Chmura w Polsce rośnie i wkracza do branży moto

Chmura w Polsce rośnie i wkracza do branży moto
Z technologii chmurowych korzysta coraz więcej firm Fot. Jenson / Shutterstock.com

Pandemia przyspieszyła inwestycje w chmurę pokazując wyraźniej zalety tej technologii. Coraz więcej przedsiębiorstw - również z branży produkcyjnej - decyduje się na skorzystanie z rozwiązań cloud. Pragmatyzm zwycięża z obawami i przyzwyczajeniami.

  • Wdrożenie chmury może wygenerować wartość dodaną odpowiadającą 4 proc. rocznego PKB Polski w 2030 roku, wynika z ostatnich wyliczeń McKinsey.
  • Z chmury korzysta już nie tylko branża IT. Tempo wzrostu wdrożenia tych technologii w segmencie produkcyjnym wzrosło od roku 2018 o 19 proc. 
  • – Firmy motoryzacyjne i ogólnie przemysłowe coraz częściej sięgają po rozwiązania cloud ze względu na ich dużą dostępność i niemal nieograniczoną skalowalność oraz fakt, że spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z WNP.PL Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor.
– Panujące na rynku status quo zmieniło dopiero pojawienie się w 2020 roku nowego czynnika, jakim była, a właściwie wciąż jest pandemia COVID-19. W przypadku wielu polskich firm prowadzących działalność produkcyjną to właśnie ona stała się swoistym katalizatorem zmian, który zintensyfikował procesy związane z transformacją cyfrową i zwiększył wykorzystanie rozwiązań cloud – mówi w rozmowie z WNP.PL Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor.

Ukierunkowanie na konkretne branże rozwiązań chmurowych wydaje się być rozwiązaniem, aby przełamać sceptycyzm przedsiębiorców. Wciąż w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że własna infrastruktura jest bezpieczniejsza, a modele subskrypcyjne chmury wiążą się z zagrożeniami.

Zerwane łańcuchy dostaw

Polska wciąż pozostaje w tyle światowych rankingów, jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązań chmurowych w krajowych przedsiębiorstwach.

– Jeśli chodzi o tempo wzrostu poziomu wykorzystania chmury obliczeniowej, liderem jest sektor produkcyjny – tu gdy porównamy 2018 i 2020 rok wzrost wyniósł aż 19 proc. Ale żeby zobaczyć białe plamy, warto spojrzeć szerzej. Z chmury obliczeniowej w 2020 roku korzystało 75 proc. firm w Finlandii, 70 proc. w Szwecji i 67 proc. w Danii. Tymczasem w Grecji z chmury korzysta zaledwie 17 proc. firm, w Rumunii 16 proc., a w Bułgarii – 11 proc. Poniżej europejskiej średniej znajduje się także Polska, w której z chmury obliczeniowej korzysta tylko co czwarta firma – komentuje Sebastian Bryczkowski, Business Development Manager z S&T w Polsce.

W pandemii zerwane i zaburzone zostały łańcuchy dostaw, co spowodowało trudności w wielu branżach. W rozmowie z WNP.PL, dyrektor sprzedaży z firmy Infor zauważa, że było to szczególnie dotkliwe dla sektora automotive.

– Szczególne wymagania w zakresie cyfrowej synchronizacji produkcji zawsze były domeną branży motoryzacyjnej, która narzuca wyśrubowane standardy w łańcuchu dostaw. Tu każde odstępstwo od planu jest dużym wyzwaniem – mówi Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor, firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań chmurowych.

Siwek dodaje, że w dobie powszechnych zakłóceń globalnego łańcucha dostaw to właśnie w tym sektorze zauważa się presję wprowadzenia gotowych rozwiązań w chmurze.
– Firmy motoryzacyjne i ogólnie przemysłowe coraz częściej sięgają po rozwiązania cloud ze względu na ich dużą dostępność i niemal nieograniczoną skalowalność oraz fakt, że spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Co więcej, gotowe systemy branżowe pozwalają usystematyzować procesy i rozwijać prowadzoną działalność w oparciu o sprawdzone modele. Nieoceniona jest też łatwość wprowadzania innowacji w oparciu o technologie zintegrowane w branżowej chmurze – uzupełnia Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics z Infor.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chmura w Polsce rośnie i wkracza do branży moto

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!