentów, które wytwarzają jedną trzecią światowego PKB. EPA będzie służyć jako model w negocjacjach umów handlowych przez UE w przyszłości. Dla Japonii z kolei to kolejny po „Partnerstwie Transpacyficznym” (TPP-11) układ handlowy ułatwiający działanie eksporterom.

Z polskiego punktu widzenia najistotniejsze jest zniesienie lub znaczne obniżenie ceł oraz likwidacja licznych barier pozataryfowych. Sama obecność polskich wyrobów ma aspekt promocyjny nie tylko w Japonii, ale też pośród turystów i imigrantów, którzy od tego roku mają w dużej liczbie z Azji Południowo-Wschodniej przyjeżdżać na wyspy.

Od początku miesiąca 90 proc. eksportowanych do Japonii typów dóbr jest zwolnionych z ceł, a po upłynięciu okresów przejściowych jedynie trzy na sto typów produktów nie będą w całości zwolnione z tych opłat. Także te ostatnie obejmie jednak japoński system kwot importowych i znaczne redukcje opłat celnych. Szybko znikać będą opłaty wwozowe na produkty chemiczne, plastiki, kosmetyki i tekstylia, a te nakładane na buty, produkty przemysłu drzewnego i skórzane zredukowane zostaną w ciągu dekady.

Cła i bariery w dół


Producenci w Japonii i UE mogą już korzystać z wzajemnego uznawania certyfikatów w przemyśle maszynowym, urządzeń medycznych, tekstylnym, farmaceutycznym oraz piwnym. Szanse stwarza również uczestnictwo polskich firm w przetargach publicznych w 54 największych japońskich miastach, w których mieszka co szósty Japończyk. Ponadto znacznie ułatwiono przemieszczanie się pracowników w ramach jednej firmy między rynkami japońskim i europejskim, łącznie z prawem do czasowych przenosin wraz z rodzinami. Jest to szczególnie istotne w przypadku planów wejścia nowych podmiotów na rynek japoński.

Dla państw Unii Europejskiej wyzwaniem może być napływ większej liczby samochodów z Japonii. Według umowy rynek motoryzacyjny będzie otwierał się stopniowo, w ciągu 7 lat.

W najbardziej wrażliwej politycznie części umowy dotyczącej rolnictwa, sześć na siedem typów produktów będzie zwolnione z ceł po upływie okresów przejściowych (np. wieprzowina), a resztę obejmą znaczne redukcje danin (np. na wołowinę, z prawie 40 proc. do niespełna 10 proc.). Sukcesem strony europejskiej jest wynegocjowanie identycznej ochrony produktów oznaczonych geograficznie w Japonii, co w UE, na czym skorzystać mogą producenci wyrobów oznaczonych na przykład jako „Polska Wódka”. Japonia to obecnie czwarty kierunek eksportowy żywności z UE.

Choć umowa stwarza duże możliwości rozwoju dla eksporterów, pod uwagę należy wziąć specyficzny kontekst kulturowy, który może mieć przełożenie na sukces w Japonii. Dla przykładu, eksport nabiału wymaga gruntownego planowania.

Po pierwsze, cło na ser (aktualnie ok. 30 proc.), który w Europie jest znacznie tańszy niż na wyspach, zostanie stopniowo zniesione w ciągu szesnastu lat.

Po drugie, choć produkty mleczne są obecnie częściej spożywane w Japonii niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie stanowią typowego składnika japońskiego menu i konsumenci nie są do nich przyzwyczajeni.

Ma to związek także z powszechnym wśród Azjatów występowaniem nietolerancji laktozy: nawet dziewięciu na dziesięciu wyspiarzy może odczuwać dolegliwości po spożyciu nabiału. Rozwiązaniem może być eksport rzadkich obecnie na rynku japońskim produktów bez laktozy lub o znacznie obniżonym jej poziomie.

Aktualnie 1306 polskich spółek eksportuje do Japonii, 74 proc. z nich to małe i średnie firmy. Wśród produktów wysyłanych przez Polskę znajdują się węgiel, mrożone owoce, ryby, walizki, alkohole oraz produkty przemysłu drzewnego. Wartość eksportu produktów polskich do Japonii wynosi ponad 500 mln euro. Polski import ma wartość ponad miliarda euro.

Na sukces polskich przedsiębiorców pozytywny wpływ mogłyby mieć częstsze wizyty delegacji rządowych w Japonii. Dla przykładu, w ostatnim czasie Japonia przyjęła szereg wizyt ministerialnych ze strony niemieckiej, a w początku lutego kanclerz RFN odwiedziła wyspy po raz czwarty od objęcia urzędu. Szefowej rządu towarzyszyła tradycyjnie liczna delegacja niemieckiego przemysłu.

Tydzień w Azji #3: Państwa Bliskiego Wschodu wspierają kryptowaluty, powstaje mechanizm do obchodzenia sankcji USA na Iran

NOTKI INFORMACYJNE

Tokijskie lotnisko międzykontynentalne wydłuży godziny pracy


Podtokijskie lotnisko Narita ogłosiło plany wydłużenia godzin pracy do północy, co pozwoli na przyjęcie kilkunastu dodatkowych samolotów na dobę. Japonia spodziewa się zwiększonego ruchu w związku z czerwcowym szczytem G20 oraz zbliżającymi się igrzyskami Tokio 2020.
Narita to drugi najbardziej ruchliwy port lotniczy w Japonii, obsługujący ponad połowę lotów międzynarodowych. Uruchomione niedawno połączenie z Warszawą od marca 2020 roku obsługiwane będzie codziennie. Ponieważ Tokio pozostaje jedynym miastem Japonii, dokąd można z Polski dolecieć bezpośrednio, wydłużenie godzin funkcjonowania portu ma znaczenie przy planowaniu podróży między większymi miastami Japonii.

Deklaracje inwestycji Huawei w Polsce, dalsze problemy firmy w UE


Chińska firma Huawei zapowiedziała 6 lutego zainwestowanie w Polsce w ciągu trzech lat 3 mld PLN.
Nie wiadomo jednak, ile z ambitnych planów uda się zrealizować, bowiem w Europie rośnie opór wobec działań koncernu. Dania wydaliła 2 pracowników Huawei za naruszenie przepisów dotyczących pobytu obcokrajowców i pozwolenia na pracę. Kopenhaska siedziba firmy została przeszukana. Nie ma żadnych dowodów pozwalających łączyć sprawę z zarzutami szpiegostwa.

Z kolei w Norwegii kontrwywiad ostrzegł przed działaniami Huawei, zwracając uwagę na niejasne powiązania między koncernem a chińskimi władzami. Jednocześnie poinformowano, że pracujący dla wywiadu ChRL hakerzy włamali się do sieci norweskiego producenta oprogramowania Visma i wykradli dane klientów firmy. Wedle włoskich mediów rząd może zablokować udział chińskiej ZTE i Huawei w przetargach związanych z budową infrastruktury telefonii komórkowej nowej generacji (5G). Berlin zaś uzależnia zgodę na dopuszczenie do tego rodzaju przetargów od udzielenia sprawdzalnych gwarancji nieprzekazywania danych telekomunikacyjnych rządowi Chin. W kontekście szeregu niekorzystnych dla chińskich firm zdarzeń, wzrasta prawdopodobieństwo wprowadzenia na poziomie UE regulacji, które faktycznie ograniczą działanie tych firm telekomunikacyjnych w Europie.


Oskarżenia władz chińskich wobec giganta stoczniowego CSIC


Sun Bo, główny manager chińskiego giganta stoczniowego CSIC, został aresztowany w czerwcu 2018 r. za „korupcję” oraz „nadużycie władzy”. W ubiegłym tygodniu do tych zarzutów dodano „narażenie państwa na ogromne straty”. Wedle nieoficjalnych doniesień powodem rozszerzenia zarzutów może być podejrzenie o przekazanie informacji dotyczących budowy chińskich lotniskowców obcemu wywiadowi. Pod lupą znalazł się cały zarząd CSIC, zwłaszcza osoby odpowiadające za awans Suna w firmie.

Chińskiemu programowi budowy lotniskowców od dawna towarzyszą afery i skandale. Niedawno oficer odpowiadający ze strony wojska za kontrolę jakości został oskarżony o przyjmowanie i wręczanie łapówek na łączną kwotę 170 mln juanów (ok. 95 mln PLN). W 2016 r. dwóch oficerów związanych z budową okrętów w niejasnych okolicznościach popełniło samobójstwa. Oskarżenia o szpiegostwo wobec wysokiej rangi kadr przemysłowych należały w ostatnich dziesięcioleciach w Chinach do rzadkości. Jeżeli dojdzie do czystki w zarządzie CSIC, może ona poważnie odbić się na kondycji chińskiego przemysłu stoczniowego.

Czytaj też: Tydzień w Azji#2: Chiny reagują na spowolnienie gospodarcze, japońskie firmy łączą siły w produkcji baterii do aut

Przed wyborami obniżono stopy procentowe w Indiach


Indyjski Komitet Polityki Pieniężnej na pierwszym posiedzeniu pod przewodnictwem Shaktikanty Dasa, nowego prezesa banku narodowego (RBI), zdecydował o obniżeniu stóp procentowych. Decyzję taką podjęło czterech z sześciu członków Komitetu. Stopę repo obniżono o 25 punktów bazowych na 6,25%. Stopę reverse repo ustalono na 6%, stopy bankową i kredytu RBI na 6,5%. Rada jednomyślnie zmieniła nastawienie wobec polityki monetarnej na neutralne. Obniżka oznacza tańszy dostęp do pieniądza przez banki, a w efekcie niższe oprocentowanie kredytów na rynku finansowym.
Decyzja Komitetu koresponduje z niedawno przedstawionym tymczasowym budżetem państwowym, nastawionym na wzmocnienie konsumpcji i wzrost inwestycji prywatnych.

Ekspansywna polityka monetarna i budżetowa mogą przyczynić się do zwiększenia wydatków indyjskich gospodarstw domowych i wzmożonej aktywności lokalnych przedsiębiorstw (także z sektora MŚP). Decyzja Komitetu zapadła wbrew przewidywaniom rynku, spodziewającego się raczej utrzymania stóp wobec zagrożenia wzrostem inflacji. Łączy się ją ze zmianą prezesa banku centralnego pod wpływem nacisków rządowych w grudniu zeszłego roku. Następne posiedzenie Komitetu zaplanowane jest na początek kwietnia, zaś wybory parlamentarne powinny odbyć się przed połową maja br.

Czy w Indiach pojawi się 100 mln nowych konsumentów?


W ramach programu PM-KISAN ponad 125 milionów rolników dostanie w tym roku relatywnie duży zastrzyk gotówki. Właściciele gospodarstw mniejszych niż 2 ha w trzech ratach otrzymać mają w sumie do 6 tys. rupii (ok. 75 euro). Indyjski pakiet ustaw budżetowych przewiduje ponadto znaczne odciążenie fiskalne mało zarabiających, dzięki czemu może wzrosnąć rozporządzalny dochód wielu gospodarstw domowych na subkontynencie.

W warunkach wiejskich Indii, które znajdują się często w znikomym stopniu w obrocie towarowym, ten zastrzyk pieniędzy wedle planów rządowych ma sprawić, że ceny żywności pozostaną umiarkowane, a dochody rolników znacząco nie spadną. Jeśli miejscowym potentatom na rynku e-commerce uda się dodatkowo włączyć wiejskie sklepy do swojej sieci dystrybucyjnej, może to oznaczać powiększenie indyjskiej liczby konsumentów z faktycznym dostępem do globalnego obrotu handlowego o ponad 100 mln ludzi. Przeszkodą w sprawnej realizacji programu może stać się wadliwa współpraca między administracją centralną a rządami stanowymi.

Czytaj też: Tydzień w Azji#1: Arabia Saudyjska inwestuje w Pakistanie, Niemcy zacieśniają współpracę finansową z Chinami

Przełamanie impasu w afgańskim procesie pokojowym?


W Moskwie odbyły się rozmowy pokojowe między przywódcami talibów a parlamentarzystami afgańskimi oraz byłym prezydentem kraju, Hamidem Karzajem. Choć na razie talibowie nie spotykają się z przedstawicielami oficjalnego rządu w Kabulu, to pierwsze od lat bezpośrednie rozmowy dwóch stron na wysokim szczeblu dają nadzieje na przyspieszenie procesu pokojowego. Dotychczas wstępnym warunkiem fundamentalistycznego ruchu muzułmańskiego było wycofanie sił USA z Afganistanu.

Wydaje się, że obecnie mogą zgodzić się na obecność wojska amerykańskiego jedynie w bazach na terenie kraju. Szanse na zakończenie wojny domowej zwiększa zaangażowanie w proces jednocześnie Moskwy i Waszyngtonu: dwa tygodnie temu w Katarze przywódcy talibów spotkali się z oficjalnie z Amerykanami, wstępnie zgadzając się wziąć udział w procesie pokojowym.

Nie wiadomo jednak, na ile działania Rosji i Stanów Zjednoczonych są skoordynowane. Celem obu mocarstw jest dopuszczenie talibów do władzy w Afganistanie bez zdominowania przez nich rządu w Kabulu. Trwały pokój będzie miał duże znaczenie gospodarcze dla całego regionu. Znacznie ułatwi budowę lądowo-morskich połączeń infrastrukturalnych między Azją Południową (Indiami) i Południowo-Wschodnią poprzez Afganistan i Iran do Rosji i Unii Europejskiej.

Przegląd Tygodnia w Azji jest wspólnym projektem Rynków Zagranicznych i Instytutu Boyma.


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Japonia

  Przelicz walutę
 • jen (JPY)

 • 3,290 złoty (PLN)

  0,703 EUR, 0,734 USD

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tydzień w Azji#4: Huawei chce inwestycji w Polsce, umowa UE z Japonią

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.104.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!