Polska zyska nowy gazoport. Trzeba tylko wybrać odpowiedni statek

Polska zyska nowy gazoport. Trzeba tylko wybrać odpowiedni statek
- Można powiedzieć, że w 2022 roku będziemy mieli zakończony program budowy nowego systemu przesyłowego w Polsce. Całej Polsce - podkreśla Stępień PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Adam Sierak
  Adam Sierak
 • Dodano: 16-07-2021 06:00

Sercem gazoportu będzie statek, na pokładzie którego odbywać będzie się proces regazyfikacji. Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, w rozmowie z WNP.PL mówi o ewentualnym zakupie takiej jednostki oraz o szczegółach najważniejszych inwestycji w sieć przesyłową gazu ziemnego w Polsce.

 • Problem z Baltic Pipe? - Podchodzimy do tego typu wydarzeń bez emocji - mówi Tomasz Stępień.
 • W najbliższych tygodniach polski i słowacki system zostanie fizycznie połączony. Gaz popłynie już na początku 2022 roku.
 • Gaz-System inwestuje nad morzem. Sporo dzieje się w Świnoujściu i w związku z planowaną inwestycją w Zatoce Gdańskiej.

- Projekt polegać ma na wybudowaniu terminalu regazyfikacyjnego w technologii umożliwiającej przeprowadzenie tego procesu na pokładzie statku. On byłby zacumowany w Zatoce Gdańskiej na stałe. Połączony będzie gazociągiem z naszym przesyłem gazu w kraju - mówi o gdańskim gazoporcie Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.

Przedsięwzięcie z Zatoki Gdańskiej jest obecnie w fazie projektowej. Jednocześnie trwa pozyskiwanie niezbędnych pozwoleń na jego budowę.

Zobacz także: Polska wygrała z Niemcami. Ważny gazociąg będzie działał po naszej myśli

Kluczowym elementem będzie wybór technologii i wielkości statku tego gazoportu.

- Ostatnie wiążące badania będziemy przeprowadzać w tym roku i konkluzje będziemy mieli w kolejnym. Chcemy dobrać taką jednostkę, która najbardziej będzie odpowiadać potrzebom rynkowym w Polsce. Po tym podejmiemy decyzję o wynajęciu bądź budowie takiego statku. Cały projekt zamierzamy skończyć w 2026 lub w 2027 roku. Wszystko zależy od tego jak szybko będzie rosło nam zapotrzebowanie na gaz w Polsce - wyjaśnia Stępień.

Zobacz całą rozmowę z prezesem Gaz-System o obecnych i planowanych inwestycjach w system przesyłowy w Polsce. Dalsza część tekstu poniżej materiału wideo.

Inwestycje w gazoporcie w Świnoujściu

W gazoporcie w Świnoujściu Gaz-System prowadzi obecnie małą i dużą rozbudowę.

- Mała rozbudowa jest to rozbudowa, która ma za zadanie zwiększyć możliwości przetwarzania tego gazu ze stanu ciekłego na gazowy i wtłaczanie go do sieci. Z obecnych 5 mld m3 w skali roku do około 6,3 mld m3. Ta inwestycja jest już bardzo zaawansowana. Planujemy zakończyć ją jeszcze w tym roku - tłumacz prezes spółki.

Duża rozbudowa, z racji większej ilości zadań, ma się zakończyć dopiero za 3 lata.

- Duża rozbudowa polega na tym, że dobudujemy trzeci - do dwóch istniejących - zbiornik dla statków, które tam przybijają. Planujemy również wybudowanie drugiego nadbrzeża, do którego będzie można przyjąć, zacumować i rozładować gazowiec. To drugie nadbrzeże będzie przystosowane również do mniejszych jednostek niż to pierwsze - wylicza Stępień i dodaje: - Handel LNG odbywa się również w skali mniejszych jednostek. Nie chcieliśmy blokować rynku. Ważne, żeby i takie statki zawijały do Świnoujścia.

Połączenie z Litwą i Słowacją

W rozmowie z Tomaszem Stępniem pytamy też o to, jak wygląda sytuacja z interkonektorami na Słowację i Litwę.

Słowackie połączenie to budowa prawie 100 km gazociągu. Gaz-System odpowiada za nieco ponad 55 km.

- Połączenie fizyczne, czyli zespawanie i złączenie ze sobą gazociągami obu systemów nastąpi w te wakacje, jeśli tyko pogoda pozwoli. Potem będziemy mieli szereg prac poinwestycyjnych, przygotowawczych, testowych, rozruchowych, które sprawią, że ostatnie pozwolenia i użytkowanie tego gazociągu będzie możliwe na początku 2022 roku - wyjaśnia szef spółki.

Baltic Pipe

- Problemy na tego typu inwestycjach spływają na biurko z regularnością raz w tygodniu, a na pewno raz na dwa tygodnie. Stąd przyjęliśmy taka formułę zarządzania projektem, że jednak staramy się podchodzić do tego typu wydarzeń bez emocji - komentuje w nagraniu z WNP.PL problemy duńskiego operatora, któremu czasowo wstrzymano pozwolenia środowiskowe na budowę rurociągu w tym kraju.

Stępień podkreśla, że „nie ma żadnych nowych - takich, o których nie wiedzielibyśmy zawczasu - wyzwań” i harmonogram uruchomienia Baltic Pipe jest niezagrożony. - Zdolność przesyłowa między Norwegią, a Danią na tym korytarzu będzie osiągnięta zgodnie z terminem, czyli od października 2022 roku. Natomiast pełna projektowana zdolność będzie dostępna od grudnia 2022 roku w związku z tym 2-3 miesięcznym opóźnieniem. To nie znaczy jednak, że nie będziemy gotowi do przesyłania gazu zgodnie z terminem - zaznacza.

Czytaj również: Najdłuższy element Baltic Pipe wszedł na zaawansowany etap

Obecnie polska spółka jest w trakcie układania gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Ułożone zostało już ponad 80 z 270 km tego gazociągu.

- Najtrudniejszą część, jeśli chodzi o wyzwania techniczne, to były tunele, które są pod linią wybrzeża w Polsce i w Danii. W Polsce ten tunel został pomyślnie ukończony już jakiś czas temu. W Danii tunel jest dłuższy. W zasadzie zostały ostatnie metry z kilometra tego tunelu. Zatem można już też powiedzieć, że pomyślnie nam się ta część inwestycji układa - dodaje szef Gaz-Systemu.

Gazociąg Jamalski

Jak brak tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę wpłynie na funkcjonowanie Gaz-Systemu?

- Jako operator mamy plan na wykorzystanie gazociągu jamalskiego w jak najbardziej efektywny sposób zarówno gdy ten gaz będzie tranzytowany jak i w przypadku, gdy nie będzie. Chcemy, żeby ten gazociąg pracował zgodnie z naszą siecią przesyłową na pożytek polskich odbiorców i polskiego rynku - odpowiada. - Jak będzie trzeba to wykorzystamy go także, by przesyłać gaz z terminala w Świnoujściu, czy z gazociągu Baltic Pipe w kierunku Niemiec. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba rynku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Polska zyska nowy gazoport. Trzeba tylko wybrać odpowiedni statek

 • JacekK 2021-07-18 08:23:53
  Jeżeli mamy stale korzystać z dostaw gazu skroplonego do gazoportów, dla zabezpieczenia dostaw powinniśmy zbudować własną flotę gazowców.
  • PS. 2021-07-19 18:49:58
   Dwa gazowce zostały już zamówione w Korei w 2020 r. - a dokładnie gazowce zamówione przez norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping, w południowo-koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan (o pojemności ładunkowej 174 000 m³) z przeznaczeniem do wyczarterowania grupie PGNiG, to jednostki o stoczniowych numerach budowy 3244 i 3243.
 • he he 2021-07-16 18:11:22
  nowy gazoport będzie zapewne nosił nazwe ,,pływający lech''
  • Kaszubski lekarz 2021-07-19 10:06:39
   Ale się wysiliłeś, he, he.
 • ooo 2021-07-16 10:59:27
  Kilka kluczowych błędów, jakie się popełnia, LNG mógłby być bardziej opłacalny dla Polski a do tego przyczynić się do rozwoju innych gałęzi przemysłu. Po pierwsze chyba każdy z was słyszał o tym, że w Polsce są złoża tytanu, tylko z uwagi na problemy z wodami gruntowymi wydobycie jest nieopłacalne. Otóż można, by wykorzystać LNG do zamorzenia gruntu a przy okazji mieć re gazyfikację wystarczyłoby połączyć to z systemem przesyłowym. Robicie odwierty, aby ustalić wielkość złoża tytanu, po czym do około wykonujecie odwierty, aby zamrozić grunt i dzięki temu nie będzie problemu z dopływem wód gruntowych do miejsca eksploatacji. Po drugie LNG można wykorzystać w chłodniach żywności lub nawet do mrożenia żywności re gazyfikacji w gratisie. Po trzecie LNG można by wykorzystać przy pozyskiwaniu innych gazów szlachetnych, gdzie wymagane jest skroplenie powietrza a zamiast robić to, w temperaturze otoczenia można by wykorzystać niską temperaturę LNG do przyspieszenia procesu i otrzymać w gratisie re gazyfikację wtedy również wystarczyłoby podłączyć do systemu przesyłowego. Jednym słowem jest wiele sposobów na to, aby wykorzystać niską temperaturę LNG i zwiększyć zyski z zakupu tego gazu.
  • chłodniczy 2021-07-16 12:00:41
   W czasie upałów można też taki LNG przykładać delikatnie na rozgrzane czółko.
 • Damian 2021-07-16 10:22:29
  Kombinują cwaniakują a wystarczyło się zGodzić na drugą nitkę Jamału. Teraz płacz bo: transport statkami, cysterny z Kłajpedy, połączenia z obojętnie kim byle by było itd. Dodam że nie jestem amerykańskimi ani rosyjskim trolem. Patrzę przez pryzmat ekonomi
  • Verus 2021-07-16 10:37:33
   Im więcej potencjalnych źródeł dostaw, tym większa konkurencja cenowa i niższy koszt surowca. Dzięki istniejącej i budowanej sieci gazociągów, gazoportowi i interkonektorów możemy importować gaz z dowolnego miejsca ba świecie, czy to USA czy Katar albo Australia. Ponadto będziemy mogli surowiec odsprzedawać do innych państw regionu i zarabiać na tym, rozwijając wpływy gospodarcze u sąsiadów, którzy z kolei będą całkowicie niewrażliwi na rosyjski szantaż gazowy. Polska nie będzie już musiała finansować rosyjskiej armii grubymi miliardami, które dotąd transferowaliśmy na wschód.
  • Fred 2021-07-16 10:38:56
   Co z tego, jak z Jamału cena byłaby z kosmosu, bo Polska byłaby bez wyboru dostawcy? Niemcy mieli znacznie taniej, bo mieli wybór - trzeba się uczyć od sąsiadów.
  • Skąd was biorą? 2021-07-16 10:44:08
   Wystarczyło, aby cie ojciec nie spłodził. Bredzenie o tym co było 20 lat temu. Mamy tu i teraz, ewentualnie możemy planować przyszłość.
   • Wacław 2021-07-16 11:38:43
    Tym postem udowodniłeś tylko, że jesteś zwykłym chamem, obrażającym wszystkich dookoła, którzy nie są po linii i na bazie z partią jeszcze rządzącą
   • Buchacha 2021-07-16 21:34:08
    Ty zaś jesteś niezwykłym Wackiem, tylko zaspermionym.
 • Andrzej Stachurski 2021-07-16 09:46:35
  Energii z "atomu" dzisiejszy 50-cio latkowie nie doczekają - jeżeli będzie w ogóle; węgiel leży. Zostaje gaz a terminal w zatoce gdańskiej nawet o rozładunku większym niż w Kłajpedzie bilansu nie uratuje.
  • Rada 2021-07-16 10:45:32
   To połóż się i czekaj na śmierć.
  • Mocherzyca 2021-07-17 12:52:56
   A ja pamietam jak Solidaruchy krzyczeli na budowę elektrowni atomowej w latach 89/ 90Zarnowcu? Jakie to głupie, niepotrzebne, w ogóle Atom to komuch. A jak zostały te gęby weteranem i otrzymuje stosowne apanaze za nic robienie. A może by tych krzykaczy odszukać i podać nazwiska do publicznej wiadomości.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!