Chmura okazała się nieoceniona. Polscy eksperci nie mają wątpliwości

  • Autor: WS
  • Dodano: 14-10-2021 19:45

Chmura jest narzędziem, które szczególnie sprawdziło się w czasie pandemii. Lockdowny, praca na office spowodowały, że migracja do chmury stała się konieczna. O technologiach chmurowych w kontekście cyfrowego przyspieszenia mówiono podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel dyskusyjny „Czas chmury”. Głos zabrali następujący eksperci: Tomasz Garbowski, członek zarządu ds. IT i projektów z Grupy Lux Med., Włodzimierz Miśta segment director z S&T w Polsce, Krzysztof Radziwon partner digital transformation w KPMG w Polsce, Antoni Rytel - wicedyrektor programu GovTech Polska, Tomasz Sobol cloud product manager, CEE z OVHcloud oraz Sławomir Soszyński - wiceprezes zarządu z ING Banku Śląskiego.

- Chmura okazała się nieoceniona, kiedy przyszło zamykać biura i przenosić biznes do domów. Szczególnie pomocna była w przypadku branży medycznej. - Z dnia na dzień musieliśmy zamykać centra medyczne z uwagi na rozporządzenia i skierować pacjentów na konsultacje telefoniczne. To był moment, kiedy 5 tys. lekarzy musiało świadczyć swoje usługi z różnych miejsc - dzięki rozwiązaniom chmurowym było to możliwe - mówił Tomasz Garbowski z grupy Lux Med.

Dlaczego firmy przechodzą na rozwiązania chmurowe? - Pierwszym powodem podjęcia takich działań jest skalowalność. Nie bez powodu dostawcy chmury są nazywani hyperscallerami. W przypadku teamsów, kiedy zaczęła się pandemia, z tygodnia na tydzień liczba minut spędzonych przez użytkowników skoczyła z 900 mln do 3 mld, po to, aby po kolejnym tygodniu skoczyć do 4,5 mld. W klasycznej infrastrukturze byłoby to absolutnie niemożliwe - powiedział Krzysztof Radziwon z KPMG. 

Włodzimierz Miśta z S&T w Polsce zauważył, że chmura nie jest projektem wyłącznie informatycznym. - Projekt migracji klasycznego rozwiązania wykorzystywanego na własnej infrastrukturze do środowiska chmurowego jest projektem, który wymaga pewnej analizy. Widzimy przestrzeń do edukowania małych i średnich firm. W dużej mierze obawy są spowodowane tym, że przekazywane są obowiązki działom IT. Nie wychodzimy dalej, nie spoglądamy na to szerzej, dlaczego to rozwiązanie będzie dla firmy lepsze i zostanie wpisane w strategię całego przedsiębiorstwa, a nie w strategię wyłącznie działu IT - mówił Włodzimierz Miśta z S&T. 

Słowa Włodzimierza Miśta potwierdził Antoni Rytel z GovTech Polska. - Na sektor publiczny patrzy się szczególnie, bo dane, którymi operujemy, to dane wysokiego zaufania. Wdrażanie chmury jest projektem organizacyjnym i ludzkim. Mówimy o czterech istotnych przewagach - pierwszą jest koszt, jest to w skali kraju wielokrotnie tańsze, drugą jest łatwość, trzecią bezpieczeństwo, a czwartą - prostota użytkowania i szybkość - mówił Antoni Rytel. 

Z kolei Tomasz Sobol zwrócił uwagę na fakt, że niewiele firm z sektora MŚP korzysta z rozwiązań w chmurze. - Wejście do clouda nie oznacza, że nie mamy nad tym kontroli. MŚP i duże firmy dopiero zaczynają korzystać z chmury. Powiedzmy sobie szczerze, że adopcja chmury, szczególnie w Polsce, nie jest tak szybka, jakbyśmy oczekiwali - wyjaśniał Tomasz Sobol. 

Problemem jest również brak kadry. - Powinniśmy szkolić deweloperów, a nie system administratorów. W przypadku migracji do chmury publicznej firma nie będzie korzystać z takich funkcji - komentował Sławomir Soszyński, wiceprezes zarządu z ING Banku Śląskiego.
 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chmura okazała się nieoceniona. Polscy eksperci nie mają wątpliwości

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!