Minister Rozwoju Innowacyjnego Uzbekistanu, Ibrohim Abdurachmonow i Michael Rutman, wiceprezes izraelskiej firmy Watergen ds. marketingu i sprzedaży, podpisali memorandum o współpracy. W oparciu o ten dokument, tysiące generatorów wody atmosferycznej GEN-M produkowanych przez ww. przedsiębiorstwo zostanie wysłanych do miast w Uzbekistanie (m.in. Buchary i Samarkandy).
Na oficjalnej stronie internetowej izraelskiej firmy znajdujemy opis działania tego wynalazku: powietrze zasysane jest do generatora wody atmosferycznej Watergen, gdzie jest dokładnie czyszczone. Kurz i brud są usuwane, a w układzie pozostaje tylko czyste powietrze. Jest ono poddawane procesowi ocieplenia i chłodzenia GENius. Doprowadza się je do punktu rosy - temperatury, w której następuje kondensacja - w celu wytworzenia wody. Woda jest przepuszczana przez wielostopniowy system filtrujący w celu usunięcia zanieczyszczeń, dodania minerałów oraz zachowania właściwości zdrowotnych i świeżego smaku. Następnie jest albo przechowywana we wbudowanym lub zewnętrznym zbiorniku w ciągłym obiegu lub podłączona do sieci wodociągowej dostarczając wodę bezpośrednio do kranów mieszkańców.
Firmę WaterGen założono w 2009 r. Trzy lata później uruchomiono pierwszy generator wody atmosferycznej, a w 2017 r. rozpoczęto jego masową produkcję. W ciągu kilku lat przedsiębiorstwo stało się światowym liderem w zakresie rozwoju i wdrażania rozwiązań dot. pozyskiwania wody z pary wodnej zawartej w powietrzu w oparciu o jej opatentowaną technologię GENius.
Azja Centralna zmaga się ze strukturalnym kryzysem wodnym. Według danych Banku Światowego, podczas gdy średnia światowa odnawialnych wewnętrznych zasobów słodkiej wody na mieszkańca w 2014 r. wynosiła ponad 5932 m3, w Uzbekistanie było to jedenastokrotnie mniej (531 m3). Problem będzie narastał przede wszystkim w Uzbekistanie, ponieważ wedle prognoz demograficznych kraj, który jeszcze w zeszłym roku miał niespełna 33 mln. mieszkańców, w ciągu najbliższej dekady będzie ludniejszy niż Polska.