PARTNERZY PORTALU

#TydzieńwAzji. Młody miliarder zreformuje indonezyjską edukację

#TydzieńwAzji. Młody miliarder zreformuje indonezyjską edukację
Nadiem Makarim, założyciel firmy Gojek i od niedawna minister edukacji Indonezji. fot. World Economic Forum/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 07-01-2020 10:19

Nadiem Makarim został kilka miesięcy temu ministrem edukacji w nowym rządzie prezydenta Joko Widodo. Jako założyciel firmy Gojek, jednego z najbardziej udanych start-upów branży IT obecnie wycenianego na ponad 10 mld USD, jest prawdziwą gwiazdą biznesu w Indonezji.

 • Zadaniem zaledwie 35-letniego Makarima jest zreformowanie czwartego największego systemu edukacji na świecie.
 • Obejmuje on 64 miliony uczniów i studentów, 3,9 miliona nauczycieli i wykładowców oraz 360 tysięcy placówek edukacyjnych, od szkół podstawowych do uniwersytetów. 
 • Makarim przedstawił założenia swojego programu reform, który ma za zadanie przygotować uczniów do wyzwań współczesnego świata.

Podstawowym narzędziem ma być likwidacja w 2021 r. Egzaminów Narodowych, odpowiedników polskiego testu po szkole podstawowej oraz matury. W dotychczasowym kształcie powodują one nacisk na uczenie pamięciowe, często oderwane od realnych umiejętności. Nie sprzyja to podnoszeniu jakości edukacji, ale ułatwia rozwój biznesu skryptów, korepetycji i szkół doszkalających. 

Stare egzaminy mają zostać zastąpione tzw. Oceną Kompetencji Podstawowych oraz Opisem Charakteru. Nowe testy będą miały charakter informacyjny dla ucznia, podczas gdy rekrutacja na kolejne poziomy będzie odbywać się na podstawie Narodowych Standardowych Egzaminów Szkolnych (National Standard School Examination - USBN), których ocena będzie w większym stopniu pod kontrolą szkół, a nie ministerstwa, jak dotychczas. Tym samym mają dać placówkom edukacyjnym większą swobodę w ocenie uczniów i doborze kluczowych umiejętności pod kątem planowanej drogi rozwoju.

Jednocześnie zapowiadana jest konieczność przeszkolenia nauczycieli w nowoczesnych metodach pracy. Minister edukacji zwrócił się w tej sprawie o współpracę do edukacyjnych organizacji społecznych. Nie przedstawiono jednak zasad współpracy w tym zakresie.

Choć Indonezja zdołała stworzyć system, dzięki któremu prawie każdy mieszkaniec potrafi czytać i pisać, to za powszechnością systemu nie idzie jego jakość. W niedawno opublikowanych badaniach PISA z 2018 r przeprowadzonych pod auspicjami OECD, uczniowie z Indonezji zajęli w naukach przyrodniczych 71. miejsce na 79 badanych krajów   (zdobywając 396 punktów, średnia OECD to 489), 72. w matematyce (379 punktów wobec średniej 489) oraz 73. w rozumieniu tekstu czytanego (371 punktów wobec średniej 489). Jest to wyjątkowo niski wynik, wyraźnie wpływający na przyszłą zdolność kraju do rozwoju gospodarczego.

Warto też podkreślić, że wydatki na oświatę w Indonezji to jedynie 3,5% PKB, wyraźnie mniej niż w Malezji czy Wietnamie. Badania wskazują, że szkoła w Indonezji ma problemy z przekazywaniem użytecznych umiejętności, a edukacja w zbyt dużym stopniu opiera się  na biernym, pamięciowym przyswajaniu wiedzy. Wadami systemu są dość niskie kwalifikacje części nauczycieli oraz niska dyscyplina.

Reforma Makarima, bez wątpienia konieczna, nie gwarantuje jednak sukcesu. Jak wskazują badania w Indonezji istnieje wiele grup zainteresowanych utrzymaniem status quo. Biorąc pod uwagę opór wpływowych grup oraz bezwład administracji publicznej w Indonezji ambitne plany młodego ministra nie będą łatwe w skutecznej realizacji. Wydaje się jednak, że energiczny biznesmen, do tej pory stojący poza bieżącą polityką, jest jedną z nielicznych osób, które mają realną szansę na zmianę systemu. Współpraca z firmami i administracjami krajów, które jak Polska w systemie PISA dokonały skoku, może być interesujące dla indonezyjskich reformatorów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Indonezja

  Przelicz walutę
 • rupia (IDR)

 • 3,101 złoty (PLN)

  0,659 EUR, 0,672 USD

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: #TydzieńwAzji. Młody miliarder zreformuje indonezyjską edukację

 • paws 2020-01-07 20:55:33
  prxydałby sie taki u nas, wypadaloby skonczyc z XIXw nauczaniem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!