Bydgoszcz - dobre miejsce na rozwój inwestycji produkcyjno-magazynowych

Bydgoszcz - dobre miejsce na rozwój inwestycji produkcyjno-magazynowych
Przedsiębiorcy poszukujący dogodnej lokalizacji mogą liczyć w Bydgoszczy na różnorodną ofertę terenów inwestycyjnych. mat.pras.
  • Autor: Artykuł BARR i Miasta Bydgoszczy
  • Dodano: 02-12-2022 11:05

Bydgoszcz to silne centrum przemysłowo-magazynowe województwa kujawsko-pomorskiego. Na kanwie industrialnej historii miasta dziś rozwija się tu nowoczesny przemysł i technologie, a lokalne wyroby trafiają do klientów z całego świata. Dzięki sprzyjającej lokalizacji oraz dogodnym połączeniom drogowym, kolejowym i lotniczym, rośnie też znaczenie Bydgoszczy na polskim rynku magazynowo-logistycznym.

Nowoczesny przemysł napędza lokalną gospodarkę

Bydgoszcz to miasto o ugruntowanych tradycjach przemysłowych. Silny i wciąż rozwijający się w oparciu o nowoczesne technologie sektor produkcyjny zatrudnia niemal połowę wszystkich osób pracujących w mieście, zaś industrialna przeszłość Bydgoszczy stanowi ważny kontekst dla tworzenia współczesnego klimatu gospodarczego miasta. Lokalna gospodarka opiera się na takich branżach, jak: elektromaszynowa, środków transportu, narzędziowa i przetwórstwa tworzyw polimerowych, zbrojeniowa, elektroniczna, telekomunikacyjna czy spożywcza, a bydgoskie przedsiębiorstwa z sukcesem operują na europejskich i światowych rynkach, dołączając do grona liderów w swoich branżach. Można do nich zaliczyć np. takie firmy, jak: Pesa Bydgoszcz, Abramczyk, Immobile Group, Belma czy PJP Makrum. Walory inwestycyjne miasta są doceniane nie tylko przez polskich, lecz także przez wielu zagranicznych inwestorów, jak m.in.: Unilever, Nokia Corporation, Tyco Electronics (grupa TE Connectivity), MMP Neupack czy SPX Flow Technology.

Przemysł 4.0, innowacyjne rozwiązania, nowe technologie – to napędza dziś bydgoskie firmy. Konkurencyjność bydgoskich przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym gwarantuje odważne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, które w połączeniu z doświadczoną kadrą oraz rozwiniętym sektorem otoczenia biznesu pozwalają im pewnie wkroczyć w erę nowej rewolucji przemysłowej. Dodatkowo rozwój i umiędzynarodowienie sektora produkcji w Bydgoszczy aktywnie wspierają działania Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Doliny Narzędziowej, posiadającego status Krajowego Klastra Kluczowego. Jednym z jego flagowych przedsięwzięć są cieszące się dużym zainteresowaniem branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®.

Bydgoszcz na celowniku inwestorów magazynowo-logistycznych

Rynek magazynowy w Polsce jest dziś rozpędzony jak nigdy dotąd. Dynamiczny rozwój e-commerce i wysoki popyt na powierzchnie magazynowe skłoniły deweloperów do zintensyfikowanych działań, zaś samorządy do jeszcze większego zaangażowania w procesy inwestycyjne. Firmy niezmiennie poszukują obiektów w aglomeracjach i w okolicy dużych miast, a także przy węzłach i głównych szlakach komunikacyjnych. Dogodna lokalizacja Bydgoszczy, dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, a także odpowiednie zasoby ludzkie – to główne czynniki, które sprawiły, że bydgoski rynek magazynowo-logistyczny odgrywa znaczącą rolę w gospodarce regionu i wciąż dynamicznie się rozwija. Rosnąca liczba centrów dystrybucyjnych, a także coraz większe zainteresowanie firm z sektora e-commerce świadczą o silnej pozycji miasta. Dodatkowo popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe jest stymulowany przez prężnie działający bydgoski sektor przemysłowy.

Inwestorzy doceniają przede wszystkim centralne umiejscowienie miasta na mapie Polski, dostęp do międzynarodowego Portu Lotniczego Bydgoszcz, dobre skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak Berlin czy Wrocław. Na dalszy wzrost atrakcyjności tej lokalizacji wpływa także rozbudowa siatki ważnych dróg ekspresowych, przede wszystkim będącej na ukończeniu trasy S5 (łączącej wybrzeże ze Śląskiem, w tym Bydgoszcz z autostradami A1 i A2) oraz realizowanej S10 (która docelowo połączy przez Bydgoszcz Warszawę ze Szczecinem). Ponadto przez miasto przebiegają główne połączenia kolejowe i wodne, a w regionie ma powstać Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, który będzie logistycznym zapleczem dla trójmiejskich portów morskich.

Działania miasta skoncentrowały się w ostatnich latach na stworzeniu dedykowanej oferty inwestycyjnej i przyciągnięciu projektów z branży TSL. Mają one odzwierciedlenie w opracowanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, powstającej infrastrukturze drogowej, umożliwiającej sprawne skomunikowanie terenów inwestycyjnych z siecią dróg krajowych, a także w działaniach Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (BARR) – spółki miejskiej dedykowanej do obsługi projektów inwestycyjnych w mieście i wspierającej lokalną przedsiębiorczość.

 

— Widać, że rynek dynamicznie się rozwija i staramy się być przygotowani nie tylko pod względem współpracy z deweloperami, ale także pod kątem pozyskiwania potencjalnych najemców do powstających obiektów – mówi Edyta Wiwatowska, prezes zarządu BARR. – W samej Bydgoszczy, aktualnie ulokowane jest 470 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, natomiast 370 tys. m2 jest w budowie i w najbliższych planach. W gminach ościennych możemy mówić o kolejnych 170 tys. m2 istniejącej powierzchni o wysokim standardzie oraz ok. 260 tys. m2 planowanej i w budowie.

Bydgoszcz została już dostrzeżona przez międzynarodowych deweloperów, takich jak Panattoni, Waimea Holding, Fortress czy 7R. Z sukcesem zrealizowano duże projekty logistyczne, w tym centra dystrybucyjne takich potentatów handlu, jak: Lidl, Kaufland, Carrefour, Oponeo czy najnowsze – Zalando Lounge. Poza dużymi centrami magazynowymi w Bydgoszczy dostępna jest też oferta dla mniejszych firm. Przykładami takich projektów są Bydgoszcz Business Park oraz projekty typu SBU (small business unit) Multiparc Bydgoszcz, stworzone przez firmę LCP Group. Miasto staje się też coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pod kątem inwestycji kapitałowych i jest doceniane przez międzynarodowe fundusze inwestycyjne, co dodatkowo zachęca deweloperów powierzchni magazynowo-logistycznych do realizowania tu kolejnych projektów.

Oferta inwestycyjna dopasowana do potrzeb biznesu

Przedsiębiorcy poszukujący dogodnej lokalizacji mogą liczyć w Bydgoszczy na różnorodną ofertę terenów inwestycyjnych. Do sprzedaży w granicach miasta przeznaczone są rozległe obszary (ok. 150 ha), zlokalizowane w niewielkiej odległości od lotniska, zapewniające dostęp do dróg krajowych i transportu kolejowego, wyposażone w infrastrukturę drogową i techniczną oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Oprócz działek typu greenfield, Bydgoszcz oferuje także tereny typu brownfield, z gotowymi halami magazynowo-produkcyjnymi. Wygodnym źródłem informacji jest prowadzona przez BARR i stale aktualizowana internetowa baza ofert inwestycyjnych (www.zainwestuj.bydgoszcz.pl). Ponadto, BARR kompleksowo wspiera realizację procesów inwestycyjnych w mieście, świadcząc profesjonalną obsługę w formule „one stop shop”, a także pomoc w ramach tzw. opieki poinwestycyjnej. Inwestor może liczyć m.in. na wsparcie w wyszukaniu odpowiedniego terenu lub powierzchni biurowej lub magazynowej, uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, przeprowadzeniu procesów rekrutacyjnych czy aplikowaniu o dostępne w mieście zachęty inwestycyjne w postaci np. zwolnień z podatku od nieruchomości i dochodowego czy instrumentów wspierających tworzenie nowych miejsc pracy.

Ważnym aspektem dla inwestorów i dla dalszego rozwoju sektora produkcyjnego i magazynowo-logistycznego jest dostęp do odpowiednich zasobów ludzkich. W ofercie inwestycyjnej miasta przedsiębiorcy doceniają zwłaszcza potencjał ludnościowy (Bydgoszcz i najbliższą okolicę w promieniu 50 km zamieszkuje łącznie ok. milion osób), a także możliwości kształcenia kadr pod swoje potrzeby. Bydgoszcz jest największym ośrodkiem akademickim regionu, a na zlokalizowanych tu uczelniach kształci się ponad połowa ogólnej liczby studentów województwa kujawsko-pomorskiego. Na kierunkach logistycznych i transportowych studiuje w regionie ponad 2000 osób (w tym w Bydgoszczy blisko 1700), zaś liczba absolwentów to ok. 300 osób. Z kolei na poziomie szkół średnich Bydgoszcz wyraźnie ukierunkowała się na edukację o profilu technicznym, co często bywa dużym atutem dla inwestorów produkcyjnych. Miasto aktywnie wspiera też współpracę instytucji edukacyjnych ze środowiskiem biznesowym.

– W Bydgoszczy wsłuchujemy się w potrzeby inwestorów i poprzez działania BARR aktywnie wspieramy ich rozwój, zaś władze miasta dbają o to, by zapewniać właściwą infrastrukturę dla dalszego wzrostu sektora produkcyjno-magazynowego. Wszystko to, w połączeniu z dostępnością kompetentnych zasobów ludzkich i możliwości edukacyjnych, tworzy przyjazny klimat inwestycyjny naszego miasta – podsumowuje Edyta Wiwatowska.

 

Sprawdź bazę ofert inwestycyjnych w Bydgoszczy: www.zainwestuj.bydgoszcz.pl 

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bydgoszcz - dobre miejsce na rozwój inwestycji produkcyjno-magazynowych

  • Nico 2022-12-07 10:54:47
    Bydgoszcz ma jednego pecha - leży pomiędzy Gdańskiem i Poznaniem. Głównie do tych miast uciekają najzdolniejsi Bydgoszczanie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.31.206
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!