10 perspektywicznych obszarów technologicznych polskiego przemysłu

10 perspektywicznych obszarów technologicznych polskiego przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy w przededniu rewolucji technologicznej, która zadecyduje o przyszłej konkurencyjności gospodarek. Na szczęście, w niektórych dziedzinach polska nauka i przemysł nawiązuje do czołówki, a w niektórych wszyscy dopiero startują i mają - niemal - równe szanse.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
To jeden z wniosków wynikających z opublikowanego dziś raportu „Foresight Technologiczny Przemysłu - InSight 2030” i towarzyszącej jej dyskusji. Na zlecenie Ministerstwa Gospodarki opracowało go, na podstawie rocznych prac analitycznych i zbierania opinii, konsorcjum w składzie: Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Instytut Podstawowych Problemów Polskiej Akademii Nauk i Główny Instytut Górnictwa.

- To jedna z kluczowych analiz, która posłuży do przygotowania i uruchomienia nowej „Horyzontalnej polityki przemysłowej” – powiedziała wiceminister Grażyna Henclewska.

Założenia

Celem przeglądu było dostarczenie wiedzy na temat przewidywanego rozwoju technologicznego co najmniej do 2030 roku. Będzie ona służyć jako wsparcie przy tworzeniu spójnej, długoterminowej polityki badań i innowacji przemysłowych na poziomie rządowym, ale ma być także pomocna przedsiębiorcom w tworzeniu strategicznych planów rozwoju i inwestycji.

- Od 2000 roku zrealizowano w Polsce kilkadziesiąt różnego rodzaju projektów przeglądowych, najwięcej z nich dotyczyło rozwoju regionalnego oraz branżowego - mówi podczas seminarium w MG Jacek Kuciński, kierownik projektu z IPPT PAN – Ten Foresight Technologiczny jest pierwszym w Polsce projektem dotyczącym perspektyw i uwarunkowań rozwoju całego polskiego przemysłu.
W raporcie podkreśla się, że przemysł w ostatnich latach przeszedł głęboką modernizację, co nie obyło się bez ofiar (np. zniknęły instytuty badawcze przemysłu obrabiarek czy komputerów). Ale też został znacznie odnowiony park technologiczny, w dużej mierze dzięki programom operacyjnym dofinansowywanym ze środków europejskich, a wiele przedsiębiorstwa dysponują dziś maszynami i urządzeniami technologicznymi o najwyższych parametrach i rozwinęły działalność innowacyjną na światowym poziomie.
Dzięki temu powstały zupełnie nowe branże przemysłu o najwyższym poziomie technicznym, jak: ICT, fotonika czy biotechnologia. Działają tam nowe polskie przedsiębiorstwa, które zaczęły odgrywać znaczącą rolę na rynkach międzynarodowych.
Jednocześnie zmieniła się i nauka polska - został np. zainicjowany szeroko zakrojony program budowy centrów badawczych przy najlepszych polskich uczelniach i ośrodkach naukowych - a także szkolnictwo wyższe.

Strategiczne obszary

Autorzy raportu wskazują 10 obszarów technologicznych, w których istnieją technologie umożliwiające szansę istotnego zwiększenia konkurencyjności polskiego przemysłu.

Są to: biotechnologie przemysłowe, nanotechnologie, zaawansowane systemy wytwarzania, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, mikroelektronika, fotonika, rozwój czystych technologii węglowych, racjonalizacja gospodarowania energią, nowoczesne urządzenia dla przemysłu wydobywczego, innowacyjne technologie pozyskiwania surowców mineralnych.

- Wytypowanie pierwszych sześciu jest wynikiem ocen ekspertów, natomiast cztery ostatnie wskazaniem MG, które podkreśla ich ogromny wpływ na gospodarkę kraju i możliwości eksportu know-how i produktów – powiedział Jan Bondaruk z GIG.
Dla takiego z tych obszarów przeprowadzono szczegółowe analizy aktualnego ich stanu rozwoju na świecie i w Polsce, szans jakie może przynieść ich rozwój dla naszej gospodarki oraz istniejących barier i zagrożeń. Zostały one zilustrowane krzywymi życia technologii, ich mapami drogowymi (rozwoju) oraz mapami rozlokowania w Polsce potencjału badawczego i przemysłowego.

Przykłady

Możliwości trójwymiarowego obrazowania tkanek z mikrometrową rozdzielczością za pomocą tomografii optycznej OCT świetnie wykorzystała firma Optopol – Zawiercie. Współpracując z naukowcami z UMK z Torunia (prof. A. Kowalczyk) opracowała komercyjny tomograf SOCT Copernicus o stukrotnie większej szybkości obrazowania niż wcześniejsze rozwiązanie firmy Zeiss-Meditec.
„Sukces komercyjny skłonił firmę Canon do wykupienia akcji Optopol. Potencjał tkwiący w metodach optycznych zbliżonych do tomografii OCT nadal nie jest do końca wykorzystany” – oceniono w raporcie.

Podobnej miary sukces odniosła firma Vigo System, która powstała przy WAT w Warszawie. Jest dziś światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni, które w postaci konkretnych wdrożeń wykorzystuje m.in. armia amerykańska.
Ogromny potencjał zbytu ma rozwój technologii kryształków galu, a ich największe struktury na świecie wyodrębniła warszawska spółka Ammono.

- Naszym raportem już zainteresował się już np. KGHM, który przygotowuje się do uruchomienia projektu strategicznego „Kopalnia przyszłości” – powiedział Jacek Kuciński.

Przedsięwzięciu patronował m.in. portal wnp.pl.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 10 perspektywicznych obszarów technologicznych polskiego przemysłu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.92.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!