Branża kosmiczna i komputery kwantowe to nowa szansa dla Polski?

  • Autor: PIM
  • Dodano: 20-01-2022 14:25

Branża kosmiczna w USA za 10 lat będzie trzykrotnie większa niż dziś cała polska gospodarka. - Wciąż są w niej obszary, w których rozwój dopiero startuje i polskie firmy mają równe szanse z zagranicznymi – zauważa Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii. Jego zdaniem dobre perspektywy dają też kwestie związane z cyberbezpieczeństwem w nadchodzącej erze komputerów kwantowych.

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy system zachęt i ulg mających zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstw.
  • Ministerstwo stawia także na branże wysokich technologii, m.in. sztucznej inteligencji, gdzie Polska ma silne zaplecze intelektualne.
  • Wyścig w budowie komputerów kwantowych także stwarza możliwości dla polskich firm, np. w kwestiach cyberbezpieczeństwa związanych z możliwościami tych urządzeń.

Według Piotra Nowaka priorytetem Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest wspieranie przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich firm w ich drodze wzrostu. - Chcemy zacząć wprowadzać instrumenty nowych technologii, sztucznej inteligencji w sektorze bankowym do selekcjonowania przedsiębiorstw wymagających wsparcia, zarówno w rozwoju krajowym, jak i ekspansji zagranicznej – mówi Piotr Nowak w rozmowie z Rafałem Kergerem podczas EEC Trends.

Powiedział także, że marzy mu się, żeby polskie przedsiębiorstwa przejmowały większościowe udziały  w firmach zagranicznych. - To pozwoli im zdywersyfikować przychody, rozpoznawać rynek głębiej i zwiększać marżowość, przesuwając się wyżej w łańcuchach dostaw – wyjaśnia Piotr Nowak.



Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy system zachęt i ulg, mających zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstw i myśli o rozwiązaniach szytych na miarę poszczególnych sektorów. - Chcielibyśmy się skupić na sektorze kosmicznym. W USA czy Chinach to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Bank of America szacuje, że w ciągu najbliższych kilku lat w USA ta gałąź gospodarki osiągnie wartość 1,5 bln dolarów, czyli trzykrotnie większej niż cała polska gospodarka – mówi Piotr Nowak.

Czytaj także: Piotr Nowak: nie chcemy budować rakiet, chcemy budować nowe technologie

Wyjaśnia przy tym, że nie ma na myśli budowania rakiet, bo w tej dziedzinie świat jest daleko przed nami. - Musimy identyfikować obszary, w których świat jest na podobnym poziomie co my. Taką dziedziną jest użytkowanie satelitów czy statków w przestrzeni kosmicznej, która przy okazji tworzy najwyższe marże. W tym sektorze polskie firmy mają szanse na równy start w wyścigu z zagranicznymi konkurentami – mówi Piotr Nowak.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Branża kosmiczna i komputery kwantowe to nowa szansa dla Polski?

  • Innowator 2022-01-20 17:34:42
    Tutaj na ziemi mamy zapóźnienie cywilizacyjne (technika: automatyka, robotyzacja czy energetyki transformacja), więc 'uciekamy do przodu', w ułudę, t.j. kosmos?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!