W Aktau, kazaskim porcie nad Morzem Kaspijskim, premierzy Kazachstanu Askar Mamin i Azerbejdżanu Ali Asadow oficjalnie ogłosili rozpoczęcie realizacji nowoczesnego projektu teleinformatycznego Trans Caspian Fiber Optic (TCFO), polegającego na przeciągnięciu kabla światłowodowego po dnie Morza Kaspijskiego oraz budowie naziemnej infrastruktury przesyłowej. Inwestycja ta jest kluczową częścią większego programu, którego ma na celu stworzenie nowego, szybkiego i bezpiecznego połączenia eurazjatyckiego z Niemiec (Frankfurt) do Hongkongu. Gotowość do podłączenia do nowej magistrali wyraziły też Gruzja i Turcja.
Realizacją inwestycji i późniejszym zarządzaniem łączem będzie zajmować się konsorcjum trzech firm: Transtelecom i KazTransCom z Kazachstanu oraz azerski AzerTelecom. Łącze o przepustowości 4-6 Tb/s ma zostać uruchomione do końca 2021 r.
Z punktu widzenia interesów Azerbejdżanu, TCFO jest elementem realizacji opracowanego już w 2008 r. planu Transeurazjatyckiej Super Infostrady (Trans-Eurasian Information Super Highway TASIM), która ma uczynić z tego państwa centralny hub teleinformatyczny (Azerbaijan Digital Hub) w regionie kaukaskim i połączyć docelowo 1.8 mld ludzi z Europy, Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Południowej (łącznie 20 państw). Baku ma więc ambicje stać się jednym z kluczowym węzłów telekomunikacyjnych na wzór Londynu, Frankfurtu, Dubaju, Stambułu, Moskwy czy New Delhi.
Władze Azerbejdżanu liczą na wzrost atrakcyjności kraju dla inwestorów, zarówno w przemyśle wydobywczym i petrochemicznym, jak również związanych z e-usługami i cyberbezpieczeństwem.
Oczekiwania Kazachstanu są zdecydowanie skromniejsze. Nur-Sułtan szacuje dodatkowe korzyści z tytułu pośrednictwa w transmisji danych na 300 mln USD rocznie w postaci dochodów ze świadczenia kompleksowych usług serwisowych i obsługowych oraz wpływów podatkowych. Bez wątpienia, dla obu państw posiadanie szybkiej i bezpiecznej sieci teleinformatycznej łączącej kraje na drodze logistycznej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), jest źródłem wzmocnienia pozycji przetargowej wobec Chin i zwiększenia potencjalnych korzyści z tego megaprojektu w przyszłości.