Action optymistycznie postrzega 2011 r., szacunki 34 mln zł zysku są konserwatywne

Action optymistycznie postrzega 2011 r., szacunki 34 mln zł zysku są konserwatywne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 03-02-2011 09:48

Action optymistycznie postrzega perspektywy na 2011 r. Szacunki mówiące o 34 mln zł zysku netto grupy i 10 proc. wzroście przychodów w 2011 r. mogą okazać się konserwatywne. Na wypłatę dywidendy za 2010 r. Action może przeznaczyć około 20-30 proc. ubiegłorocznego zysku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes spółki Piotr Bieliński.

"Wiele wskazuje na to, że perspektywy dla Action na najbliższy rok są bardzo optymistyczne. Mamy atuty, które nawet przy gorszej koniunkturze, powinny sprawić, że inwestorzy będą zadowoleni z naszej spółki" - powiedział PAP Bieliński.

"Myślę, że wzrost przychodów w tym roku o około 10 proc. jest konserwatywnym założeniem. Będziemy pracowali nad tym, aby pozytywnie zaskoczyć rynek. Prowadzimy działania, które jeśli zakończą się powodzeniem powinny sprawić, że wzrost będzie większy. Dużą uwagę przywiązujemy także do wysokości marż. Plan minimum to utrzymanie ich poziomu z 2010 r. Szacunki mówiące o 34 mln zł zysku grupy w tym roku postrzegam jako konserwatywne" - dodał.

Analitycy DM IDM SA w raporcie z 19 stycznia na temat dystrybutorów IT prognozują, że Action w 2011 r. zwiększy zysk netto do 34,1 mln zł z 26,2 mln zł w minionym roku.

Action pod koniec 2010 r. zaobserwował ożywienie popytu na sprzęt IT ze strony przedsiębiorstw.

"W mojej ocenie największy popyt w 2011 roku powinny wygenerować przedsiębiorstwa, które muszą wymieniać sprzęt. Już pod koniec roku widzieliśmy, że firmy były dobrymi klientami. Z asortymentu spodziewam się, że bardzo dobrze będą sprzedawały się tablety. Bierzemy też udział w wielu zamówieniach publicznych" - powiedział prezes.

Grupa Action w 2011 r. nadal będzie się skupiała na dalszym obniżaniu kosztów działalności.

"W tym roku spodziewam się dalszego spadku kosztów, przy jednoczesnym zwiększeniu przychodów. Nie mogę zapewnić, że prowadzone działania pozwolą na oszczędności rzędu 1 mln zł miesięcznie, widzę jednak nadal wiele możliwości" - powiedział Bieliński.

"Spodziewam się, że efekt cięć będzie najbardziej widoczny w 2012 r." - dodał.

W bieżącym roku na wyniki Action zdecydowanie mniejszy wpływ powinny mieć wahania kursów walut.

"Dzięki pomocy Ernst&Young i wprowadzeniu w grupie rachunkowości zabezpieczeń, rozwiążemy problem wahania kursów walut. W 2011 nie powinny one już negatywnie wpływać na nasze wyniki. Nie spodziewam się też innych negatywnych niespodzianek w tym roku" - powiedział Bieliński.

Action rozważa uchwalenie nowego programu motywacyjnego, który może być powiązany z wynikami spółki.

"Nie wykluczam w tym roku uchwalenia nowego programu motywacyjnego. Nie powinien on wiązać się z jakimkolwiek rozwodnieniem. Cele, od których będzie uzależnione uruchomienie programu będą prawdopodobnie związane z zyskiem, marżą i poziomem sprzedaży" - powiedział szef spółki.

Po trzech kwartałach 2010 r. grupa Action miała 15,34 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy spółki, przy 1,47 mld zł przychodów.

Bieliński jest zadowolony z wyników IV kwartału i ocenia, że szacunki ubiegłorocznego zysku Action, jakie opublikował DM IDM SA mogą znaleźć potwierdzenie w rzeczywistości.

"Jestem zadowolony z poziomu sprzedaży w IV kwartale 2010 roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wcześniejszymi kwartałami nastąpiło istotne ożywienie. Jedynym produktem, który sprzedawał się nieco poniżej oczekiwań był notebook" - powiedział.

"Mam nadzieję, że wzrost przychodów r/r i zysk netto, jaki pokażemy 21 marca docenią inwestorzy. Myślę, że prognozy zysku, jakie w ostatnim raporcie zaprezentował DM IDM SA dla grupy Action, mogą okazać się bliskie prawdy" - dodał.

Prezes poinformował, że Action zrealizował zakładany wcześniej cel i wszystkie spółki z grupy były na koniec 2010 roku rentowne.

Powiedział też, że trwające od lipca 2010 roku intensywne prace nad optymalizacją biznesu przynoszą wymierne efekty.

"Tylko w grudniu nasze koszty były o 1 mln zł niższe rok do roku. W naszych ubiegłorocznych wynikach powinien być więc widoczny efekt cięcia kosztów" - powiedział.

Action z zysku za 2009 r. przeznaczył 13,95 mln zł na wypłatę dywidendy, co dało 0,85 zł dywidendy na akcję. Cześć zysku za 2010 r. ma także trafić do akcjonariuszy.

"Nie spodziewam się zmiany prowadzonej dotychczas polityki dywidend. Chciałbym, aby tak jak do tej pory na wypłatę było przeznaczone około 20-30 proc. jednostkowego zysku netto" - powiedział Bieliński.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Action optymistycznie postrzega 2011 r., szacunki 34 mln zł zysku są konserwatywne

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!