W poniedziałek 23 stycznia dojdzie do spotkania w Pretorii rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z swoją odpowiedniczką z Republiki Południowej Afryki Grace Naledi Pandor. W związku z tą wizytą w całym kraju trwają protesty.
RPA jest najważniejszym sojusznikiem Rosji na kontynencie afrykańskim
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozpoczął oficjalną wizytę w Republice Południowej Afryki, aby spotkać się przedstawicielami władz największego sojusznika politycznego na kontynencie afrykańskim.
Dziś dojdzie między innymi do spotkania z minister Grace Naledi Pandor, która w niedawnym wystąpieniu skrytykowała państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone za wybiórcze potępienie Rosji przy jednoczesnym ignorowaniu innych dokonywanych obecnie aktów agresji.
Z drugiej strony prezydent RPA Cyril Ramaphosa deklaruje oficjalną neutralność od chwili rozpoczęcia agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Kraj jednak wstrzymał się od udziału w jakichkolwiek sankcjach międzynarodowych. Zamiast tego oferowana jest pełna dostępność banków do przeprowadzania transakcji handlowych z dostawcami z Rosji z wykorzystaniem południowoafrykańskiego randa jako waluty rozliczeniowej.
Protesty w południowoafrykańskich miastach przeciwko wizycie Sergieja Ławrowa
Ze względu na wysoką inflację i problemy gospodarcze podjęto także decyzję o zwiększeniu zakupów rosyjskiej ropy naftowej, a także produkcji w rafineriach oleju napędowego i benzyny, które są następnie eksportowane do państw afrykańskich.
W ocenie władz RPA wizytę Siergieja Ławrowa należy traktować jako zwyczajne konsultacje polityczne w ramach grupy BRICS zrzeszającej Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i właśnie RPA.
W stolicy kraju, ale także w innych miastach, odbywają się demonstracje przeciwników zbliżenia z Rosją. Na plakatach pokazywane są zdjęcia zbombardowanych ukraińskich miast, a prezydent Putin przedstawiany jest jak Adolf Hitler.
Postawa polityczna RPA budzi duży niepokój administracji amerykańskiej. Przed kilkoma dniami z oficjalną wizyta przybyła sekretarz stanu Janet Yellen oferując pomoc gospodarczą i rządowe wsparcie dla firm, które mogą w tym kraju zainwestować wiele miliardów dolarów w sektor wydobywczy.
Flota morska RPA, Chin i Rosji przeprowadzi wspólne ćwiczenia wojskowe na Oceanie Indyjskim
Te zapewnienia nie zrobiły jednak dużego wrażenia na lokalnych elitach politycznych. Najlepszym dowodem na priorytety w stosunkach międzynarodowych jest decyzja o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń wojskowych południowoafrykańskich jednostek marynarki wojennych z flotą chińską i rosyjską.
Ćwiczenia zaplanowano w dniach 17-27 lutego tego roku. Data nie wydaje się przypadkowa bowiem dokładnie 24 lutego 2022 minie rok od agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę.