Badania genetyczne w Polsce wymagają ustawy. Dane trafiają do Chin

Badania genetyczne w Polsce wymagają ustawy. Dane trafiają do Chin
Rynek badań genetycznych w Polsce wart jest setki milionów złotych Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Wolf
    Tomasz Wolf
  • Dodano: 16-12-2021 12:00

Badania genetyczne stają się coraz powszechniejsze, w dobie pandemii styka się z nimi ponad 100 tys. polskich obywateli dziennie. W Polsce brakuje jednak regulacji prawnych, które kompleksowo określałyby zasady bankowania materiału genetycznego czy bezpieczeństwa informacji zawartych w DNA. Wiąże się to z wysokim ryzykiem pomyłek, błędnej interpretacji wyników i wycieku wrażliwych danych genetycznych pacjentów - oceniają organizacje Związek Firm Biotechnologicznych BioForum i Forum Prawo dla Rozwoju.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W Polsce działa ok. 500 laboratoriów genetycznych, a testy na koronawirusa wykonywało zgodnie z ministerialną listą ponad 300. Do tej pory w naszym kraju przebadano już około 26 mln próbek na obecność SARS-CoV-2.
  • Rośnie też zainteresowanie przemysłu farmaceutycznego naszym DNA. Firmy oferują terapie spersonalizowane dostosowane do potrzeb genetycznych pacjenta i ubezpieczycieli.
  • W Polsce nadal brakuje właściwej ustawy, mimo istniejących przepisów międzynarodowych, potrzeby rynku, a także licznych interwencji w tej sprawie kierowanych ze środowiska nauki oraz ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich
Przed pandemią szacowano, że w Polsce wykonuje się przynajmniej milion testów genetycznych rocznie. Ile dokładnie i według jakich procedur - nie wiadomo. Nie ma bowiem centralnego rejestru laboratoriów i poradni genetycznych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Badania genetyczne w Polsce wymagają ustawy. Dane trafiają do Chin

  • Jeśli 2021-12-17 11:22:31
    ktoś by miał wątpliwości, do czego można używać takich informacji, to wystarczy obejrzeć ostatniego Bonda. Dotrze do wszystkich!
  • Konrad 2021-12-16 19:30:03
    Rece mi opadaja po przeczytaniu tego artykulu. Przeciez zsekwencjonowane dane genetyczne reprezentatywne dla okreslonej populacji to wymarzony material dla laboratoriow wojskowych zajmujacych sie bronia biologiczna. Im bardziej reprezentatywna baza, tym wieksze szanse na to, ze znajdzie sie tam gen charakteryzujacy dana populacje. A stad zrobic sobie malego wirusa atakujacego tylko nosicieli takiego genu to zabawa dla czlowieka z tytulem magistra w dziedzinie geneetyki. Sa teraz programy komputerowe pozwalajace na fabrykowanie wirusow z okreslonym kodem genetycznym na podstawie designu zrobionego przez genetyka. Mam duze podejrzenie, iz ten oslawiony SARS-CoV2 zostal wlasnie w ten sposob sfabrykowany w ramach badan uzywajacych mechanizm modyfikacji genomu "gain of function". Uwazam, ze stalo sie to w laboratorium w Wuhan pomiedzy 2010 i 2019 rokiem. Nie tylko ja, zreszta. Oddawanie danych genomu Polakow chinskim laboratoriom to gorzej, niz zbrodnia. To blad.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!