Indyjski biznesmen Mukesh Ambani nie jest już najbogatszym Azjatą. Wedle ogłoszonego pod koniec grudnia nowego zestawienia miliarderów Bloomberga, stał się nim Zhong Shanshan. Dla realnej gospodarki ta zmiana oznacza niewiele, zwłaszcza, że różnica między wielkością majątków obu biznesmenów jest stosunkowo niewielka. Zmiana ma jednak duże znaczenie symboliczne i związana jest z kilkoma niezależnymi procesami.
- Kariera Zhonga Shanshana jest przez rodaków odczytywana jako sukces rozwoju Chin ostatniego 40-lecia.
- 67-letni Zhong Shanshan, magnat farmaceutyczny i właściciel firmy produkującej napoje Nongfu Springs to self-made man, ofiara rewolucji kulturalnej w młodości.
- W fotelu najbogatszego Azjaty zastąpił on Mukesha Ambaniego, którego zasługą jest rozbudowanie fortuny ojca.
Rynek uprzednio docenił plany gruntownej transformacji koncernu, który tradycyjnie był najbardziej znany w branżach tekstylnej i petrochemicznej. Po przejęciu marki Jio w 2016 roku, holding zaczął rozwijać swoją obecność w e-gospodarce. Inwestycje Facebooka i innych amerykańskich gigantów cyfrowych w akcje Jio Platforms w 2020 r. podtrzymały wiarę, że Mukesh Ambani może zbudować koncern cyfrowy dominujący dostawę internetu, rynek e-commerce oraz rozrywkę on-line w Indiach.
Jednak ostatnio pojawiły się wątpliwości dotyczące kosztów i czasu potrzebnego na transformację cyfrową wielobranżowego holdingu. Taka zmiana dokonana przez 63-letniego Mukesha Ambaniego byłaby ewenementem na światową skalę. Transformacji cyfrowej przewodzi zwykle młodsze pokolenie biznesmenów.
Od pucybuta...
Awans 67-letniego Zhonga Shanshana, magnata farmaceutycznego i właściciela firmy produkującej napoje Nongfu Springs, niektórzy odczytują symbolicznie. Oto self-made man, ofiara rewolucji kulturalnej w młodości, wyprzedza w bogactwie Ambaniego, którego zasługą jest rozbudowanie fortuny ojca.Wcześniej mało znany Zhong Shanshan w ostatnim czasie wprowadził na giełdę dwie spółki prowadzące niezależną działalność. Produkująca medykamenty, w tym szczepionkę na Covid-19, Wantai Biological Pharmacy Enterprise przyniosła inwestorom ponad 2000 proc. zysku. Kurs producenta napojów Nongfu Springs wzrósł o skromne 155 proc. Dzięki temu majątek głównego właściciela urósł do prawie 78 mld USD, przewyższając fortunę legendarnego amerykańskiego inwestora Warrena Buffeta.
Jeszcze parę miesięcy temu naturalnym chińskim kandydatem do stania się najbogatszym człowiekiem na największym kontynencie byłby Jack Ma lub właściciel któregoś z innych chińskich przedsiębiorstw związanych z gospodarką cyfrową. Jednak najpierw wstrzymanie oferty publicznej Ant Group, a potem coraz bardziej restrykcyjne regulacje czempionów IT spowodowały spadek wyceny przedsiębiorstw z branży. Inwestorom po raz kolejny zaś uświadomiły, jak wiele w ChRL zależy od arbitralnych decyzji administracji.
Kariera Zhonga Shanshana jest przez rodaków odczytywana jako sukces rozwoju Chin ostatniego 40-lecia. Przez indyjskie media i internautów relatywny spadek Ambaniego jest interpretowany jako powód do narodowego wstydu. Niewątpliwie dla wielu w tych społeczeństwach kwestia pierwszeństwa w indywidualnym bogactwie jest ważnym składnikiem tożsamości narodowej. Dużo to mówi zarówno o ambicjach obu państw w Azji, jak celebryckiej pozycji multimiliarderów w tych społeczeństwach.
Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma