PARTNERZY PORTALU

#TydzieńwAzji. Japoński „przepis” na sukces w Turkmenistanie

#TydzieńwAzji. Japoński „przepis” na sukces w Turkmenistanie
W mediach światowych prezentowane są coraz bardziej niepokojące informacje o pogarszających się warunkach życia codziennego w Turkmenistanie. fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 05-11-2019 14:49

Japończycy znaleźli „przepis” na udaną współpracę gospodarczą z Aszchabadem, w epoce trudności gospodarczych i społecznych nękających Turkmenistan.

 • Japończycy wydają się podążać wbrew logice nakazującej ograniczenie zaangażowania w Turkmenistanie.
 • W 2018 r. eksport Japonii do Turkmenistanu wyniósł niespełna 17,6 mln USD czyli był mniejszy niż Polski (21,4 mln. USD).
 • Reprezentanci Kraju Wschodzącego Słońca wiedzą, że jeżeli chce się odnieść sukces biznesowy w Turkmenistanie, nie warto dyskutować o polityce wewnętrznej i pouczać gospodarzy.

W mediach światowych prezentowane są coraz bardziej niepokojące informacje o pogarszających się warunkach życia codziennego w tym kraju: kolejkach, niedoborach towarów, w tym artykułów spożywczych, kryzysie walutowym czy zakazach opuszczania kraju przez jego obywateli.  

Japończycy wydają się podążać wbrew logice nakazującej ograniczenie zaangażowania. Reprezentanci Kraju Wschodzącego Słońca wiedzą, że jeżeli chce się odnieść sukces biznesowy w Turkmenistanie, nie warto dyskutować o polityce wewnętrznej i pouczać gospodarzy. Schlebia się natomiast najwyższym władzom państwowym, przeprowadzając regularne i częste spotkania z rządzącymi. W proces wsparcia ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw warto zaangażować szereg podmiotów, począwszy od administracji państwowej, poprzez banki, a na ośrodkach akademickich skończywszy. 

Impuls do ożywienia relacji Kraju Kwitnącej Wiśni z Aszchabadem nadała oficjalna wizyta japońskiego premiera Shinzo Abe w Turkmenistanie w październiku 2015 r. Zawarto wówczas umowy dotyczące szeregu projektów inwestycyjnych o wartości 18 mld USD. W maju br. odbyło się już 13. posiedzenie Japońsko-Turkmeńskiego Komitetu ds. Współpracy Gospodarczej, w którym  Japonia miała ponad 80 reprezentantów. Byli to przedstawiciele rządu Japonii oraz wiodących firm tego kraju, jak np. Mitsubishi, Kawasaki, Itochu i Sumitomo. W październiku br. do Japonii udała się delegacja turkmeńska, której przewodniczył Prezydent Gurbanguły Berdymuhamedow. W ramach programu tej wizyty, rada naukowa japońskiego Uniwersytetu Hirosaka uroczyście wręczyła mu tytuł doktora honoris causa za osobisty wkład w rozwój turkmeńsko-japońskich stosunków w dziedzinach nauki i edukacji. Zanim rozpoczęła się oficjalna wizyta, przeprowadzono forum biznesowe, na koniec którego założyciel Japan Dynamics Co., lekarz i profesor z Tokyo Institute of Technology, Hideomi Koinuma, przedstawił prezentację na temat pracy Bedymuhamedowa pt. „Rośliny lecznicze Turkmenistanu”. Prezydent Berdymuhamedow wyjechał z Japonii z szeregiem porozumień dotyczących współpracy w przemyśle maszynowym, samochodowym czy branży chemicznej. W część z tych projektów zaangażowane są także firmy tureckie. 

W 2018 r. eksport Japonii do Turkmenistanu wyniósł niespełna 17,6 mln USD czyli był mniejszy niż Polski (21,4 mln. USD). Niemniej trudno wskazać znaczące polskie inwestycje w tamtym kraju. Berdymyhamedov podczas swojej październikowej wizyty w Japonii poinformował o tym, że w jego kraju naliczono “37 projektów inwestycyjnych z udziałem japońskich firm o łącznej wartości 12 mld USD, ale liczby te “zostaną kilkakrotnie zwiększone w oparciu o porozumienia na najwyższym szczeblu”. 

Ten urzędowy optymizm nie przeczy relatywnie dużej aktywności japońskiej w Turkmenistanie. Najbardziej spektakularnym przykładem japońskich inwestycji w tamtym państwie jest  pierwszy na świecie zakład produkujący syntetyczną benzynę z gazu w Owadandepe niedaleko Aszchabadu, który otwarto pod koniec czerwca 2019 r. Zakład wykorzystuje największe bogactwo Turkmenistanu, czyli gaz. Kraj ten dysponuje aż 9,9% światowych udokumentowanych rezerw tego surowca, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem szeregu mocarstw światowych, w tym Chin, Rosji, Indii.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Turkmenistan

  Przelicz walutę
 • nowy manat (TMT)

 • 1,322 złoty (PLN)

  0,282 EUR, 0,291 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: #TydzieńwAzji. Japoński „przepis” na sukces w Turkmenistanie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!