Wspieranie narodowych czempionów bardzo nam się opłaci

Wspieranie narodowych czempionów bardzo nam się opłaci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czempioni narodowi dają motywację do rozwoju biznesu i są wizytówką za granicą. Warto wspierać czempiony narodowe, budują one bowiem pozycję Polski w świecie - wskazywano w trakcie sesji: "Narodowe czempiony - ambicje i perspektywy", która odbyła się 15 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Na wstępie sesji przypomniano raport "Polityki Insight" zatytułowany "Czempioni narodowi, jakich potrzebuje Polska", którego partnerem jest Polpharma SA.

Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight wskazał, że sam termin "czempion narodowy" pojawia się często w wielu kontekstach i konfiguracjach. Jako kategoria ekonomiczna jest to pojęcie nieostre i nie doczekało się dotąd jednej uniwersalnej definicji. W zależności od tego, w jakim kontekście i przez kogo jest używane, posiada ono różne konotacje znaczeniowe.

Mimo to pojęcie "czempion narodowy" odnoszone jest do firm o konkretnych charakterystykach. Ich wspólną cechą jest głównie duże znaczenie dla gospodarki (rozumiane jako wysoki wkład w potencjał gospodarczo-polityczny kraju), a także znacząca rola, jaką pełnią w rozwoju społeczno-ekonomicznym.

Czempioni narodowi dają motywację do rozwoju biznesu i są wizytówką za granicą. Czempionów narodowych cechuje wysoka aktywność na arenie międzynarodowej, silna pozycja w branży i duża skłonność do finansowania badań nad innowacjami.

Oprócz wielkości przedsiębiorstw, wskazywał Adam Czerniak, istotna jest właśnie ich wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym czy inwestycje w rozwój i innowacyjność. Podstawowym kryterium, które pozwala na wyróżnienie narodowego czempiona jest jego wielkość.

Wartość rocznych przychodów jest podstawowym kryterium odróżniającym firmy, które mogą być narodowymi czempionami od tych, które nimi nie zostaną. W Polsce granica przebiega w okolicach 1 mld zł rocznie. Próg przekracza blisko 200 grup kapitałowych zarejestrowanych na terytorium Polski, w których pakiet kontrolny jest pośrednio lub bezpośrednio w rękach polskiego przedsiębiorcy.

Ważnymi cechami narodowych czempionów są także: wysokie wynagrodzenia oraz duża płynność i wystarczająca do terminowego regulowania zobowiązań wypłacalność. Czempioni dbają o zrównoważony rozwój i dobrostan ekonomiczny pracowników i kontrahentów. Istotną cechą narodowego czempiona w wymiarze gospodarczym jest jego wkład do budżetu państwa. Czempioni narodowi nie mogą prowadzić aktywnej optymalizacji podatkowej. Zyski powinni konsolidować w kraju, a podatki opłacać w sposób proporcjonalny do wielkości przedsiębiorstwa. Ważna jest innowacyjność mierzona liczbą patentów, znaków towarowych i wartością dodaną wytwarzaną przez jednego pracownika.

Zgodnie z polskim podejściem tytuł czempiona narodowego może otrzymać tylko firma, która jest liderem w swojej branży pod względem wartości dodanej, wysokości zatrudnienia czy wydatków inwestycyjnych. Poza tym powinna stosować wydajne technologie i przynosić swoim właścicielom zyski. Istotnym wyznacznikiem jest też działalność zagraniczna firmy.

Bazując na powyższych założeniach Polityka Insight przygotowała wskaźnik czempionów narodowych, na który składa się średni wynik w czterech kluczowych kategoriach: gospodarka, branża, zagranica i innowacyjność. Do obliczeń, wskazał Adam Czerniak, wykorzystano publicznie dostępne informacje za 2016 rok o działalności biznesowej polskich grup kapitałowych zatrudniających co najmniej 100 osób i z przychodami przekraczającymi 1 mld zł. Dodatkowo do klasyfikacji firm wykorzystano wypełnione przez spółki-matki ankiety. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń wyróżniono 44 polskie firmy, które mogą być uważane za narodowych czempionów. Pogrupowano je w cztery kategorie: Czempioni Międzynarodowi, Czempioni Narodowi, Aspirujący Czempioni Narodowi i Czempioni Lokalni.

Pierwsze miejsce zajął KGHM, drugie PKN Orlen, trzecie PGNiG, czwarte - Ciech, piąte Synthos. Tak właśnie przedstawia się pierwsza piątka.

Markus Sieger, prezes zarządu Polpharmy SA wskazał, że wielu ludzi mówi o innowacjach, ale warto się zastanowić nad tym, kto je naprawdę tworzy. Przykładowo w Szwajcarii około 11 proc. małych i średnich firm działa na skalę międzynarodową, m.in. dzięki systemowi zachęt. Sprzyja temu także odpowiednio prowadzona dyplomacja gospodarcza.

Markus Sieger zaznaczył, że w Polsce szybko rozwija się na przykład biotechnologia. A żeby być innowacyjnym, trzeba sporo przeznaczać na inwestycje.

Wojciech Hann, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego zaznaczył, że warto wspierać czempiony narodowe. Przypomniał, że BGK przed trzema laty był obecny w 14 krajach na świecie, a dziś jest obecny w 58 krajach na 6 kontynentach - w zakresie finansowaniu działalności czy eksportu. BGK wspiera zarówno eksport, jak i ekspansję polskich firm na zagranicznych rynkach. BGK jest w stanie udzielić finansowania na przykład na zakup firmy za granicą.

Zbigniew Warmuz, prezes zarządu firmy Synthos zaznaczył, że firmy państwowe są ważnymi partnerami dla Synthosu.

- Im lepiej im się wiedzie, tym lepiej dla nas - zaznaczył Warmuz. - A więc dobrze, że są te firmy wspierane przez państwo. Ważne, by nie utracić konkurencyjności. Dziś nie ma czegoś takiego, jak lokalny rynek. Na przykład PKN Orlen operuje na światowym rynku. I nie ma też czegoś takiego, że interwencjonizm państwowy może do końca uchronić firmę, bo zawsze następuje konfrontacja z rynkiem.

Wojciech Hann podkreślił z kolei, że brand "made in Poland" jest coraz lepiej postrzegany na rynkach międzynarodowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Polska

    Przelicz walutę
  • złoty (PLN)

  • 1 złoty (PLN)

    0,214 EUR, 0,232 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wspieranie narodowych czempionów bardzo nam się opłaci

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!