PARTNERZY PORTALU

Wojsko dostanie nie tylko sprzęt ale też atrakcyjny żołd

Wojsko dostanie nie tylko sprzęt ale też atrakcyjny żołd
- Wyzwaniem jest na pewno skoordynowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny, ukarania winnych, odbudowy Ukrainy – nie mówiąc już o wyciągnięciu wniosków - mówi Mariusz Błaszczak. mat. pras. MON

Wicepremier Mariusz Błaszczak dla WNP.PL mówi o najważniejszych celach Ministerstwa Obrony Narodowej na ten rok oraz o tym, co to oznacza dla naszego wojska oraz gospodarki.

 • W 2023 roku do Polski trafią pierwsze Abramsy oraz zamówiony sprzęt z Korei Południowej.
 • - To oczywiste, że wywołana przez Kreml wojna i wykreowany przez Putina kryzys surowcowy spotkał i spotyka się z twardą odpowiedzią demokratycznego Zachodu, którego częścią jesteśmy - mówi Mariusz Błaszczak.
 • Specjalnie dla WNP.PL minister obrony narodowej mówi o planach resortu na najbliższe miesiące.

W 2023 r. priorytetem dla Ministerstwa Obrony Narodowej pozostaje wzrost liczebności Wojska Polskiego i jego modernizacja. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu przepisów wykonawczych do ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

- Dzięki tej ustawie nie tylko otworzyliśmy perspektywę zwiększenia liczebności sił zbrojnych do 300 tys. żołnierzy, ale również zapewniliśmy stosowne zaplecze finansowe (3 proc. PKB na obronność) - nie tylko na modernizację, ale również dla wszystkich tych, którzy wstępują w szeregi Wojska Polskiego - mówi minister Błaszczak.

Jak dodaje, armia pozostaje dziś atrakcyjnym pracodawcą - zarówno dla służących w niej żołnierzy, jak i początkujących - oferując 4560 zł na start w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Wojsko Polskie daje stabilność i perspektywy rozwoju, powstają nowe jednostki, w ostatnim czasie jesteśmy też świadkami bezprecedensowych zakupów nowoczesnego uzbrojenia - podkreśla minister.

Test dla NATO, szukanie sposobu na rozejm, praca nad ukaraniem winnych

Modernizacja przyspieszyła po - niczym nieuzasadnionej - agresji Rosji na Ukrainę. Jak wskazuje minister, to właśnie ta wojna  określi kształt "środowiska bezpieczeństwa" w najbliższym czasie. To nie tylko wyzwanie dla Polski, ale również dla NATO: pierwszy raz wojna toczy się tak blisko granic sojuszu.

- To oczywiste, że wywołana przez Kreml wojna i wykreowany przez Putina kryzys surowcowy spotkał i spotyka się z twardą odpowiedzią demokratycznego Zachodu, którego częścią jesteśmy - mówi Mariusz Błaszczak, dodając, że wyzwaniem stało się na pewno skoordynowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny, ukarania winnych, odbudowy Ukrainy - nie mówiąc już o wyciągnięciu wniosków.  

- 2023 rok, w którym budżet przeznaczony na obronność wynosić będzie 3 proc. PKB, to będzie kolejny rok systematycznego wzmacniania zdolności Wojska Polskiego, jego modernizacji, w tym przede wszystkim zakupów nowego sprzętu i uzbrojenia - podkreśla minister. 

Pierwsze dostawy nowoczesnego sprzętu z USA i Korei Południowej

- USA zaakceptowały nasz wniosek o sprzedaż czołgów Abrams - sprzęt ten powinien zacząć docierać do Polski już w tym roku , wzmacniając bezpieczeństwo naszego kraju i całej wschodniej flanki NATO. Pragnę zwrócić uwagę na skalę naszych działań: poza czołgami, haubicami i wyrzutniami rakiet K239 z Korei Płd., które dotrą w 2023 r., oraz czołgów, wyrzutni HIMARS czy systemów PATRIOT z USA, pozyskamy w najbliższej przyszłości od obu tych państw również samoloty - F-35 i i FA-50. Pozostanę konsekwentny w umacnianiu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - podsumowuje Mariusz Błaszczak.

 

×

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Wojsko dostanie nie tylko sprzęt ale też atrakcyjny żołd

 • Adrian 2023-01-05 08:51:46
  Niech chociaż MON się nie ośmiesza bo kogo obchodzi brutto . 4650 brutto to 3350 netto. Mój stary jak poszedł na zawodowego za Gierka to zarabiał średnią krajową netto. To na dzisiejsze by było że 5500 netto. Dodajmy ze dzisiaj mieszkań służbowych brak a ekwiwalentu nie starczy na najem na wolnym rynku bo nawet na prowincji śpiewają sobie min. 1800 plus opłaty. A dwa żon na prowincji roboty nie ma nawet w dyskontach bo są 1-2 na miejscowość. Dziś 3500 zł to grosze a mue atrakcyjna płacą a już zwłaszcza jak jest jeden żywiciel.
  • Adrian 2023-01-05 10:02:34
   Znowu jakieś p.a.l.a.n.t.y minusują fakty. Przed wybuchem inflacji te niecałe 3500 na łapę było od biedy atrakcyjną płacą. Ale dziś to grosze i takie są fakty.
 • Marcin 2023-01-05 08:44:18
  A kto będzie na to płacił ? i z czego ?
  • Pobudka 2023-01-05 09:23:04
   Budżet, z podatków. Z tego jest utrzymywane wojsko, straż, policja,administracja, sądownictwo szkolnictwo etc...
   • Buzerant 2023-01-05 10:56:29
    ...i jeszcze ukraincy, partie polityczne, straz pozarna, gminy, bezrobotni, rencisci, emeryci, ambasady oraz (tylko o niektorych wspomne): Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro do spraw Substancji Chemicznych Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Główny Inspektorat Farmaceutyczny Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Główny Inspektorat Sanitarny Główny Inspektorat Transportu Drogowego Główny Inspektorat Weterynarii Główny Urząd Geodezji i Kartografii Główny Urząd Miar Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Główny Urząd Statystyczny Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Państwowa Agencja Atomistyki Urząd do Spraw Cudzoziemców Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Urząd Komunikacji Elektronicznej Urząd Lotnictwa Cywilnego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Urząd Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków małoletnich Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej Urząd Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Urząd Regulacji Energetyki Urząd Transportu Kolejowego Urząd Zamówień Publicznych Wyższy Urząd Górniczy
   • xD 2023-01-05 12:13:46
    Budżet jest wypruty, te zakupy są robione z kolejnych POŻYCZEK.
   • Podatnik 2023-01-05 12:43:23
    I upadłe górnictwo.
 • Nie marnujmy czasu 2023-01-05 07:34:44
  Zakupy to jedno a reforma armii i mentalności Polaków to kolejny temat. Ukraińcy na szczęście odrobili lekcje 2014 roku i potrafią zrównoważyć siłę większego agresora. Czy wnioski z wojny dadzą nam kopa do przodu? Na Białorusi przygotowania do mobilizacji
 • Pomniki UPA na ukrainie. Wpisz wgoogle 2023-01-05 07:00:04
  Można pomagać im w wojnie ale nie zasiedlać nimi Polski! JEDYNĄ partią przeciw ukrainizacji Polski jest Konfederacja.Sprawdź to w sieci i mów innym.PiS imigrantów nawpuszczał a 2 miliony Polaków dalej na Zachodzie robi. Banda!Popieraj Konfederację i głosuj w wyborach na nią.!! Dość taniej siły roboczej z innych krajów!!
  • Znasz historię Pierwszej RP? 2023-01-05 07:27:32
   Kiedy Rosja urosła? Posłuchaj prof. A. Nowaka a potem polecam dr. Budzisza. Na razie jesteśmy za słabi aby zrównoważyć potencjał Rosji i wypchnąć ich z Europy. Ale razem z regionem już możemy dać radę. Siła jest w sąsiedzkiej synergii. Rosja od wieków gra na podziały
   • xD 2023-01-05 12:15:59
    Posłuchaj kogoś kto ma faktyczną wiedzę jak Jeffrey Sachs albo Scott Ritter, a nie tych bartosiaków i innych pożal się Boże "specjalistów" od urabiania tubylców polskich na gwiaździstą modłę.
  • Idi na ch. j 2023-01-05 09:24:45
   Sp j kacapski pachołku, z tymi onucami.
  • Jasiu 2023-01-05 09:44:41
   Konfederacja jest na usługach i w kieszeni ruskich. Ruskie onuce nam nie potrzebne tak samo jak niemieckie pieski.
 • Krasawica 2023-01-05 06:25:15
  Nie zesraj się Paszczak.
  • Ulan 2023-01-05 07:01:35
   Ty masz już pełno w gaciach..
   • Krasawica 2023-01-05 08:38:27
    Idź obrobić gałe banderowcom.
   • Idi na ch. j 2023-01-05 09:25:50
    Nikt nie zrobi tego od ciebie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.173.35.14
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!