#TydzieńwAzji. Świat odkrywa nową potęgę farmaceutyczną

#TydzieńwAzji. Świat odkrywa nową potęgę farmaceutyczną
Serum Institute of India, indyjski potentat w produkcji szczepionek. Fot. Serum Institute of India
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 30-06-2020 14:24

Indie wraz z Chinami zdominowały światowy rynek substancji czynnych w lekach. W dobie pandemii Europa i USA zdały sobie sprawę z tego uzależnienia, ale odwrócenie trendów nie będzie proste.

 • W sytuacji pandemii większość krajów europejskich jest uzależniona od importu produktów medycznych, w tym także z Indii. COVID-19 wskazał jednoznacznie na niebezpieczeństwa wynikające z pozyskiwania wyrobów medycznych od oddalonych producentów.
 • To wyraźny sygnał ostrzegawczy, m.in. dla krajów europejskich, który powinien stać się bodźcem do zmian w myśleniu o łańcuchach dostaw w przemyśle farmaceutycznym.
 • Obecnie Komisja Europejska zajmuje się opracowywaniem strategii zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym mniejszej zależności od importu leków. Działania te wymagają jednak czasu i będą kosztowne.
Indie znajdują się w czołówce krajów-producentów leków. Pod względem wolumenu zajmują trzecie miejsce na świecie, a trzynaste pod względem wartości. Produkcja indyjskiego przemysłu farmaceutycznego będzie w tym roku warta prawdopodobnie 55 mld USD. Wartość eksportu w roku obrotowym 2018-2019, zatem jeszcze przed okresem pandemii COVID-19, wyniosła ponad 19 mld USD. 

Przewaga konkurencyjna indyjskiego przemysłu farmaceutycznego opiera się na dostępie do wykwalifikowanej i relatywnie taniej siły roboczej oraz dostępności substancji i związków chemicznych potrzebnych do produkcji wyrobów medycznych.

Szacuje się, że w Indiach sfera badawczo-rozwojowa oraz produkcja pochłaniają odpowiednio jedną ósmą i jedną piątą nakładów finansowych, które musiałyby ponieść firmy zachodnie w swoich krajach. Jest to również widoczne w przypadku kosztów trwałych. Duże znaczenie mają także mniej restrykcyjne przepisy ochrony środowiska na subkontynencie.

Obecnie indyjski przemysł farmaceutyczny koncentruje się przede wszystkim na trzech rodzajach produktów: substancjach czynnych w lekach, gotowych preparatach, znanych z półek aptecznych oraz szczepionkach. Potentat w tej dziedzinie, Serum Institute of India, chwali się, że co drugie dziecko na świecie zaszczepione jest dzięki jego produktom. Zdecydowana większość aktywnych składników farmaceutycznych produkowanych w Indiach jest związana z antybiotykami, lekami sulfonamidowymi, kortykosteroidami, preparatami podawanymi chorym na astmę, gruźlicę, malarię lub cukrzycę.

Od lat 80. XX w. prężnie rozwija się farmaceutyczny przemysł leków generycznych, czyli preparatów-zamienników zawierających tę samą substancję czynną, co oryginał, w cenach, które należą do najniższych na świecie.

Zmiana indyjskiego prawa patentowego i dostosowanie go do Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (ang. Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights, TRIPS) objęły dwie zasadnicze kwestie: wprowadzenie systemu patentowego na produkty farmaceutyczne oraz wydłużenie okresu patentowego leków do 20 lat. System obowiązujący przed implementacją porozumienia nie obejmował patentów na produkty z sektora farmaceutycznego. Dzięki temu stał się on katalizatorem rozwoju jego generycznego odłamu branży. Pomimo istnienia nowego porządku patentowego rząd indyjski wykorzystał luki prawne porozumienia i wprowadził szereg regulacji, które pozwoliły na dalszy rozwój generycznych farmaceutyków.
W sytuacji pandemii większość krajów europejskich jest uzależniona od importu produktów medycznych, w tym także z Indii. COVID-19 wskazał jednoznacznie na niebezpieczeństwa wynikające z pozyskiwania wyrobów medycznych od oddalonych producentów. 

W obliczu zwiększającej się skali zachorowań, odnotowanej na początku marca 2020 r., indyjskie Ministerstwo Handlu i Przemysłu wydało decyzję ograniczającą eksport kluczowych leków i aktywnych składników farmaceutycznych. Taka strategia miała na celu zabezpieczenie Indii przed możliwym niedoborem powyższych substancji. To wyraźny sygnał ostrzegawczy, m.in. dla krajów europejskich, który powinien stać się bodźcem do zmian w myśleniu o łańcuchach dostaw w przemyśle farmaceutycznym.

Indyjskie obostrzenia w eksporcie leków zostały z czasem rozluźnione. Obecnie Komisja Europejska zajmuje się opracowywaniem strategii zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym mniejszej zależności od importu leków. Działania te wymagają jednak czasu i będą kosztowne. Ze względu na znacznie niższe koszty produkcji oraz dużą jej skalę, wytwórcom posiadającym fabryki w Europie niezwykle trudno będzie konkurować z indyjskimi przedsiębiorstwami.

Więcej komentarzy o Azji znajdą Państwo na stronie Instytutu Boyma

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Indie

  Przelicz walutę
 • rupia (INR)

 • 5,527 złoty (PLN)

  1,181 EUR, 1,224 USD

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: #TydzieńwAzji. Świat odkrywa nową potęgę farmaceutyczną

 • Krzysztof Zalewski 2020-06-30 15:11:54
  Normy środowiskowe są rzeczywiście niższe, o czym piszemy w naszym tekście. Ale to argument, który można użyć wobec prawie całej produkcji, przeniesionej do Indii. Nie zmienia to faktu dużej zależności Europy wobec producentów składników leków.
  • Janusz 2020-06-30 18:16:24
   ale tak jest od 20 lat! W Polsce leki są często tylko konfekcjonowane. Wielokrotnie widziałem na lotniskowym cargo całe beczki tabletek luzem, adresowane do czołowych polskich koncernów farmaceutycznych.
 • Matołusz 2020-06-30 14:35:00
  Farmaceutyki są produkowane w Indiach i Chinach z uwagi na wymogi ochrony środowiska na Zachodzie. Tam leją chemiczne ścieki do Gangesu czy Jangcy dlatego produkcja jest tania.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.77.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!