#TydzieńwAzji: Współpraca w ASEAN, a nie izolacja, gwarancją bezpieczeństwa żywieniowego

#TydzieńwAzji: Współpraca w ASEAN, a nie izolacja, gwarancją bezpieczeństwa żywieniowego
Pola ryżowe w Wietnamie. Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Instytut Boyma
  • Dodano: 26-05-2020 08:55

Początek tego roku za sprawą suszy i kryzysu pandemicznego przyniósł w regionie Azji południowo-wschodniej obawy o to, czy w nadchodzącym roku zbiory pozwolą zapewnić ponad 650 mln ludności krajów regionu wystarczającą ilość żywności. Regionalni eksporterzy zaczęli ograniczać handel, by zapewnić wystarczającą jej ilość na rynku wewnętrznym. W wyniku współpracy na poziomie ASEAN-u, ryzyko zostało przynajmniej na razie zażegnane.

Pandemia w rejonie Azji Południowo-Wschodniej mocno odbiła się bezpieczeństwie żywieniowym. Według szacunków regionalnego instytutu badawczego (SEARCA), miała one spowodować w regionie spadek produkcji rolniczej w wysokości 3,11 proc., co oznacza ponad 17 mln ton produktów rolnych. Rozwój epidemii wpłynął na zachowania mieszkańców wielu krajów. W początkowych etapach ludzie wykupywali dobra pierwszej potrzeby, jak ryż czy olej, które mogą być magazynowane przez dłuższy czas. 

Co więcej, region doświadczył w tym roku okresu suszy, który spowodował mniejsze niż zwykle plony. Spowodowane jest to niższą sumą opadów opadów w regionie niż zazwyczaj, co związane z ubiegłorocznym silnym zjawiskiem El Niño. Przynosi ono obfite deszcze na wschodnim, amerykańskim wybrzeżu Pacyfiku, pozostawiając zachodnie krańce oceanu z niedoborami wody.

 Dodatkowo w górnym odcinku największej rzeki regionu, czyli Mekongu, w ciągu ostatnich paru lat powstało jedenaście elektrowni wodnych ufundowanych przez Chiny. To Państwo Środka kontroluje obecnie wody w dolnym biegu rzeki, okresowo zmniejszając jej ilość w dolnym odcinku. To odcięło część pól od odpowiedniego nawodnienia i obniżyło plony, jak i znacząco zmniejszyło populacje ryb. 

Niski poziom zbiorów oraz niepewność w obliczu pandemii skłoniły część krajów, np. Wietnam czy Kambodżę, do wprowadzenia w marcu zakazu eksportu ryżu. Te decyzje wypchnęły ceny surowca na najwyższy poziom od dekady. Spotkało się to z mocną reakcją innych państw południowo-wschodnioazjatyckiej organizacji regionalnej ASEAN, które potrzebują stałego importu żywności, jak Singapur, Filipiny czy Indonezja. Podobne protekcjonistyczne środki zostały także wprowadzone w handlu innymi towarami żywnościowymi, a także zakłóciły wiele regionalnych łańcuchów dostaw.

Czytaj także: Kraje południowo-wschodniej Azji reagują na wzrost znaczenia Chin

W celu ograniczenia dalszych perturbacji na rynku żywnościowym, ministrowie rolnictwa ASEAN wydali wspólne oświadczenie zapewniające o potrzebie umocnienia bezpieczeństwa żywieniowego podczas pandemii. Wspólne rozmowy finalnie doprowadziły w maju do usunięcia wprowadzonych zakazów eksportu ryżu oraz usunęły inne przeszkody blokujące łańcuchy dostaw niektórych produktów.

Choć obecnie bezpieczeństwo żywnościowe regionu wydaje się niezagrożone, cała sytuacja obrazuje dodatkowe ryzyka w wymiarze regionalnym i globalnym. Kombinacja czynników epidemiologicznych, nieregularnych opadów spowodowanych zmianami klimatu oraz polityki wodnej może doprowadzić do napięć w ASEAN. W wypadku braku współpracy krajów regionu, regionalne i globalne łańcuchy dostaw strategicznych produktów, w tym żywności, mogą zostać przerwane w wyniku jednego z tych czynników lub ich kombinacji.

Więcej komentarzy na temat Azji znajdą Państwo na stronie Instytutu Boyma

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Wietnam

    Przelicz walutę
  • dong (VND)

  • 1,846 złoty (PLN)

    0,392 EUR, 0,427 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: #TydzieńwAzji: Współpraca w ASEAN, a nie izolacja, gwarancją bezpieczeństwa żywieniowego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!