#AzjaTech. Izraelskie automaty do produkcji wody z powietrza ruszają na podbój Uzbekistanu

#AzjaTech. Izraelskie automaty do produkcji wody z powietrza ruszają na podbój Uzbekistanu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Instytut Boyma
  • Dodano: 18-11-2019 12:14

Minister Rozwoju Innowacyjnego Uzbekistanu, Ibrohim Abdurachmonow i Michael Rutman, wiceprezes izraelskiej firmy Watergen ds. marketingu i sprzedaży, podpisali memorandum o współpracy. W oparciu o ten dokument, tysiące generatorów wody atmosferycznej GEN-M produkowanych przez ww. przedsiębiorstwo zostanie wysłanych do miast w Uzbekistanie (m.in. Buchary i Samarkandy).

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Już wcześniej w kraju przeprowadzono program pilotażowy. W jego ramach, generator wody atmosferycznej GEN-350, wytwarzający do 900 litrów wody dziennie, zainstalowano w 120-osobowym sierocińcu w Bucharze. 

Na oficjalnej stronie internetowej izraelskiej firmy znajdujemy opis działania tego wynalazku: powietrze zasysane jest do generatora wody atmosferycznej Watergen, gdzie jest dokładnie czyszczone. Kurz i brud są usuwane, a w układzie pozostaje tylko czyste powietrze. Jest ono poddawane procesowi ocieplenia i chłodzenia GENius. Doprowadza się je do punktu rosy - temperatury, w której następuje kondensacja - w celu wytworzenia wody. Woda jest przepuszczana przez wielostopniowy system filtrujący w celu usunięcia zanieczyszczeń, dodania minerałów oraz zachowania właściwości zdrowotnych i świeżego smaku. Następnie jest albo przechowywana we wbudowanym lub zewnętrznym zbiorniku w ciągłym obiegu lub podłączona do sieci wodociągowej dostarczając wodę bezpośrednio do kranów mieszkańców.

Firmę WaterGen założono w 2009 r. Trzy lata później  uruchomiono pierwszy generator wody atmosferycznej, a w 2017 r. rozpoczęto jego masową produkcję. W ciągu kilku lat przedsiębiorstwo stało się światowym liderem w zakresie rozwoju i wdrażania rozwiązań dot. pozyskiwania wody z pary wodnej zawartej w  powietrzu w oparciu o jej opatentowaną technologię GENius.

Azja Centralna zmaga się ze strukturalnym kryzysem wodnym. Według danych Banku Światowego, podczas gdy średnia światowa odnawialnych wewnętrznych zasobów słodkiej wody na mieszkańca w 2014 r. wynosiła ponad 5932 m3, w Uzbekistanie było to jedenastokrotnie mniej (531 m3). Problem będzie narastał przede wszystkim w Uzbekistanie, ponieważ wedle prognoz demograficznych kraj, który jeszcze w zeszłym roku miał niespełna 33 mln. mieszkańców, w ciągu najbliższej dekady będzie ludniejszy  niż Polska.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: #AzjaTech. Izraelskie automaty do produkcji wody z powietrza ruszają na podbój Uzbekistanu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!