PARTNERZY PORTALU

Zniuansowany protekcjonizm, czyli jak pandemia zmieniła globalny handel

Zniuansowany protekcjonizm, czyli jak pandemia zmieniła globalny handel
Weronika Achramowicz: Byłabym ostrożna w skreślaniu Chin z produkcyjnej mapy świata. Fot. Mat. pras.

Jak się zmienił świat po pandemii? - Cyfryzacja, digitalizacja, dostęp do sieci stały się biznesowym być-albo-nie-być na wszystkich poziomach życia: w organizacji pracy, w dystrybucji towarów i usług, w zapewnieniu bezpieczeństwa cyklu produkcyjnego - odpowiada Weronika Achramowicz, partner w Baker McKenzie, która podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie dyskutowała o zmianach w handlu międzynarodowym.

  • - Pandemia przedefiniowała gospodarcze priorytety. Odsłoniła słabe strony strategii just-in-time i braku dywersyfikacji łańcuchów dostaw, pokazała też, jak ważne są digitalizacja, cyfryzacja i dostęp do krytycznej infrastruktury - twierdzi Weronika Achramowicz, partner w Baker McKenzie.
  • - Regionalizacja, skracanie łańcuchów dostaw to trwający proces, wspierany zachętami ze strony państwa - tak jej zdaniem wygląda świat po pandemii.
  • Poruszone tematy rozwiniemy podczas sesji „Międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w poniedziałek, 20 września, w godzinach 12.30-14.00.
Co spowodowany pandemią kryzys zmienił w międzynarodowej wymianie handlowej?

- Pandemia przedefiniowała gospodarcze priorytety: odsłoniła słabe strony strategii just-in-time i braku dywersyfikacji łańcuchów dostaw, pokazała też, jak ważne są digitalizacja, cyfryzacja i dostęp do krytycznej infrastruktury.

Dobrze obrazują to ostatnie zmiany legislacyjne i inicjatywny prawodawcze, które widzimy w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie. Kontrola inwestycji zagranicznych, systemy zachęt i wsparcia finansowego krajowych przedsiębiorstw są wyrazem nowego podejścia do gospodarki, bardziej narodowej, regionalnej.

Jednocześnie to, że już przed pandemią społeczeństwa i gospodarka były zaawansowane cyfrowo, że zdecydowana większość przedsiębiorstw, nawet pracownicy banków, mogli pracować online - na tzw. home office - jest jedną z głównych przyczyn mniejszego niż prognozowany spadku światowego handlu. Ludzie w większości branż nie tracili pracy ani dochodów wskutek pandemii. Zachowali siłę nabywczą, a jednocześnie - efekt uboczny restrykcji w podróżach i korzystaniu z usług - zwiększyli budżety na zakupy towarów online.

Zobacz także: Wielki europejski bank dołoży się do polskiej transformacji

W rezultacie, jak podaje Światowa Organizacja Handlu (WTO), przy prognozowanym spadku światowego handlu towarami o 9,2 proc., wyniósł on tylko 5,3 proc. w ubiegłym roku, a w bieżącym WTO prognozuje wzrost o 8 proc.

Cyfryzacja, digitalizacja, dostęp do sieci stały się biznesowym być-albo-nie-być na wszystkich poziomach życia - w organizacji pracy, w dystrybucji towarów i usług czy zapewnieniu bezpieczeństwa cyklu produkcyjnego. Państwa próbują zapewnić sobie przewagę na tym polu za pomocą różnych instrumentów prawnych.

Czy znajduje to już odzwierciedlenie w zmianach łańcuchów dostaw?

- Tak, zdecydowanie. Odnośnie łańcuchów dostaw mam dwie refleksje.

Po pierwsze, spowodowane pandemią opóźnienia, zwiększone koszty transportu, braki w dostawach krytycznych komponentów i półproduktów, ograniczenia w eksporcie surowców zmieniły podejście do strategii łańcucha dostaw. Z globalnego, azjocentrycznego na zdywersyfikowany i samostanowiący w ramach danego regionu.

Czytaj również: Polski fenomen eksportowy. Sprzedajemy coraz więcej mimo wzrostu ryzyka

 

×
  • Polska

    Przelicz walutę
  • złoty (PLN)

  • 1 złoty (PLN)

    0,214 EUR, 0,221 USD

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zniuansowany protekcjonizm, czyli jak pandemia zmieniła globalny handel

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!