PARTNERZY PORTALU

#TydzieńwAzji. GoJek wchodzi do rządu

#TydzieńwAzji. GoJek wchodzi do rządu
Adobe Stock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 31-10-2019 08:49

23 października ponownie wybrany prezydent Indonezji Joko Widodo (Jokowi) przedstawił skład rządu na drugą kadencję. Głowa państwa mianowała swojego największego rywala ministrem obrony, powołując de facto rząd jedności narodowej. Powodem tego zaskakującego posunięcia była chęć przeciągnięcia na swoją stronę części konserwatywnych muzułmanów, by jednocześnie próbować ograniczyć wzrastające zagrożenie ze strony religijnych ruchów terrorystycznych. Ze względu na doświadczenie połowy składu rządu w biznesie, komentatorzy spodziewają się po nim probiznesowych reform gospodarczych. Wśród nowych ministrów gwiazdą jest założyciel koncernu technologicznego Gojek.

 • Konieczność wzmocnienia zaplecza politycznego rządu jest zrozumiała w obliczu ostatnich wydarzeń w Indonezji: olbrzymich pożarów lasów stanowiącymi poważne wyzwanie dla władz, które długo nie mogły sobie z nimi poradzić. Dodatkowo niepokój w kraju wzbudzały długotrwałe zamieszki w prowincji Papua.
 • Przy tworzeniu rządu ważny był także nadrzędny cel - walka z postępującą islamizacją i radykalizacją w przeważająco muzułmańskim kraju.
 • Tworząc szeroką koalicję, w skład której wchodził główny konkurent prezydenta, Jokowi planuje z jednej strony pozbawić radykałów wsparcia politycznego wśród elit indonezyjskich, jednocześnie zaś trzymać swojego konkurenta blisko i pod kontrolą.

Skład rządu jest prawdopodobnie zaskoczeniem dla mieszkańców kraju, a z pewnością dla komentatorów politycznych. Największą niespodzianką było mianowanie głównego konkurenta Prezydenta Indonezji w ostatnich dwóch wyborach i obecnego lidera opozycji, Prawobo Subianto, na ministra obrony. Ten emerytowany generał, były zięć ostatniego autorytarnego prezydenta Suharto (rozwiódł się po upadku tego ostatniego), oskarżany jest o łamanie praw człowieka w okresie, kiedy służył jako dowódca indonezyjskiej jednostki specjalnej Kopassus. W kampanii prezydenckiej Prawobo i jego zwolennicy starali się zaś zdyskredytować Jokowiego, sprzymierzyli się też z islamistycznymi ugrupowaniami celem zdobycia władzy.

Prezydent Jokowi oficjalnie deklaruje, że nominacja jest przejawem woli współpracy i zasypywania podziałów celem rozwoju państwa, zaś emerytowany generał ma wszelkie kwalifikacje do nadzorowania obronności kraju. Tym samym prezydenta stara się prezentować się jako osoba ponad bieżącymi podziałami partyjnymi na spolaryzowanej scenie politycznej. 

Konieczność wzmocnienia zaplecza politycznego rządu jest zrozumiała w obliczu ostatnich wydarzeń w Indonezji: olbrzymich pożarów lasów stanowiącymi poważne wyzwanie dla władz, które długo nie mogły sobie z nimi poradzić. Dodatkowo niepokój w kraju wzbudzały długotrwałe zamieszki w prowincji Papua. 

Wydaje się jednak, że kluczowym elementem dokooptowania Prawobo Subianto do rządu jest walka z postępującą islamizacją i radykalizacją w przeważająco muzułmańskim kraju. W czasie kampanii Prawobo sprzymierzony był z radykalnymi, choć nadal legalnymi, ugrupowaniami islamistycznymi. W ostatnich latach da się zauważyć przesunięcie tradycyjnie dość otwartego islamu Indonezji w bardziej konserwatywne obszary. 

W czerwcu bieżącego roku przeprowadzone na zlecenie władz badania wykazały rosnące wpływy radykalnego islamu w administracji centralnej – tylko w jednej dzielnicy 41 meczetów często uczęszczanych przez członków administracji państwowej głosiło radykalne nauki, w tym 17 imamów wprost wyrażało poparcie dla ISIS oraz wezwania do wzięcia udziału w walkach w Syrii lub na Filipinach. Również w wypadku wielu uczelni zauważono rosnące wpływy grup islamistycznych. 

Władze zapowiedziały walkę z tym trendem, postanowiono również dokładniej przyjrzeć się pracownikom ministerstw oraz kandydatom na urzędników pod kątem wierności świeckości państwa, doktrynie w Indonezji zwanej “Pancasila”. 

Nie można też zapomnieć o stałej groźbie terroryzmu dżihadystycznego. Ledwo dwa tygodnie temu  Wiranto, wtedy minister bezpieczeństwa został zaatakowany i poważnie raniony przez zamachowca powiązanego z ugrupowaniami islamistycznymi.

Tworząc szeroką koalicję, w skład której wchodził główny konkurent prezydenta, Jokowi planuje z jednej strony pozbawić radykałów wsparcia politycznego wśród elit indonezyjskich, jednocześnie zaś trzymać swojego konkurenta blisko i pod kontrolą. Dodatkowym argumentem za taką interpretacją jest mianowanie innego byłego wojskowego Fachrula Razi – do niedawna zastępcę głównodowodzącego armii – na stanowisko ministra ds. religii.

Oprócz nominacji dla Prawobo, największym zaskoczeniem jest nominacja na ministra ds. kultury i edukacji dla założyciela firmy GoJek Nadiema Makarima. GoJek to jedno z najbardziej udanych przedsiębiorstw internetowych w Indonezji i na świecie. Warta ponad 10 mld USD platforma, która zaczynała jako miejscowy pośrednik w przewozach indywidualnych, teraz poprzez Go-pay oferuje e-transakcje, Go-Food odpowiada za dostarczanie potraw z restauracji, Go-Mart pośredniczy w zakupach on-line, Go-Send i Go-Box funkcjonują jako platformy kurierskie, poprzez Go-Clean można zamówić sprzątanie do domu, a Go-Massage oferuje nawet pośrednictwo w znalezieniu masażysty. 

Jokowi nominując młodego i skutecznego przedsiębiorcę na to stanowisko ma nadzieje na wzmocnienie jakości systemu edukacji w kraju. Jego słabość jest istotną bolączką Indonezji i wyzwaniem dla gospodarki kraju. Sam Jokowi w swojej mowie inauguracyjnej wskazał reformy ekonomiczne jako kluczowy element swojej polityki, wskazując jednocześnie na konieczność zmian w biurokracji jako niezbędnej dla skutecznego prowadzenia polityki przez władze. Tym bardziej, że prezydent postawił sobie za cel przekształcanie gospodarki kraju z tej opartej na surowcach, w nowoczesną opartą na wiedzy i technologiach. To zaś wymaga dobrze wykształconego społeczeństwa i efektywnej administracji. 

Nie oznacza to oczywiście zaprzestania inwestycji infrastrukturalnych. Te są nadal niezbędne - dotyczy to zarówno infrastruktury transportowej, jak i energetycznej. Jako dodatkowy cel jednoczący naród oraz monument własnej prezydentury Jokowi planuje budowę nowej stolicy dla Indonezji na wyspie Kalimantan (Borneo).

Największą nieobecną w nowym gabinecie jest natomiast Susi Pudjiastuti, najpopularniejszej minister poprzedniej kadencji odpowiedzialnej wtedy za ważne dla mieszkańców indonezyjskich archipelagów rybołówstwo, znanej ze swojej nieprzejednanej postawy na rzecz ochrony mórz Indonezji i zwalczania nielegalnych, głównie zagranicznych, połowów. Jej odejście wiązane jest z chęcią wzmocnienia inwestycji zagranicznych przez władze, nawet jeśli w konsekwencji oznaczałoby to  więcej problemów z ekologią.

Zaskakujący skład nowego rządu Indonezji podporządkowany jest idei rozwoju ekonomicznego kraju, przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanej i względnie świeckiej ideologii narodowej.  Wkrótce się przekonamy, czy w tak zróżnicowanej koalicji Jokowi będzie w stanie zachować kontrolę nad swoimi ministrami.

Więcej informacji kolejnej części cyklu - Tydzień w Azji 40/2019

Konflikt handlowy Chiny-USA. Gdzie dwóch się bije, tam wszyscy tracą
Konflikt USA-Chiny szkodzi Japonii. Czy UE pomoże?
Uzbek najlepszym ministrem finansów w regionie

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Indonezja

  Przelicz walutę
 • rupia (IDR)

 • 2,866 złoty (PLN)

  0,610 EUR, 0,640 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: #TydzieńwAzji. GoJek wchodzi do rządu

 • Iosif 2019-11-10 20:36:10
  Dziewięciocyfrową kwotę wynosi również dług Indonezji wobec polskiego Skarbu Państwa. Są nam winni ok 113 mln zł. Ten kraj się bogaci na długu wobec Polski. Może warto kupować prywatne przedsiębiorstwa i inwestować w nie jak w Indonezji to wtedy nasza gospodarka będzie się szybko rozwijać i unikniemy kryzysu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!