Wojna ekonomiczna Zachodu. Czy sankcje rozbijają rosyjską gospodarkę?

Wojna ekonomiczna Zachodu. Czy sankcje rozbijają rosyjską gospodarkę?
Otwartą kwestią pozostaje odporność rosyjskiego społeczeństwa na zachodnie sankcje... Fot. PAP/EPA

Czy sankcje wobec gospodarki rosyjskiej mają sens, czy odnoszą swój zamierzony skutek? Takie pytania zadaje sobie wielu. Najbardziej jednak wiarygodną opinią będzie wypowiedź kogoś, kto ma możliwość obserwacji tej ostrej reakcji Zachodu na codzienne życie. Rozmawiamy o sankcjach z ukraińskim politologiem, współpracownikiem amerykańskiego think-tanku International Republican Institute z Waszyngtonu. Siergiej Taran to także absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz w pułtuskiej Akademii Humanistycznej. Jest też radnym w kijowskiej radzie miasta. Był jednym z bliskich doradców byłego prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki.

 • – Sankcje wobec Rosji obowiązują już od roku 2014 – mówi Siergiej Taran. Wedle specjalistów Rosja traciła na nich około 1,5 proc. rocznego PKB. Pierwsze efekty nowych sankcji będą widoczne dopiero w kwietniowych statystykach.
 • Prawdziwe ich rezultaty ujawnią sie z całą mocą około końca roku. Już jednak można powiedzieć, że sankcje mocno wpływają na rynek walutowy. Bank centralny Rosji przechodzi na system ręcznego kierowania kursem walutowym. A PKB Rosji spadnie w tym roku o nie mniej niż 10 pkt. proc... Towarzyszyć temu będzie upadek rubla. I to mimo prób ratowania waluty rosyjskiej z pomocą wprowadzania obowiązku opłaty za rosyjski gaz i ropę w rublach.
 • Średnia pensja w Rosji wynosi ok. 700 dol. miesięcznie. Teraz jednak, w związku ze spadkiem kursu miejscowej waluty, zaczyna dramatycznie się obniżać... Zachodnie koncerny niemal powszechnie wycofały się z rosyjskiego rynku i przestały zaopatrywać go w swoje produkty.
 • O wpływie zachodnich sankcji - reakcji po agresji na Ukrainę - na rosyjską gospodarkę będziemy rozmawiali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 25-27 kwietnia 2022 roku w Katowicach.
Jaki wpływ sankcje mają na codzienne życie Rosjan?

Siergiej Taran: - Puste półki, kolejki w sklepach z podstawowymi towarami... Trochę to przypomina pierwszą połowę lat dziewięćdziesiątych. Zwiększony popyt to przede wszystkim obawa przed wzrostem cen kaszy, cukru, makaronów - bo raczej deficytu tych towarów w Rosji nie sposób się spodziewać.

Nie należy też spodziewać się  krachu na rynku odzieży. Pewne jest jednak, że na półkach markowe wyroby zostaną zastąpione przez tanie podróbki z Azji.

Gorzej będzie z elektroniką. Tu trzeba będzie oczekiwać na transakcje importowe z krajów, które nie wprowadziły sankcji. Głównie będą to produkty chińskie. Pożegnają się zatem Rosjanie (w masowym wymiarze) ze smartfonami. Własnej produkcji raczej nie należy oczekiwać... Bo, owszem, w Rosji powstawały telefony czy komputery, ale były to prawie wyłącznie „składaki” z zachodnich komponentów.
Dużego uderzenia należy oczekiwać na rynku samochodów. Wskutek sankcji rosyjski rynek samochodowy stracił nie tylko wiele marek, ale i również dostęp do części zamiennych. Miejscowe fabryki samochodów to w istocie rzeczy montownie marek zachodnich, pozbawione teraz dostaw części potrzebnych do montażu. Na to miejsce wejdą pewnie wytwórcy samochodów chińskich czy indyjskich. Są one w Rosji - jak do tej pory - zdecydowanie niepopularne.,.. To także symbol słabej jakości.

Ceny regulowane jako panaceum

Rosyjskie władze ogłosiły w pewnym momencie, że konieczne będzie wprowadzenie cen regulowanych na podstawowe produkty.

- Putin zdecydował, że jednak ceny powinny być regulowane za pośrednictwem mechanizmów rynkowych... To doprowadza do nakręcania inflacji. Towarem deficytowym stanie się więc rychło... pieniądz.

 

×
 • Ukraina

  Przelicz walutę
 • hrywna (UAH)

 • 0,126 złoty (PLN)

  0,027 EUR, 0,029 USD

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wojna ekonomiczna Zachodu. Czy sankcje rozbijają rosyjską gospodarkę?

 • Józef_62 2022-03-29 09:26:00
  Obecne społeczeństwo rosyjskie przyzwyczaiło się do zachodniego stylu życia i brak wielu towarów na pewno wywoła spore niezadowolenie społeczne.
 • Janusz 2022-03-29 07:54:28
  im większe braki, panika, kolejki, tym większe szanse na społeczny nacisk na dyktatora

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!