Wraz z rozwojem technologii i nieustającą cyfryzacją świata wzrasta również zagrożenie cyberprzestępczością. Widmo ataków obejmuje coraz większą liczbę gałęzi gospodarki. W tej sytuacji sektor energetyczny, należący do strategicznych obszarów, musi stale dostosowywać swoją ochronę do dynamiczne zmieniającej się sytuacji. Hitachi Energy, jako dostawca technologii dla branży energetycznej, wspiera zrównoważony rozwój nie tylko w wymiarze środowiskowym, ale również pracując nad bezpieczeństwem w sferze cyberprzestrzeni.
Branża energetyczna jest jednym z trzech sektorów będących głównymi celami cyberataków na świecie, dlatego bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle istotne nie tylko dla biznesu, czy sektora publicznego, ale również dla społeczeństwa zarówno teraz, jak i przyszłych pokoleń.
Energetyka coraz mniej bezpieczna
Postęp technologiczny i idąca za nim obecna transformacja cyfrowa w branży energetycznej, sprawiają, że infrastruktura krytyczna oraz cały łańcuch dostaw mogą być zagrożone cyberatakami. W przyszłości incydenty tego typu mogą mieć potencjalny wpływ na zakłócenia w działalności biznesowej przedsiębiorstw w różnych sektorach. Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni stają się też coraz większym wyzwaniem dla sprawnego funkcjonowania państw, instytucji i generalnie całego społeczeństwa.
Fakt, ze infrastruktura energetyczna jest zdalnie sterowana, otwiera drogę dla potencjalnych cyberprzestępców do zakłócania pracy strategicznych elementów systemów, lub co gorsza – awarii. Przykładem takiego ataku było użycie oprogramowania ransomware na Colonial Pipeline, który przerwał dostawy paliwa do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, czy cyberatak, którego działanie dotknęło część serwerów w sieci administracyjnej brazylijskiej spółki Eletrobas, odpowiedzialnej za produkcję i przesył energii.
Jak proaktywnie zapobiegać zagrożeniom?
Ważne jest, aby naprawdę zająć się cyberbezpieczeństwem w bardzo otwarty i proaktywny sposób, szczególnie w obliczu pojawiających się i rozpowszechnionych luk w systemach. Fakt dotarcia do słabego punktu w światowej sieci komputerowej, czy np. w zakładowych sieciach dużych koncernów produkcyjnych, określa się mianem „zero-day”. Chodzi tutaj o odkrycie luk w zabezpieczeniach, które wykorzystywane są przez hakerów.
W internecie zasadniczo nie ma granic - Europę i Stany Zjednoczone dzieli obecnie zaledwie 20 milisekund. Dodatkowo, stajemy przed wyzwaniem tzw. luk zero-day, przed którymi bardzo trudno się zabezpieczyć, ponieważ hakerzy wykorzystują je, zanim programiści zdążą te nieszczelności zneutralizować. Jeśli firma padnie ofiarą ataku zero-day, a nie podzieli się informacjami o tym incydencie z innymi podmiotami, czy partnerami, możliwość ochrony przed tym samym lub podobnym zagrożeniem będzie wręcz znikoma. Taka powinna być idea wzajemnej współpracy, polegająca na udodstępnianiu informacji po to, by ktoś inny mógł uchronić się przed zagrożeniami cyfrowymi.
Cyberbezpieczeństwo sieci energetycznych jest wyzwaniem wymagającym wspólnej pracy wielu partnerów. W tym ekosystemie kluczowe jest wypracowanie odporności wszystkich uczestników procesu. Bezpieczeństwo cybernetyczne wymaga odpowiedniej wymiany informacji między dostawcami energii, a ich partnerami oraz pracy nad wspólnymi technologiami wspierającymi bezpieczeństwo. Przykładem mogą być inteligentne sieci z wieloma połączeniami międzysystemowymi i technologiami współpracującymi ze sobą. Dzięki nim będziemy mogli szybciej wykrywać nieszczelności w systemach, czy analizować skuteczność wprowadzonych rozwiązań po to, by zapobiegać atakom cybernetycznym.
Dzięki połączeniu informacji wszyscy są w stanie stworzyć lepszą obronę, dlatego należy pracować nad rozwojem świadomości. Posiadając informacje o atakach skierowanych w naszą stronę, można pomóc też innym.
*****
Hitachi Energy jest światowym liderem technologicznym, który dąży do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich. Obsługujemy klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu i infrastruktury, oferując innowacyjne rozwiązania i usługi w całym łańcuchu wartości. Wspólnie z klientami i partnerami tworzymy pionierskie technologie i umożliwiamy cyfryzację niezbędną do przyspieszenia procesu transformacji energetycznej w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Udoskonalamy światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny, równoważąc jednocześnie korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Hitachi Energy może poszczycić się udokumentowanym doświadczeniem i niezrównaną bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach. Nasza siedziba główna znajduje się w Szwajcarii, a w 90 krajach zatrudniamy około 38 000 osób, generując obroty o wartości około 10 mld USD.