Pandemia przyspieszyła inwestycje w chmurę pokazując wyraźniej zalety tej technologii. Coraz więcej przedsiębiorstw - również z branży produkcyjnej - decyduje się na skorzystanie z rozwiązań cloud. Pragmatyzm zwycięża z obawami i przyzwyczajeniami.
- Wdrożenie chmury może wygenerować wartość dodaną odpowiadającą 4 proc. rocznego PKB Polski w 2030 roku, wynika z ostatnich wyliczeń McKinsey.
- Z chmury korzysta już nie tylko branża IT. Tempo wzrostu wdrożenia tych technologii w segmencie produkcyjnym wzrosło od roku 2018 o 19 proc.
- – Firmy motoryzacyjne i ogólnie przemysłowe coraz częściej sięgają po rozwiązania cloud ze względu na ich dużą dostępność i niemal nieograniczoną skalowalność oraz fakt, że spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z WNP.PL Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor.
Ukierunkowanie na konkretne branże rozwiązań chmurowych wydaje się być rozwiązaniem, aby przełamać sceptycyzm przedsiębiorców. Wciąż w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że własna infrastruktura jest bezpieczniejsza, a modele subskrypcyjne chmury wiążą się z zagrożeniami.
Zerwane łańcuchy dostaw
Polska wciąż pozostaje w tyle światowych rankingów, jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązań chmurowych w krajowych przedsiębiorstwach.– Jeśli chodzi o tempo wzrostu poziomu wykorzystania chmury obliczeniowej, liderem jest sektor produkcyjny – tu gdy porównamy 2018 i 2020 rok wzrost wyniósł aż 19 proc. Ale żeby zobaczyć białe plamy, warto spojrzeć szerzej. Z chmury obliczeniowej w 2020 roku korzystało 75 proc. firm w Finlandii, 70 proc. w Szwecji i 67 proc. w Danii. Tymczasem w Grecji z chmury korzysta zaledwie 17 proc. firm, w Rumunii 16 proc., a w Bułgarii – 11 proc. Poniżej europejskiej średniej znajduje się także Polska, w której z chmury obliczeniowej korzysta tylko co czwarta firma – komentuje Sebastian Bryczkowski, Business Development Manager z S&T w Polsce.
W pandemii zerwane i zaburzone zostały łańcuchy dostaw, co spowodowało trudności w wielu branżach. W rozmowie z WNP.PL, dyrektor sprzedaży z firmy Infor zauważa, że było to szczególnie dotkliwe dla sektora automotive.
– Szczególne wymagania w zakresie cyfrowej synchronizacji produkcji zawsze były domeną branży motoryzacyjnej, która narzuca wyśrubowane standardy w łańcuchu dostaw. Tu każde odstępstwo od planu jest dużym wyzwaniem – mówi Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor, firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań chmurowych.
Siwek dodaje, że w dobie powszechnych zakłóceń globalnego łańcucha dostaw to właśnie w tym sektorze zauważa się presję wprowadzenia gotowych rozwiązań w chmurze.
– Firmy motoryzacyjne i ogólnie przemysłowe coraz częściej sięgają po rozwiązania cloud ze względu na ich dużą dostępność i niemal nieograniczoną skalowalność oraz fakt, że spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Co więcej, gotowe systemy branżowe pozwalają usystematyzować procesy i rozwijać prowadzoną działalność w oparciu o sprawdzone modele. Nieoceniona jest też łatwość wprowadzania innowacji w oparciu o technologie zintegrowane w branżowej chmurze – uzupełnia Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor.