Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank) podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę o wspieraniu rozwoju „zielonych” technologii.
- Umowa zakłada rozwój dwóch typów projektów, innowacji opartych o technologie cyfrowe oraz „zielonych” technologii.
- NCBR zakłada, że technologie stworzone dzięki ogłaszanym konkursom wyjdą naprzeciw polskim potrzebom, związanym z kształtowaniem Zielonego Ładu.
- BOŚ Bank oferuje m.in. pełne wsparcie merytoryczne w procesie oceny wniosków o dofinansowanie projektów oraz pomoc finansową. Wsparcie to w połączeniu z prywatnym kapitałem umożliwi komercjalizację pomysłu.
Priorytety
- Jesteśmy pierwszą instytucją finansową, który zdecydowała się połączyć siły z NCBR w rozwoju dwóch typów projektów, tj. innowacji opartych o technologie cyfrowe oraz „zielonych” technologii - poinformował prezes zarządu BOŚ Banku Wojciech Hann.Prezes BOŚ Banku ocenił, że dzięki współpracy z NCBR liczba transakcji wzrośnie o 10 proc. w skali roku. Łącznie może być ich kilkaset w ciągu roku.
Z wypowiedzi wicedyrektora NCBR Przemysława Kurczewskiego wynika, że zgodnie z nową strategią tej placówki, jednym z kluczowych kierunków rozwoju w przyszłości będzie wsparcie Zielonego Ładu.
- Chodzi o to, aby wspierać innowacyjny pomysł od początku do momentu komercjalizacji, wdrażania i zdobywania rynków. Liczymy na to, że technologie stworzone dzięki naszym konkursom wyjdą naprzeciw polskim potrzebom, związanym z kształtowaniem Zielonego Ładu – powiedział Kurczewski.
Formy wsparcia
BOŚ Bank oferuje pełne wsparcie merytoryczne w procesie oceny wniosków o dofinansowanie, pomoc w składaniu ofert, w organizacji szkoleń, spotkań informacyjnych, a także w pełnieniu roli opiniującej dla projektów zgłoszonych w inicjatywach NCBR.Przedsiębiorcy współpracując z BOŚ Bankiem otrzymają finansowanie na rozwój technologii.
Patrz też: Rola BOŚ będzie tylko rosła
NCBR spodziewa się, że wsparcie BOŚ Banku w połączeniu z prywatnym kapitałem umożliwi komercjalizację pomysłu i zwiększy skalę ewentualnego podbijania rynków przez polskich przedsiębiorców.
Współpraca instytucjonalna
Sygnatariusze podpisanej dziś umowy podkreślają, że będą wspierać proces transformacji energetycznej, w szczególności poprzez współfinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych.BOŚ Bank i NCBR będą nie tylko prowadzić działania związane z finansowaniem przedsiębiorców, ale także promować efekty inicjatyw wspartych umowami. Wspólnie prowadzone konsultacje mają identyfikować szczegółowo projekty zielonych technologii oraz warunki ich komercjalizacji i upowszechniania, a także tworzyć narzędzia wsparcia lub finansowania twórców i odbiorców tych technologii.
Oba podmioty będą też „inicjowały działania zmierzające do wdrażanie idei tzw. organizacji innowacji”. Oznacza to wspólne tworzenie strukturalnych i organizacyjnych rozwiązań, które mają wesprzeć polskich naukowców i przedsiębiorców w procesie badań i wdrożeń innowacyjnych przedsięwzięć w „obszarach największych wyzwań gospodarczych”.
Realizacja tych projektów, jak poinformowali sygnatariusze umowy, będzie odbywała się poprzez: identyfikację nowych ścieżek interwencji na rzecz rozwoju i sposobów finansowania innowacji środowiskowych, zmniejszenie ryzyka wejścia na nowy rynek oraz elastyczne zarządzanie etapem realizacji zamówień (kontrola na etapie poszczególnych kamieni milowych procesu badawczego).
Ważnym elementem procesu będzie realizacja takich projektów, które odpowiadają na potrzeby klientów.
Patrz też: PFR i BOŚ wesprą budowę morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku