Wicepremier Mariusz Błaszczak dla WNP.PL mówi o najważniejszych celach Ministerstwa Obrony Narodowej na ten rok oraz o tym, co to oznacza dla naszego wojska oraz gospodarki.
- W 2023 roku do Polski trafią pierwsze Abramsy oraz zamówiony sprzęt z Korei Południowej.
- - To oczywiste, że wywołana przez Kreml wojna i wykreowany przez Putina kryzys surowcowy spotkał i spotyka się z twardą odpowiedzią demokratycznego Zachodu, którego częścią jesteśmy - mówi Mariusz Błaszczak.
- Specjalnie dla WNP.PL minister obrony narodowej mówi o planach resortu na najbliższe miesiące.
W 2023 r. priorytetem dla Ministerstwa Obrony Narodowej pozostaje wzrost liczebności Wojska Polskiego i jego modernizacja. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu przepisów wykonawczych do ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
- Dzięki tej ustawie nie tylko otworzyliśmy perspektywę zwiększenia liczebności sił zbrojnych do 300 tys. żołnierzy, ale również zapewniliśmy stosowne zaplecze finansowe (3 proc. PKB na obronność) - nie tylko na modernizację, ale również dla wszystkich tych, którzy wstępują w szeregi Wojska Polskiego - mówi minister Błaszczak.
Jak dodaje, armia pozostaje dziś atrakcyjnym pracodawcą - zarówno dla służących w niej żołnierzy, jak i początkujących - oferując 4560 zł na start w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
- Wojsko Polskie daje stabilność i perspektywy rozwoju, powstają nowe jednostki, w ostatnim czasie jesteśmy też świadkami bezprecedensowych zakupów nowoczesnego uzbrojenia - podkreśla minister.
Test dla NATO, szukanie sposobu na rozejm, praca nad ukaraniem winnych
Modernizacja przyspieszyła po - niczym nieuzasadnionej - agresji Rosji na Ukrainę. Jak wskazuje minister, to właśnie ta wojna określi kształt "środowiska bezpieczeństwa" w najbliższym czasie. To nie tylko wyzwanie dla Polski, ale również dla NATO: pierwszy raz wojna toczy się tak blisko granic sojuszu.
- To oczywiste, że wywołana przez Kreml wojna i wykreowany przez Putina kryzys surowcowy spotkał i spotyka się z twardą odpowiedzią demokratycznego Zachodu, którego częścią jesteśmy - mówi Mariusz Błaszczak, dodając, że wyzwaniem stało się na pewno skoordynowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny, ukarania winnych, odbudowy Ukrainy - nie mówiąc już o wyciągnięciu wniosków.
- 2023 rok, w którym budżet przeznaczony na obronność wynosić będzie 3 proc. PKB, to będzie kolejny rok systematycznego wzmacniania zdolności Wojska Polskiego, jego modernizacji, w tym przede wszystkim zakupów nowego sprzętu i uzbrojenia - podkreśla minister.
Pierwsze dostawy nowoczesnego sprzętu z USA i Korei Południowej
- USA zaakceptowały nasz wniosek o sprzedaż czołgów Abrams - sprzęt ten powinien zacząć docierać do Polski już w tym roku , wzmacniając bezpieczeństwo naszego kraju i całej wschodniej flanki NATO. Pragnę zwrócić uwagę na skalę naszych działań: poza czołgami, haubicami i wyrzutniami rakiet K239 z Korei Płd., które dotrą w 2023 r., oraz czołgów, wyrzutni HIMARS czy systemów PATRIOT z USA, pozyskamy w najbliższej przyszłości od obu tych państw również samoloty - F-35 i i FA-50. Pozostanę konsekwentny w umacnianiu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - podsumowuje Mariusz Błaszczak.