PARTNERZY PORTALU

Cyfrowy Polsat z dużym zyskiem po sprzedaży Polkomtela Infrastruktury

Cyfrowy Polsat z dużym zyskiem po sprzedaży Polkomtela Infrastruktury
Grupa należąca do Zygmunta Solorza znacznie zwiększyła swój zysk netto Fot. mat. pras.

Grupa kapitałowa Cyfrowego Polsatu w III kwartale 2021 roku nieznacznie zwiększyła przychody w stosunku do sytuacji rok wcześniej i wypracowała przeszło 9-krotnie większy zysk netto niż przed rokiem. Skokowy wzrost zysku został osiągnięty przede wszystkim dzięki sprzedaży spółki Polkomtel Infrastruktura, właściciela masztów telekomunikacyjnych sieci Plus.

  • Gdyby nie sprzedaż Polkomtela Infrastruktury, grupa Cyfrowego Polsatu wypracowałaby zbliżone wyniki finansowe do tych notowanych przed rokiem.
  • Ostatecznie jednak zysk netto za III kwartał był o ponad dziewięć razy większy niż przed rokiem, a zysk netto wypracowany w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku zwiększył się o niemal pięć razy w stosunku rocznym.
  • Grupa Cyfrowego Polsatu jest kontrolowana przez polskiego miliardera Zygmunta Solorza-Żaka.
W III kwartale 2021 roku Cyfrowy Polsat wypracował skonsolidowane przychody na poziomie 3,0319 mld zł w porównaniu do 3,0035 mld zł rok przed rokiem.

EBITDA grupy, czyli wynik przed potrąceniem podatków, odsetek i amortyzacją, wyniosła 4,595 mld zł wobec 1,0789 mld zł w analogicznym czasie rok wcześniej.

EBITDA skorygowana, czyli nieuwzględniająca jednorazowego wpływu z tytułu sprzedaży w trzecim kwartale 2021 roku udziałów w spółce zależnej Polkomtel Infrastruktura, wyniosła 904,2 mln zł przy 1,0822 mld zł przed rokiem.

Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu osiągnął poziom 3,1487 mld zł w porównaniu do 345 mln zł rok wcześniej.

W sumie od początku roku Cyfrowy Polsat wypracował przychody w wysokości 9,179 mld zł (8,7147 mld rok wcześniej), wynik EBITDA na poziomie 6,8186 mld zł (3,0656 mld zł przed rokiem), skorygowany wynik EBITDA w wysokości 3,1278 mld zł (3,1104 mld zł rok wcześniej) i zysk netto wynoszący 4,0808 mld zł (819,5 mln zł przed rokiem). W tym wypadku mówimy więc o wzroście zysku o niemal pięć razy.

Hiszpanie dali zarobić Solorzowi

Przypomnijmy, że kontrolowany przez Zygmunta Solorza Cyfrowy Polsat sfinalizował w lipcu 2021 roku transakcję sprzedaży za blisko 7,1 mld zł 99,99 proc. udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura (obecnie Towerlink Poland), do której należą maszty sieci komórkowej Plus. Nabywcą był hiszpański operator infrastrukturalny Cellnex Telecom. Jeszcze niespełna trzy lata temu wartość spółki Polkomtel Infrastruktura wynosiła 1,6 mld zł, teraz została sprzedana za blisko 7,1 mld zł.

Po co jednak Cyfrowy Polsat sprzedał swoją infrastrukturalna spółkę, skoro nadal zamierzają opierać na niej swoje usługi? To forma outsourcingu, która pozwala im w sporym stopniu przestać martwić się o bieżące utrzymanie sieci i jednocześnie pozyskać kapitał na dalszy rozwój.

- Takie ruchy nie tylko nie są niczym dziwnym, ale wpisują się wręcz w obecne standardy rynkowe. W różnych branżach przemysłowych już 15-20 lat temu wydzielano z parków przemysłowych infrastrukturę mediów. Starano się odseparować stabilną część biznesu od tej, która podlega mocniejszym fluktuacjom rynkowym. Daje to inwestorom większą transparentność oraz pełną wycenę składników biznesu - tłumaczył w rozmowie z WNP.PL Jacek Niewęgłowski, były wieloletni członek zarządu P4, operatora sieci komórkowej Play.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Cyfrowy Polsat z dużym zyskiem po sprzedaży Polkomtela Infrastruktury

  • Zygmunt 2021-11-17 17:49:50
    Myślisz, że nie zweryfikowałem takiej opcji?
  • Pesymista 2021-11-12 14:38:48
    Można było to wydzielić do oddzielnej spółki i nadal brać pieniądze za dostęp od innych operatorów. A tak sprzedano maszty i teraz trzeba będzie stać o łaskę Hiszpanów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!