PARTNERZY PORTALU

Centra danych to infrastruktura krytyczna. Coraz bardziej energochłonna

Wszystkie instytucje państwowe przetwarzają i gromadzą dane. To od ich bezpieczeństwa i dostępności zależy sprawne działanie całego państwa fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Elżbieciak
  Tomasz Elżbieciak
 • Dodano: 12-12-2019 20:00

Do 2025 r. liczba serwerowni na świecie może zwiększyć się o nawet 226 proc. Postępująca cyfryzacja wszystkich dziedzin życia sprawia, że konieczna jest budowa kolejnych centrów danych, które jednocześnie stają się kluczową infrastrukturą krytyczną. Będą one generować też coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

 • Upowszechnienie sieci 5G, która wielokrotnie przyspieszy przesył danych, będzie napędzać dalszy rozwój centrów danych.
 • Duże serwerownie mają zapotrzebowanie na energię na poziomie 5-6 MW, a w przypadku największych centrów danych w skali globalnej może to być nawet kilkaset megawatów.
 • Z ogólnoświatowych badań firmy Vertiv wynika, że 1 na 10 awarii centrów danych powoduje straty w wysokości ponad 1 mln dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zarejestruj się!

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Centra danych to infrastruktura krytyczna. Coraz bardziej energochłonna

 • carbonara 2019-12-20 14:07:03
  Wypadałoby i tak w końcu zacząć inwestować w ekologiczne metody pozyskiwania energii.
 • Komentator 2019-12-17 07:44:40
  "Co Pan nie powie?" - proszę się zapoznać z definicją słowa "ironia".
 • Jan 2019-12-13 08:44:39
  Wszystkim, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, zrobiłyby dobrze pewne ograniczenia w dostępie do usług wymagających całej tej infrastruktury.
 • Dlatego czas zatem na zdrowe reformy regresywne, na pochybel cyfrowemu komunizmowi i polityce technokratycznej 2019-12-12 22:45:11
  Smartfony, wi-fi, social media( FB, INSTA), biometrie, bezgotówkowość, sieć 5G, internet rzeczy - wszystkie te kwestie należy odpowiednio: 1. Smartfony do desmartfonizacji, nie ma tego w ogóle być, zostają do produkcji i użytkowania zwykłe, nudne, nie ściągające uwagi komórki do kontaktu krótka rozmowa/sms-y i to wszystko, należy także przywracać do funkcjonowania budki telefoniczne 2. Wi-fi należy sukcesywnie ograniczać i eliminować na rzecz jedynie przewodowego internetu, którego miejsce ma być tylko tam gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach. 3. Social media powinny całkowicie obumrzeć i stracić na popularności, dosyć tego kiczu, tandety, życia na pokaz i poklask przed cyfrowymi gawiedziami, festiwalu ułudy i sztuczności, powierzchowności - renesans ma czekać aparaty cyfrowe i kamery - robisz zdjęcia? To dla siebie, przyjaciół czy rodziny i nikogo innego, chcesz to wywołaj, umieść sobie w albumie, robisz filmy? To z kolei zrzuć sobie na CD. Sieć ma być nudna, nieatrakcyjna, zimna, służąca raczej pomocy w pracy/nauce niż rozrywce( rola rozrywki powinna ulec zmniejszeniu - naturalnie jakieś tam gierki, muzyka czy filmy mogą być ale zdecydowanie mniejszym występowaniu), życie zaś powinno być ciekawe, towarzyskie, spontaniczne, naturalne i szczere, ważne by być sobą albo przynajmniej chociaż postarać się być sobą. 4. Należy przeprowadzić rozsądną deinformatyzację - mianowicie tam gdzie potrzeba albo jest taka możliwość to należy przywrócić papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności zakładania kont, pamiętania loginów i haseł. 5. Biometrie absolutnie wywalić, bo to niczemu dobremu nie służy, żadnych więc skanów oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu a tym bardziej czipowania 6. Gotówkę honorować ponad płatności bezgotówkowe, bo jest to wolność i niezależność finansowa od banków, nie muszą one wiedzieć co, gdzie, ile i kiedy kupiliśmy na wyciągach bankowych. 7. Sieć 5G i wynikającego z niej internetu rzeczy nie realizować, to diabelskie fanaberie, maniakalny sen technokratów i cyfrowych komunistów, by wszystko uzależniać od smartfona, wi-fi i by każdy sprzęt RTV i AGD zbierały i gromadziły dane, mogąc także podglądać czy podsłuchiwać otoczenie. Sprzęty RTV i AGD zatem powinny być nieinteligentne, a głupie, za to ich właściciel mądry, zresztą wszystkie te sprzęty były i są dobre już z lat 2000-2009, nie ma potrzeby czynienia ich "inteligentnymi" czy "smart", takie jakie są w zupełności wystarczają.
  • Komentator 2019-12-13 09:26:06
   ...zęby wyrywać kombinerkami, bo przecież nowoczesne urządzenia medyczne to fanaberia; Jak jeździć, to tylko furmankami. Przecież samochody, samoloty, statki - wszystkie te szatańskie wynalazki kopcą; kobiety z powrotem do domów w celach rozrodczych tylko i pilnowania dziatek; ... Tak w ogóle to najlepiej wystrugać od razu kamienne groty do dzid i przenieść się do jaskiń - będzie naturalnie, prorodzinnie, proekologicznie, w ogóle będzie PRO.
   • Co Pan nie powie? 2019-12-14 00:13:01
    "...zęby wyrywać kombinerkami, bo przecież nowoczesne urządzenia medyczne to fanaberia; Jak jeździć, to tylko furmankami. Przecież samochody, samoloty, statki - wszystkie te szatańskie wynalazki kopcą; kobiety z powrotem do domów w celach rozrodczych tylko i pilnowania dziatek; ... Tak w ogóle to najlepiej wystrugać od razu kamienne groty do dzid i przenieść się do jaskiń - będzie naturalnie, prorodzinnie, proekologicznie, w ogóle będzie PRO." - Aleś mądry, tyś to napisał, sam się zaorałeś właśnie bo argumenty są od czapy kompletnie, kto mówi o "wyrywaniu zębów kombinerkami", kto mówi cokolwiek o statkach, samolotach, samochodach by je na furmanki zamieniać? Człowieku dobrze się czujesz? A co do kobiet to rodzić powinny, bo to że mamy tak koszmarnie niską dzietność to dramat, sami sobie na stare lata kopiemy grób, nikt się nami nie zajmie, jak będziemy skupieni tylko na samorealizacjach, karierach, egoistycznym konsumpcjonizmie i materializmie, a dom i rodzina przestaną istnieć to depresje i poczucie osamotnienia będą istną chorobą cywilizacyjną, a poza tym to niby kto lepiej popilnuje dzieci? no chyba raczej kobieta - co wyobrażasz sobie, że nagle faceci założą fartuszki i obiadki będą gotować? Ta na pewno. Poza tym tak jak ostatnimi laty polityki wobec kobiet są przychylne to się w głowie nie da opisać, obowiązki się im znosi, nadając liczne przywileje tylko za sam fakt bycia kobietą, a one jeszcze śmią narzekać i domagać się tak chorych praw jak aborcja na życzenie. Nie ma sprawy feminizm sam je zaora - faceci też mogą się się tak umówić, że zapomnij kochana o pierścionku jeśli nie zarabiasz minimum 5000zł miesięcznie, nie masz luksusowej bryki, czarującego wyglądu oraz apartamentu/willi z basenem. W ogóle może idźmy dalej na całość z tego postępu - może to płeć żeńska miałaby się oświadczać albo one same pierwsze zagadywać w kierunku bliższej znajomości w ramach owego "wyzwolenia". Szkoda tylko, że polityka robienia z kobiet mężczyzn ma swoje ograniczenia - nie mogą sobie wymienić instrumentu rozrodczego na członka, pomyśl sobie co by to dopiero było - kobiety mają członki a faceci pochwy i faceci dawali by przysłowiowych czterech liter kobietom? Takie debilizmy to co najwyżej polityczna poprawność pochwaliłaby, bo na pewno nie ktoś o zdrowo-rozsądkowym podejściu do życia. I jakie ''groty kamienne do dzid wystrugać'' i do jakich jaskinii, że będzie ''naturalnie prorodzinnie, proekologiczn''. Człowieku czyś ty z byka spadł i zmysły postradał, czy ty przed napisaniem swojego komentarza czytałeś go w ogóle? Nic on nie wnosi, jedynie o politowanie prosi.
  • stefanski 2019-12-18 18:42:26
   Było 3G, 4G i zawsze jest ta sama gadka, trzeba się przekonać do nowoczesnych technologii a nie cały czas żyć w zaścianku. Nie bójmy się zmiany na lepsze.
   • racjonalnie i zdroworozsądkowo 2019-12-18 20:40:40
    "Było 3G, 4G i zawsze jest ta sama gadka, trzeba się przekonać do nowoczesnych technologii a nie cały czas żyć w zaścianku. Nie bójmy się zmiany na lepsze." - Moment, chwileczkę jakoś nie przypominam sobie by przy 3G czy 4G były protesty - jakoś kiedy smartfony wchodziły i razem z nimi wszędzie wi-fi było rozpropagowywane to jakoś ludzie to łyknęli bez jakiś protestów czy manifestacji, więc żadna ta sama gadka, w 5G chodzi o zupełnie co innego. Wyjdźmy od zarysu historycznego - w latach 80-tych była dostępna sieć 1G( nie w Polsce bo u nas była komuna to warto zaznaczyć) - na filmach wówczas można zobaczyć było słynne telefony "cegły" z wysuwanymi antenami. Te telefony służyły tylko rozmowom i niczemu więcej, w krajach zachodnich powszechny był widok budek telefonicznych( były one już w latach 60 i 70-tych). W Polsce w okresie PRL-u również wprowadzono budki telefoniczne ale ich zasadniczy rozkwit przypadał na lata 90-te, kiedy to pojawiał się standard sieci 2G, który to umożliwiał ludziom kontakty oprócz rozmów także sms-owanie, telefony standardu sieci 2G były nudne - nie miały kolorowych wyświetlaczy, w żaden sposób nie ściągały uwagi - służyły tylko rozmowie i sms-owaniu. Po 2000 roku zaczął pojawiać się standard 3G - wówczas nastała era komórek zwykłych - miały kolorowe wyświetlacze, dzwonki polifoniczne( w przypadku 2G dzwonki były monofoniczne) i true-tone, a oprócz tych kwestii posiadały kalkulator, notatnik, latarkę a lepsze modele miały aparat cyfrowy wbudowany( zdjęcia nie były wówczas za dobrej jakości). Pojawiła się także możliwość korzystania z internetu ale ceny za przesyłanie danych były duże, a w dodatku internet chodził słabo, zacinał się - to nie było to. Schyłek generacji sieci 3G przypada na lata 2009/2010, wówczas to zaczął śmielej wchodzić standard 4G a potem LTE także - Sieć 4G upowszechniła tzw. "smartfony", a "smart" były i są tylko dlatego, że posiadają od groma aplikacji użytkowych, rozrywkowych czy informacyjnych oraz dostęp do internetu, w tym popularnych social mediów( wraz z siecią 4G poprawiono przepustowość internetu mobilnego - jak nie trudno się domyślić ludzie korzystają z niego bez żadnego umiaru, stąd też aby nie musieli przejmować się opłatami za eksploatację sieci rozpropagowano darmowe wi-fi niemal wszędzie gdzie się nie ruszymy). Warto zaznaczyć, że w czasach popularności sieci 3G( lata 2000-2009) budki telefoniczne wciąż miały się nieźle, aczkolwiek fakt posiadania przez każdego człowieka własnej komórki sprawiał, że traciły one na popularności. Kiedy więc pojawił się standard 4G a wraz z tą siecią penetracja rynku przez smartfony a razem z nimi promowanie sieci wi-fi to wówczas zdecydowano, że budki telefoniczne ulegną likwidacji - zaczęto je wycofywać po 2012 roku, a ostatnie wycofano chyba w 2017. Warto zauważyć, ze mniej więcej właśnie chyba w tym okresie - 2011/2012 przestała funkcjonować całkowicie TP S.A - została sprzedana Orangowi, stał się on jednym z wiodących operatorów telefonii komórkowej po T-mobilu, Plusie i Play-u. I przejdźmy do sedna - po 2020 roku ma jakoby pojawiać się standard 5G - jedni mówią, że to tylko kolejna generacja sieci ale czy na pewno? Otóż nie! To nie jest kolejna generacja sieci to w istocie furtka do poważnej inwigilacji - dzisiaj w zasadzie tylko smartfon jest naszym mobilnym szpiegiem i kolekcjonerem danych, po sieci 5G smart stanie się telewizor, lodówka, odkurzacz czy też pralka - sprzęty będą się podobno "porozumiewać" ze sobą na bazie tzw. IOT - czyli internetu rzeczy, stwarza to wówczas niewyobrażalne możliwości inwigilacyjne wzdłuż i wszerz każdej chałupy przeciętnego kowalskiego, który zdecyduje się wyposażyć swoje mieszkanie w inteligentne rozwiązania. Niektórzy zadają pytanie - po co sieć 5G skoro podobno już przy 4G inteligentne rozwiązania mogą funkcjonować? I tutaj sprawa się komplikuje - bowiem progności twierdzą, że za 2,3 góra 4 lata korzystanie z obecnego standardu sieci będzie niemożliwe lub w znaczącym stopniu utrudnione a czemu tak się stanie? Internet mobilny jest tak mocno przez ludzi eksploatowany, że obecna sieć 4G pęka w szwach, zużycie danych sięga zenitu i grozi nam jak to fachowcy mówią "blackout internetu mobilnego" - słowem korzystanie z internetu będzie niemożliwe ze smartfona, połączenia będą odrzucane i w ogóle bieda i tragedia będzie bo nikt już ze smartfonem pochylony siedzieć nie będzie albo chodzić z wlepionym wzrokiem w komórkę. A że ludzie od mobilnego internetu uzależnieni to jak im się wmówi, że sieć się zapcha to oni jak nic - dawaj te 5G, tylko, że nie wiedzą tego, że gęstość stacji bazowych, nadajników, przekaźników i jakiś piko/mikro komórek będzie tak wielka, że zwyczajnie nie będzie się dało od tego żyć - nie tylko, że będzie nam od tego cieplej( to i tak delikatnie powiedziane) ale zintensyfikowane pole elektromagnetyczne nasili u ludzi takie objawy jak bóle głowy, problemy z koncentracją, problemy z płodnością(bezpłodność), problemy ze snem(bezsenność). A na tym wszystkim się nie skończy - w gąszczu promieniowania i lasów anten gęsto rozmieszczonych ryzyko zachorowalności na poważną chorobę będzie większe - kwestia miesięcy góra kilku lat jak społeczeństwa będą dziesiątkowane plagami chorób nowotworowych( glejaki, chłoniaki, białaczki) i/lub autoagresyjnych( zapalenie trzustki, cukrzyca, problemy z tarczycą, choroby psychiczne typu CHAD czy ADHD). Dlatego jeśli cenimy nasz czas, zdrowie oraz prywatność to Smartfony, wi-fi, social media( FB, INSTA), biometrie, bezgotówkowość, sieć 5G, internet rzeczy - wszystkie te kwestie należy odpowiednio: 1. Smartfony do desmartfonizacji, nie ma tego w ogóle być, zostają do produkcji i użytkowania zwykłe, nudne, nie ściągające uwagi komórki do kontaktu krótka rozmowa/sms-y i to wszystko, należy także przywracać do funkcjonowania budki telefoniczne 2. Wi-fi należy sukcesywnie ograniczać i eliminować na rzecz jedynie przewodowego internetu, którego miejsce ma być tylko tam gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach. 3. Social media powinny całkowicie obumrzeć i stracić na popularności, dosyć tego kiczu, tandety, życia na pokaz i poklask przed cyfrowymi gawiedziami, festiwalu ułudy i sztuczności, powierzchowności - renesans ma czekać aparaty cyfrowe i kamery - robisz zdjęcia? To dla siebie, przyjaciół czy rodziny i nikogo innego, chcesz to wywołaj, umieść sobie w albumie, robisz filmy? To z kolei zrzuć sobie na CD. Sieć ma być nudna, nieatrakcyjna, zimna, służąca raczej pomocy w pracy/nauce niż rozrywce( rola rozrywki powinna ulec zmniejszeniu - naturalnie jakieś tam gierki, muzyka czy filmy mogą być ale zdecydowanie mniejszym występowaniu), życie zaś powinno być ciekawe, towarzyskie, spontaniczne, naturalne i szczere, ważne by być sobą albo przynajmniej chociaż postarać się być sobą. 4. Należy przeprowadzić rozsądną deinformatyzację - mianowicie tam gdzie potrzeba albo jest taka możliwość to należy przywrócić papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności zakładania kont, pamiętania loginów i haseł. 5. Biometrie absolutnie wywalić, bo to niczemu dobremu nie służy, żadnych więc skanów oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu a tym bardziej czipowania 6. Gotówkę honorować ponad płatności bezgotówkowe, bo jest to wolność i niezależność finansowa od banków, nie muszą one wiedzieć co, gdzie, ile i kiedy kupiliśmy na wyciągach bankowych. 7. Sieć 5G i wynikającego z niej internetu rzeczy nie realizować, to diabelskie fanaberie, maniakalny sen technokratów i cyfrowych komunistów, by wszystko uzależniać od smartfona, wi-fi i by każdy sprzęt RTV i AGD zbierały i gromadziły dane, mogąc także podglądać czy podsłuchiwać otoczenie. Sprzęty RTV i AGD zatem powinny być nieinteligentne, a głupie, za to ich właściciel mądry, zresztą wszystkie te sprzęty były i są dobre już z lat 2000-2009, nie ma potrzeby czynienia ich "inteligentnymi" czy "smart", takie jakie są w zupełności wystarczają. Cyfrowo-technologicznej poprawności mówimy kategoryczne Stop!. I zapewniam nie będzie to żaden zaścianek, ale faktycznie zmiana na lepsze, z poszanowaniem godności i wolności ludzi, w tym poszanowania prawa do zdrowia i prywatności.
  • brak wiedzy w spoleczenstwie 2019-12-20 14:13:28
   Też było jęczenie może nie takie. Teraz ludzie się naoglądali filmików pseudonaukowych, w które ślepo wierzą. Gadałem z jedną taką osobą i żadne argumenty nie trafiały, a jak o coś pytałem to ta osoba nie rozróżniała promieniowania niejonizującego od jonizującego, psioczyła na częstotliwości mikrofalówki nie wiedząc, że na tej samej częstotliwości działa chociażby WiFi, a niby to taka śmiertelna częstotliwość. Właśnie takie osoby protestują z taką wiedzą.
   • społeczeństwo wie, lobby próbuje zakłamywać 2019-12-20 21:45:43
    "Też było jęczenie może nie takie. Teraz ludzie się naoglądali filmików pseudonaukowych, w które ślepo wierzą." - Nie bo więcej się dowiesz ze stronniczych mediów klasycznych jak radio, prasa, telewizja - nie powiedzą ci nic, a jeśli nawet cokolwiek to staną oczywiście po stronie wychwalającej owy rozwój telekomunikacyjny i z jakiś obaw czy niepokojów będą się śmiać w twarz. Jakby ludzie pooglądali takie kanały jak "Elektromagnetyczny Świat Nowotworów", "Życzliwi Technicy GSM-u" "Hackers Annonymus" czy odwiedzili stronę Prison Planet to by wreszcie przejrzeli na oczy co się odpiernicza na świecie i 38 milionowy kraj wreszcie wiedziałby przeciwko czemu tak naprawdę trzeba protestować. "Gadałem z jedną taką osobą i żadne argumenty nie trafiały, a jak o coś pytałem to ta osoba nie rozróżniała promieniowania niejonizującego od jonizującego, psioczyła na częstotliwości mikrofalówki nie wiedząc, że na tej samej częstotliwości działa chociażby WiFi, a niby to taka śmiertelna częstotliwość." - widocznie trafiłeś akurat na taką, która nie posiadała dość wystarczającej wiedzy co wcale nie znaczy, że nie ma takich, które faktycznie znają się na rzeczy i wiedzą co jest grane. Tyle, że wi-fi można ograniczyć i usunąć nadmiar z przestrzeni publicznej i przejść na bez emisyjny internet przewodowy/kablowy i jest dobrze w przypadku zaś sadzenia masztów, nadajników czy przekaźników wszelkiej maści pod sieć 5G - dojdzie do tak silnie zintensyfikowanego pola elektromagnetycznego, że nie sposób będzie funkcjonować - kilka miesięcy, góra kilka lat i ludzie są dziesiątkowani przez plagi chorób. Nie bez kozery mówi się o sieci 5G jako o koniu trojańskim. Jesteśmy przekonani, że nie ma zagrożeń, stosujemy mechanizmy wyparcia - nie widzę, nie słyszę, bo tak wygodniej, a jeśli dodatkowo nam płacą za milczenie i ciche przyzwolenie na barbarzyński proceder no to sami sobie odpowiedzmy na pytanie w jakim państwie my żyjemy. Nie dziwię się tym, którzy mówią, że to eksperyment na ludności cywilnej, bo tak jest - końskie zdrowie trzeba mieć będzie aby wytrzymać w gąszczu promieniowania, a to nie wszystko - bo tym, którym się uda przeżyć, to kto wie - po 2030 roku wchodzić ma sieć 6G a ona zakłada, że nasze ciała ulegną cyfrowo-technologicznej modyfikacji - będziemy cyborgami. Jakie wtedy będzie wytłumaczenie? Bo musimy nadążyć za robotami i algorytmami i żeby nie zostać w tyle i nie stracić całkowicie pracy musimy dać się zaczipować i przejść swego rodzaju operacje inżynieryjne, które uczynią nas pół ludźmi - pół maszynami. Science fiction? Nie to nasza popaprana rzeczywistość cyfrowo-technologicznej poprawności, której pierwszy etap przespaliśmy - owym pierwszym etapem było wprowadzenie smartfonów i wszechobecnego wi-fi(lata 2010-2019), drugi etap z mniejszym lub większym skutkiem będzie się pojawiać i pojawia się - czyli propagowane biometrie i propagowanie bezgotówkowości( silniej po 2020 roku) a trzeci etap to właśnie sieć 5G i internet rzeczy( które to mają być wdrożone do 2025 roku i w pełni działać), czwarty etap to zaawansowana sztuczna inteligencja i robotyzacja i algorytmizacja( raczej po 2025, może po 2030 roku).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.26.179.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!