Wietnamski sektor meblowy pod lupą amerykańskiego rządu

Wietnamski sektor meblowy pod lupą amerykańskiego rządu
Sektor meblarski rozkwitł w ostatnich latach w Wietnamie fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Instytut Boyma
 • Dodano: 06-07-2021 09:33

Rząd USA kontynuuje śledztwo w sprawie powiązań wietnamskich przedsiębiorców z nielegalnym wyrębem lasów za granicą. Ewentualne sankcje mogą zagrozić pozycji azjatyckiego kraju na światowym rynku mebli, zdobytą w ostatnich latach w cieniu amerykańsko-chińskiego konfliktu handlowego.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Hanoi wiąże szczególne ambicje z zagranicznymi rynkami. Wietnamski wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ha Cong Tuan, zapowiedział wzrost wartości eksportu produktów drewnianych do 2025 r. do poziomu do 20 mld USD.
 • Producenci drewna w Europie i Komisja Europejska powinna bacznym okiem przyglądać się amerykańskiemu śledztwu.
 • Jego efekty mogą wpłynąć na ocenę uczciwości wietnamskiej konkurencji dla europejskiego przemysłu meblarskiego.
Sektor meblarski rozkwitł w ostatnich latach w Wietnamie po części dzięki amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej, w czasie której nałożono cła w wysokości 25 proc. na eksport chińskich mebli. Zmusiło to szereg firm do przeniesienia swojej produkcji poza Państwo Środka. W rezultacie Wietnam wyprzedził Chiny w sprzedaży mebli do USA w zeszłym roku, wysyłając towary o wartości 7,4 mld USD, w porównaniu do 7,3 mld USD sprzedanych przez Chińczyków. 

Jednakże agresywna polityka handlowa prezydenta Trumpa może okazać się obosiecznym mieczem dla wietnamskich ambicji. Pod rządami poprzedniej administracji Biuro Przedstawiciela Handlowego USA rozpoczęło w październiku 2020 r. dochodzenie w sprawie wietnamskiego sektora meblowego na podstawie sekcji 301 ustawy o handlu. Według amerykańskich urzędników Hanoi importuje nielegalnie pozyskane lub pochodzące z zagrożonych gatunków drzew drewno. Narusza tym samym własne prawa, prawa kraju pochodzenia oraz regulacje CITES, które ograniczają handel gatunkami chronionymi. Wietnam wysyła około 60 proc. swojego eksportu produktów drewnianych do Ameryki.

Aktywiści ekologiczni z zadowoleniem przyjęli wzmożoną kontrolę handlu drewnem w Wietnamie, twierdząc, że władze tego kraju przez dziesięciolecia przymykały oko na nielegalny import drewna. W ten sposób, Wietnam zarówno jako rynek dla luksusowego drewna twardego i szlak przeładunkowy dla Chin, przyczynił się do dewastacji lasów tropikalnych na całym świecie.

Według organizacji pozarządowej Forest Trends Wietnam szybko staje się globalną fabryką mebli, importując rocznie 4,5 mln m3 drewna z ponad 100 krajów. Blisko połowa importu to drewno tropikalne z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Ameryki Południowej. Wszystkie te regiony są obarczone wysokim ryzykiem pod względem legalności źródła pochodzenia. Śledztwo USTR wykazało, że nielegalne drewno trafia do Wietnamu z takich krajów jak Kambodża, Kamerun i Demokratyczna Republika Konga.

Wietnam zobowiązał do reformy sektora leśnego w szeregu międzynarodowych umów gospodarczych zawartych w ostatnich latach. Dla przykładu, w 2019 r. Wietnam podpisał umowę o partnerstwie z Unią Europejską w zakresie egzekwowania prawa, zarządzania i handlu produktami pochodzenia leśnego. Umowa miała na celu zapewnienie, że całe wszystkie produkty z drewna eksportowane do UE były wyprodukowane legalnie. W rezultacie we wrześniu Hanoi wprowadziło dekret 102, ustanawiający krajowy systemu zapewnienia legalności drewna (VNTLAS), który wymaga od importerów tropikalnego drewna dokładnego sprawdzania swoich łańcuchów dostaw. 

Jednakże raport Forest Trends, opublikowany w kwietniu, wykazał, że wietnamscy importerzy zaopatrujący się w krajach o podwyższonym ryzyku nie podejmowali dodatkowych kroków wymaganych przez nowe prawo. 

Wietnamscy producenci mebli odrzucają oskarżenia i ostrzegają przed skutkami dla amerykańskich konsumentów i szerszych relacji handlowych. Ceny mebli już szybko rosną przez wysokie koszty transportu. Te z kolei wzrastają poprzez ograniczenia pandemiczne, utrudnienia w portach i innych wąskich gardłach łańcuchów logistycznych, jak na przykład kanał Sueski i chiński Yantian International Container Terminal. Dodatkowo sankcje prawdopodobnie spowodowałyby działania odwetowe ze strony Wietnamu, który jest drugim co do wielkości importerem amerykańskiego drewna na świecie.

Amerykańskie dochodzenie nie jest jedynym problemem nękającym wietnamski biznes meblowy. W maju Kanadyjska Agencja Służb Granicznych nałożyła tymczasowe cło w wysokości do 101 proc. na część mebli produkowanych w Wietnamie. Decyzja była rezultatem śledztwa władz w sprawie dumpingu i dofinansowywania wietnamskiego eksportu mebli do Kanady, które zagrażało miejscowym wytwórcom.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

 • Wietnam

  Przelicz walutę
 • dong (VND)

 • 2,115 złoty (PLN)

  0,434 EUR, 0,427 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wietnamski sektor meblowy pod lupą amerykańskiego rządu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!