Jak liberałowie widzą gospodarki azjatyckie? Raport o wolności gospodarczej pokazuje bardzo złożony obraz kontynentu.
- Raport Instytutu Frasera jest ciekawym przewodnikiem dla wszystkich podmiotów, które chciałyby porównać klimat biznesowy występujący w różnych krajach.
- Rezultaty krajów w rankingu Wolności Gospodarczej Świata, które wyłoniły się z byłego ZSRR są doskonałym dowodem na to, że poszczególne państwa regionu przeszły w ostatnich prawie trzech dekadach znacząco różne drogi w polityce gospodarczej.
- Tutaj zdecydowanym prymusem okazała się być Gruzja zajmująca 8. miejsce na świecie.
W tegorocznym raporcie Instytutu Frasera Tajwan osiągnął 16 pozycję, Japonia 20, Republika Korei 36. Chiny zostały sklasyfikowane dopiero na 124. miejscu, a Indie - 105. Rezultaty krajów, które wyłoniły się z byłego ZSRR są doskonałym dowodem na to, że poszczególne państwa regionu przeszły w ostatnich prawie trzech dekadach znacząco różne drogi w polityce gospodarczej.
Tutaj zdecydowanym prymusem okazała się być Gruzja zajmująca 8. miejsce na świecie. Ten kraj we wspomnianym rankingu Banku Światowego uplasował się na podobnie zaszczytnej pozycji. Na przeciwległym biegunie w tegorocznym raporcie Instytutu Frasera znalazł się Tadżykistan (dopiero 132). Zdecydowanym liderem Azji Centralnej okazał się być Kazachstan, który osiągając 73 miejsce wyprzedził o kilka pozycji Polskę (77). We wspomnianym wcześniej rankingu Banku Światowego Ease of doing business 2020 ta najbogatsza republika Azji Centralnej zdeklasowała Polskę aż o 15 miejsc.
Wyniki tegorocznego raportu Instytutu Frasera pokazały kilka ciekawych zależności występujących w skali świata. Kraje o większej wolności gospodarczej charakteryzują się zasadniczo relatywnie wyższymi dochodami przypadającymi na mieszkańca. Oczekiwana długość życia w grupie krajów o największej wolności gospodarczej jest aż o 14 lat wyższa niż w krajach gdzie wolności jest najmniej. W tych ostatnich wskaźnik śmiertelności niemowląt jest prawie osiem razy wyższy niż w grupie liderów.
Na Indeks Wolności Gospodarczej (IWG) składają się aż czterdzieści dwie zmienne zaszeregowane do pięciu obszarów: wielkość administracji i jej uprawnienia, praworządność i ochrona praw własności, dostęp do pieniądza na korzystnych warunkach, brak ograniczeń w gospodarczej wymianie z zagranicą oraz regulacje prawne działalności przedsiębiorstw, rynku pracy i rynku kapitałowego.
W przypadku wielu gospodarek pełen komplet dobrze sprawdzonych danych udaje się zebrać ze znacznym opóźnieniem. Dlatego pewnym mankamentem wyników zawartych w raporcie „Wolność Gospodarcza Świata 2020” jest to, że opierają się na informacjach z 2018 r. Zatem w rezultacie w dokumencie nie znajdziemy odpowiedzi na to, jak wolność gospodarcza w poszczególnych krajach wyglądała w ostatnich dwóch latach, w tym ostatnich miesiącach naznaczonych pandemią.
Dokument jest ciekawym przewodnikiem dla wszystkich podmiotów, które chciałyby porównać klimat biznesowy występujący w różnych krajach. Raport przygotowała Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network), będąca grupą niezależnych liberalnych instytutów z ponad 100 krajów. W projekcie, któremu przewodniczył Instytut Frasera z Vancouver w Kanadzie, ze strony polskiej uczestniczyło Centrum im. Adama Smitha. Całość opracowania dostępna jest pod linkiem: https://www.fraserinstitute.org/studies/economic-freedom
Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma