Naukowcy pomogą w szybkim restarcie gospodarki

Naukowcy pomogą w szybkim restarcie gospodarki
Piotr Dardziński kieruje Siecią Badawczą Łukasiewicz od jej powstania 1 kwietnia 2019 roku. Fot. PTWP

Tempo odbudowy raczej szybko nabierze dużego rozpędu i wyścig, który się rozpocznie po tym głębokim dole, wygrają ci, którzy będą najsprawniej działać - mówi WNP.PL o sytuacji po opanowaniu epidemii COVID-19 Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

 • Sieć Badawcza Łukasiewicz od nieco ponad roku koordynuje działania kilkudziesięciu polskich instytutów badawczych.
 • Obecnie pracownicy Łukasiewicza są zaangażowani m.in. w prace nad szczepionką na COVID-19 czy produkcję urządzenia, które podnosi wydajność respiratorów.
 • Piotr Dardziński ocenia, że trzeba być gotowym na szybkie tempo odbudowy gospodarki po jej restarcie.

1 kwietnia minęła pierwsza rocznica pracy Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jak podsumowałby pan ten okres?


- To był - po pierwsze - bardzo intensywny i bardzo trudny rok, dlatego że Sieć Badawcza Łukasiewicz jest pewnego rodzaju eksperymentem procesowym. Połączyliśmy 38 instytutów - zachowały  osobowość prawną, ale działają w sposób skoordynowany.

Z drugiej strony to był czas bardzo efektywny i wydaje się, że zakończony sukcesem rok, bo udało nam się zrealizować trzy podstawowe cele. Pierwszym było usprawnienie szybkości kooperacji z przedsiębiorcami - i od 15 listopada ubiegłego roku wprowadziliśmy system, który nazywamy systemem wyzwań. Umożliwia on tworzenie zespołów projektowych, składających się z pracowników oraz infrastruktury dowolnych instytutów, które są w stanie w ciągu dwóch tygodni odpowiedzieć na dowolną, zdefiniowaną przez przedsiębiorcę potrzebę.

Czytaj także: Polska sieć badawcza po roku trzecia w Europie

Przeprowadziliśmy takich naborów już 18, odpowiedzieliśmy w sumie na 114 zdefiniowanych problemów technologicznych i przygotowaliśmy propozycje dwustu kilku rozwiązań. Pojawiły się tu już zarówno duże spółki Skarbu Państwa, jak choćby KGHM, ale też takie prywatne firmy, jak Eneris, czy też duże międzynarodowe korporacje, jak przykładowo LG.

Drugi cel, jaki nam się udało osiągnąć z dużym powodzeniem, to stworzenie platform kooperacji wewnątrz Łukasiewicza. I tutaj przede wszystkim stworzyliśmy cztery grupy badawcze dostosowane do naszych kierunków działalności, co w jasny sposób definiuje, jakie priorytety badawcze ma Łukasiewicz.

Pierwszym obszarem jest zdrowie (tak ważne szczególnie dzisiaj), drugim - transformacja cyfrowa (także bardzo istotna, gdy z powodu epidemii przestawiamy się na społeczeństwo on-line), trzecim -  inteligentny transport, a czwartym - zrównoważona gospodarka i energia.

Czytaj również: Polskie prace nad wykorzystaniem CO2 dofinansowane z zagranicy. Projektów jest więcej

Nasze instytuty już się przegrupowały i dostosowały do tych obszarów badawczych. Powołaliśmy też zespoły koordynujące prace między instytutami przy wsparciu Centrum Łukasiewicz.

Ponadto powstało siedem platform kompetencji, takich jak np. Platforma IT, która integruje wszystkie nasze systemy w tej dziedzinie, czy Platforma Komercjalizacji (we wszystkich instytutach do 1 kwietnia 2021 roku będzie wprowadzać standardy, dzięki którym przedsiębiorca napotka ten sam format kooperacji, bez względu na instytut, z którym się skontaktuje).

 

×

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Naukowcy pomogą w szybkim restarcie gospodarki

 • Jerzy 2020-04-21 13:44:20
  Naukowcy to chyba za bardzo w niczym nie pomogą. Ale przede wszystkim w strategii należny wziąć pod uwagę bardzo prawdopodobny kolejny lockdawn za kilka miesięcy (i byc może jeszcze kolejny).
 • gupek wioskowy 2020-04-20 11:20:45
  Ein hundred Professoren und der Vaterland ist Verloren. Dziękuję za uwagę.
 • Że świata Nauki 2020-04-20 10:17:37
  Aha, bo bym zapomniał, a tu mam coś na pokrzepienie umysłów. Otóż szczepionka na covd już jest i to o ciekawe zanim się zaczęła epidemia w Chinach, opracowana w Europie z pomocą Stanów Zj. Nazywa się koronawirus. Sami poczytajcie: patents.google.com/patent/EP3172319A1/en
  • Mm 2020-04-20 10:48:38
   Z tym że odmian koronawirusa jest wiele, a ten konkretny sars covid-19 jest wiele bardziej zajadły od poprzednich. Nie ma uniwersalnych leków i szczepionek działających na wszystko...
   • Ze świata Nauki 2020-04-20 21:40:40
    Masz rację, jednak to jest szczepionka zgłoszona w Europejskim Urzędzie Patentowym pod numerem EP3172319A1 pod nazwą "Koronawirus", choć chyba właśnie się niezbyt udała. W każdym razie jest opisywana w tym patencie jako "wynalazek zapewniający żywy, atenuowany koronawirus zawierający wariant genu replikazy kodujący poliproteiny zawierające mutację w jednym lub większej liczbie białek niestrukturalnych (nsp) -10, nsp-14, nsp-15 lub nsp-16." I dalej: "Koronawirus może być stosowany jako szczepionka do leczenia i / lub zapobiegania chorobie, takiej jak zakaźne zapalenie oskrzeli, u osobnika. Niniejszy wynalazek dotyczy także zastosowania takiego koronawirusa w szczepionce do zapobiegania i / lub leczenia choroby. Koronawirusa można użyć do zainfekowania komórki. Komórkę można wykorzystać do wytworzenia cząstki koronawirusa. Zatem niniejszy wynalazek zapewnia również sposób wytwarzania koronawirusa, który obejmuje następujące etapy: (i) zakażenie komórki koronawirusem według wynalazku; (ii) umożliwienie replikacji wirusa w komórce; i (iii) zebranie wirusa potomstwa. SZCZEPIONKA Koronawirusa można użyć do wytworzenia szczepionki. Szczepionka może pochodzić od żywej atenuowanej postaci koronawirusa według niniejszego wynalazku i może ponadto zawierać farmaceutycznie dopuszczalny nośnik. Jak tu zdefiniowano, „farmaceutycznie dopuszczalne nośniki” odpowiednie do zastosowania w wynalazku są dobrze znane specjalistom w tej dziedzinie. Szczepionka według wynalazku będzie podawana w „terapeutycznie skutecznej ilości”, która odnosi się do ilości składnika, wystarczającej do uzyskania korzystnych lub pożądanych rezultatów po podaniu pacjentowi lub pacjentowi. Skuteczną ilość można podawać w jednym lub więcej podaniach, aplikacjach lub dawkach. Specjalista w tej dziedzinie może łatwo ustalić terapeutycznie skuteczną ilość kompozycji według wynalazku. Szczepionka lub kompozycja szczepionki według wynalazku mogą być stosowane do leczenia ludzi, zwierząt lub ptaków." Więc jest możliwe, że niedługo wszystkich i chorych, i zdrowych nią zaszczepią. Pozdrawiam
   • Kk 2020-04-21 07:29:26
    To że ktoś zgłasza wynalazek w urzędzie patentowym to nie znaczy że on działa. Dla przykładu znalazłem kompozycje zawierająca wodę święconą WO2008130685A2
   • Ze świata Nauki 2020-04-21 13:42:14
    @Kk: Schlebiasz sobie. Numer patentu nadaje Europejski Urząd Patentowym i nie bierze go jak ty z sufitu. Poza tym patent był złożony w 2015 roku a zatwierdzony przez EUP dopiero 4 lata później, to znaczy, że wszystkie opisy i doświadczenia zawarte w patencie weryfikował i prawdopodobnie powtarzał niezależny od zgłaszającego zespół mikrobiologów i biotechnologów. Wirus SARS-Covid jest opisany w patencie jako jedna z ludzkich odmian koronowirusa z dokładnie takimi objawami, jakie mają teraz ludzie na całym świecie (w skrócie ostra niewydolność oddechowa w zapaleniu płuc lub oskrzeli). Struktura koronawirusa w tym patencie jest opisana dokładnie literka po literce (może więc naukowcy szukający informacji o nim tu na tym opisie skorzystają?). A więc wirus był czy jest dobrze znany mikrobiologom. Próbowano znaleźć, nie wiem czy potrzebnie, szczepionkę na niego. I uznano, że ona jest, więc ją opatentowano. A zaraz po uzyskaniu patentu rozpoczęła się pandemia na całym świecie. Trudno powiedzieć jak do niej doszło. Wersja o zupie z nietoperza wydaje się tu najmniej prawdopodobna. Być może ktoś gdzieś badając go wyniósł wirus nieświadomie z laboratorium jako nosiciel. Wiadomo też np. , bo media to nagłaśniały, że było na świecie, co ciekawe w GB (kraj złożenia patentu) i St. Zj. (kraj grupy pomysłodawców) kilkunastu śmiałków, którzy pierwsi dali się zaszczepić. Nic o ich dalszych losach nie wiemy. W patencie jest opis, że koronawirus jako "szczepionkę" można podawać w wodzie pitnej. Dosłownie wczoraj informacja z Francji o znalezieniu go w trzech ujęciach wody pitnej. Przypadek, efekt przewrażliwienia świata na punkcie tego wirusa, a może ktoś nas "szczepi"? Teorii, w tym spiskowych, wzajemnych oskarżeń może być mnóstwo. Reasumując w laboratorium i poza nim czasem może coś nie wyjść, a czasem przeciwnie, ale chyba za bardzo ludzkość weszła w zabawy tym, czym bawić się nie należy bez wysokiego ryzyka przykrych konsekwencji. Podejrzewam, że gdyby przy koronawirusie ludzie nie grzebali, nie byłoby teraz tego, co mamy, a tak cały świat ma problem.
   • Ze świata Nauki 2020-04-21 13:49:56
    @Kk Wykazujesz się ignorancją czyli skrajną niewiedzą. Numeru patentu nie wymyśla zgłaszający patent, lecz nadaje go urząd patentowy po pozytywnej weryfikacji zgłaszanych do patentu metod i doświadczeń. Na nieweryfikowalne dziwactwo nie uzyskasz patentu. Tu badanie zajęło to Europejskiemu Urzędowi Patentowemu aż 4 lata (2015-2019).
  • jang. 2020-04-21 18:08:30
   Kolega tak karci innych a sam to ile ma patentów i to wdrożonych?Może coś bliżej o swoich dokonaniach napisze by byc bardziej przekonywującym...
   • Ze świata Nauki 2020-04-21 21:24:52
    Brakło w rozumowaniu argumentów ad meritum, więc sięgasz po ad personam? Tylko z jakiego powodu ja tu na forum mam zdawać sprawozdanie przed dyletantami nie rozumiejącymi co to jest europejski patent (czy w ogóle patent) ?
   • kk 2020-04-21 22:07:04
    @Ze świata Nauki. Ja mam kilka patentów na swoim koncie, w tym z EPO i czytając takie wywody widzę, że masz mętne pojęcie na temat patentów. Ja nie mogę dawać korepetycji online z zakresu IP. Ale polecam korzystać z bazy ESPACENET. Powodzenia
  • kk 2020-04-21 22:15:55
   @Że świata Nauki, za osiągnięcia The Pirbright Institute zwracam honor, fajny ośrodek, ale proszę nie siać niesprawdzonymi teoriami spiskowymi. Myślę że w tym zakresie nigdy prawdy nie poznamy...
 • BW 2020-04-20 08:35:40
  W teoretyzowaniu i wystawianiu opinii nie pomoże gospodarce żadne grono profesorów teoretyków. A takie teksty to tylko sprawianie że niezorientowani poczują się lepiej. Placebo - i tyle. Kto choć raz nie poczuł przedsmaku bankructwa własnego biznesu ten za państwową kasę nie wie co to ryzyko własnym majątkiem.
  • jang. 2020-04-20 10:33:43
   Mamy zacne grono ludzi nauki,które bardzo chce ale mamy też liczne i wpływowe grono ludzi mnożących się jak SARS urzędów wszelakich,które non stop czynią energiczne kroki by nie można było zbyt swobodnie nauce i przemysłowi brykać...190 stron instrukcji stosowania rachitycznej I Tarczy chyba tego świeżutkim dowodem...Storpedowanie pomysłu innowacyjnego w gospodarce jest z mojego doświadczenia już od czasów PRL zaszczytnym celem braci urzędniczej..
   • Mm 2020-04-20 10:57:10
    W Polsce jest szerszy problem rozumienia co robi nauka i po są naukowcy. Po zarządach spółek sp siedzą jakies wojty i Sołtysy, którzy nie rozumieją czym jest doktorat z nauk ścisłych. W niemieckich spółkach nie znajdziesz menadżera bez doktoratu. No i zmierzamy do sedna. Wokół polskich spółek narośla taka śmietanka wybitnych polskich uczonych teoretyków, którzy sprzedają ścieme tym sołtysom i wójtom, a oni to łykają jak pelikany bo mgr EP3172319A1 w Radomiu. Natomiast rzetelni naukowcy trzymają się od spółek skarbu państwa na odległość uderzenia kijem i tak to w polszy jest...
   • Ze świata Nauki 2020-04-20 21:56:51
    Do MM Nie w Radomiu, tylko paten złożył znany brytyjski Instytut Pirbright i jest to patent Europejskiego Urzędu Patentowego a nie urzędu Patentowego w Radomiu. Tam jest link to skopiuj i poczytaj, tym bardziej że w badania te włączyła się fundacja dobroczynna szefa samego Micosoftu i jego żony a ich chyba o niemożność zatrudnienia światowych specjalistów najwyższej klasy nie posądzasz. Ja uważam, że mając takich przyjaciół, niedługo wszyscy ściągniemy maseczki i staniemy się uodpornieni.
   • mm 2020-04-21 22:11:10
    @Ze świata Nauki, no to? nic nie trzeba robić tylko czekać na wyniki zagranicznych ośrodków?! Tym sposobem po raz kolejny zrównamy się Gabonem i Zambią, ale nie z UK czy Niemcami...
   • mm 2020-04-21 22:13:25
    @Ze świata Nauki, a znamienity ośrodek naukowy w Radomiu wykształcił Daniela Obajtka. To było pite do niego, nie do patentu ....
 • Pitr 2020-04-20 08:17:23
  Pomoc poprzez zasiadanie i opiniowanie często ludzi, którzy nigdy w życiu nie podjęli żadnego ryzyka biznesowego. Dzięki, ale nie. Na 100 procent pan dyrektor po prostu musi się wykazać i dlatego taki post...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.13.53
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!