PARTNERZY PORTALU

Creotech Instruments idzie na giełdę i zerka na komputery kwantowe

Komputery kwantowe doprowadzą rzeczywiście do wielkiej rewolucji obliczeniowej w obszarze przede wszystkim chemii, biologii, ale też w obszarze optymalizacji pewnych procedur biznesowych - ocenił w rozmowie w trakcie XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, firmy technologicznej działającej m.in. w branży kosmicznej, która jest w przeddzień debiutu na rynku NewConnect.

  • Creotech Instruments działa od 2012 roku, rozwijając własną platformę satelitarną.
  • Firma bierze udział w budowie pierwszej konstelacji satelitarnej dla polskiego wojska.
  • - Specjalizujemy się w produkcji bardzo zaawansowanej elektroniki, nie tylko dla kosmosu, ale też np. dla laboratoriów kwantowych - dostarczamy systemy sterowania dla komputerów kwantowych - opowiada Grzegorz Brona.
Creotech Instruments to firma, która była jednym z pionierów polskiej branży kosmicznej. W ciągu niespełna 10 lat działalności opracowała m.in. własną platformę satelitarną HyperSat, która teraz zostanie wykorzystana na potrzeby polskiego wojska. Stało się to możliwe dzięki projektowi PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites) w ramach programu Szafir, którego zadaniem jest lepsze wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowoczesnych i kluczowych dla bezpieczeństwa oraz obronności Polski rozwiązań.

Szczególny nacisk położony został na rozwiązania służące wypełnieniu określonych luk technologicznych. Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych (Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, PCO) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej.

-  W wyniku tej współpracy ma powstać minikonstelacja trzech satelitów obserwacyjnych, które będą najlżejszymi satelitami z rodziny HyperSat - każdy z nich będzie miał około 10 kg i przeznaczeniem tych satelitów jest dostarczenie zobrazowań optycznych, które będą dostarczone na końcu polskiemu wojsku jako taki projekt pilotażowy, który ma pokazać zdolności i możliwości polskich podmiotów na dostawę satelitów już całkowicie komercyjnych, właśnie dla sektora obronnego - opowiada Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

- Platforma HyperSat to taka multimisyjna platforma satelitarna, którą możemy wykorzystać dla misji od 10 do 60 kg. Na platformie można rozmieszczać różne instrumenty, od instrumentów optycznych aż po instrumenty telekomunikacyjne - dodaje.

Niezależnie od projektu dla wojska pierwszy satelita HyperSat o nazwie EagleEye ma trafić na orbitę w 2023 roku.

Grzegorz Brona zwraca uwagę, że tego typu projekty jak PIAST mogą napędzać rozwój polskiego sektora kosmicznego. Na razie jednak w Polsce brakuje nam fundamentalnych decyzji dotyczących tego, jak ten rozwój powinien przebiegać.

- Po pierwsze powinniśmy się zdecydować, kim jesteśmy jako kraj. Czy jesteśmy krajem, który ma zamiar kiełkować w organiczny sposób i rozwijać sektor kosmiczny całkowicie organicznie, na zasadzie, że firmy same poszukują swoich nisz, specjalizują się w tych niszach i zarabiają pieniądze na rynku otwartym, czy też wyznaczymy przed firmami jakiś cel. Na przykład celem byłaby budowa konstelacji obserwacyjnej dla wojska albo budowa systemów telekomunikacyjnych. W związku z tym pierwszą odpowiedzią jest odpowiedź na to, kim tak naprawdę chcemy być, czy chcemy rosnąć organicznie, czy też chcemy pójść tą drogą ambitną - chcemy zdefiniować jakiś jeden, dwa, może trzy konkretne cele - zaznacza Brona.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Creotech Instruments idzie na giełdę i zerka na komputery kwantowe

  • Zeghar 2021-10-11 19:44:43
    Taaa, oczywiście... Nie ma normalnych systemów, a my się w kwantowe kompy będziemy ładować. Won z tymi clickbaitami.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!