Cyfrowy skrót, czyli cywilizacyjny (prze)skok

Cyfrowy skrót, czyli cywilizacyjny (prze)skok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Adam Sofuł
  • Dodano: 20-09-2019 13:19

Nowoczesne technologie ICT nie są już tylko jedną z branż współczesnej gospodarki. W coraz większym stopniu determinują jej rozwój, a biznes coraz bardziej przenosi się do sieci. Nadążanie za przyspieszającą technologiczną czołówką jest coraz trudniejsze, ale cyfrowa rewolucja może być szansą także dla tych zapóźnionych regionów.

  • Nowoczesne informatyczne technologie i cyfryzacja gospodarki będą jednym z tematów Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Białymstoku w dniach 25-26 września 2019 roku.
  • Polska Wschodnia dokonała w ostatnich latach znaczącego postępu, jeśli chodzi o infrastrukturę zarówno komunikacyjną, jak i teleinformatyczną.
  • Pięć województw Polski Wschodniej ma potencjał, by w najbliższych latach włączyć się do cyfrowej biznesowej gry.

Polska Wschodnia przez dekady była nazywana Polską B. Dziś to określenie już mocno zdezaktualizowane, ale niemal przez całą powojenną (a po części i dawniejszą) historię można uznać za prawdziwe, a o tyle że oddawało stosunek „centrum” do wschodnich peryferii kraju. Ten obszar był przez dekady niedoinwestowany, by nie powiedzieć zaniedbany. Wielkie budowy socjalizmu lokowano w innych regionach.

zobacz też: Fundusze unijne odmieniają Polskę Wschodnią

Dziś pięć wschodnich województw mozolnie, z determinacją i – co ważniejsze - skutecznie nadrabia cywilizacyjny dystans. Czy jednak w okresie, gdy mamy do czynienia z globalną cyfrową rewolucją, a postęp technologiczny jest coraz szybszy, takie regiony jak Polska Wschodnia nie stoją na straconej pozycji? Czy cywilizacyjny dystans wraz z rozwojem nowoczesnych technologii nie będzie się z roku na rok pogłębiał? Niekoniecznie. Trzeba tylko trochę zapomnieć o przeszłości, o utartych ścieżkach i włączyć się do technologicznego wyścigu XXI wieku. Trzeba iść trochę na skróty.

zobacz też: Polska Wschodnia nadal z tyłu, ale już coraz mniej

Po to, by przejść od gospodarki (nie z własnej winy) zacofanej do nowoczesnej, nie trzeba przechodzić wszystkich etapów. Gdy mówimy o rozwoju Polski Wschodniej, nie myślimy o tym, by weszła ona w etap owych „wielkich budów socjalizmu”, lecz raczej o tym, by wykorzystując istniejące zasoby (i stymulując finansowo odpowiednie obszary), mogła włączyć się we współczesną cyfrową gospodarkę.

Oczywiście pewnych etapów przeskoczyć się nie da – niezależnie od tego, czy chcemy rozwijać tradycyjną (a za chwilę już anachroniczną), czy cyfrową gospodarkę musimy stworzyć odpowiednie podłoże – przede wszystkim infrastrukturę, zarówno komunikacyjną, jak i teleinformatyczną. Pierwsze 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej dało Polsce Wschodniej pod tym względem zauważalny gołym okiem postęp. To stworzyło warunki, że można już myśleć bardziej „cyfrowo".

I Polska Wschodnia powoli przestawia się na cyfrowe tory. Kojarzona raczej z turystyką ma pod tym względem spory potencjał. Dość wspomnieć, że polski gigant (jak na lokalne warunki) informatyczny – Asseco pochodzi z Podkarpacia.

A ponieważ każdy biznes zaczyna się od zera (w kasie) i od pomysłu bardzo mocno stawia na start-upy. To właśnie w Polsce wschodniej powstało sześć tzw. platform startowych. To partnerstwa zrzeszające ośrodki innowacji, szkoły wyższe, fundusze venture capital i przedstawicieli biznesu, które udzielają wsparcia dla osób mających pomysł na innowacyjny biznes i chcących założyć go w Polsce Wschodniej. To jedyny tego typu i realizowany na tak szeroką skalę program w kraju, służący wsparciu rozwoju start-upów.

Każda z tych platform ma swoje specjalizacje - platforma startowa „Start-up Heroes” w Olsztynie specjalizuje się w ICT, produkcji żywności, ekoenergetyce. Platforma startowa ”Hub of Talents 2” w Białymstoku - metalowo-maszynowa, związana z przetwórstwem metali i wytwarzaniem maszyn, IT/ICT oraz specjalizacja horyzontalna.

Kolejna platform startowa - „Wschodni Akcelerator Biznesu” w Puławach ma specjalizacje branżowe: ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze, ICT. Platforma startowa „Unicorn Hub” w Lublinie –IT/ICT, Smart City/transport i motoryzacja, medycyna/zdrowie publiczne. W platformie startowej „IDEALIST” w Lublinie specjalizacje branżowe to ICT, energetyka, medycyna/turystyka/zdrowie. Platform startowa „Start in Podkarpackie” w Rzeszowie to IT/ICT, lotnictwo, motoryzacja, budownictwo.

Są też inne inicjatywy, jak np. Idea Regionalnego Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości w województwie podlaskim została zainicjowana podpisaniem w lipcu 2018 roku listu intencyjnego „Region północno-wschodni wobec wyzwań Gospodarki 4.0”. Do inicjatywy przystąpiły największe podlaskie uczelnie, przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu. Centra Kompetencji gwarantują przede wszystkim dostęp do nowych technologii i wykwalifikowanych kadr oraz stworzenie sieci łączącej przedsiębiorców oraz wymianę danych pomiędzy nimi.

Atutem Polski Wschodniej w tym wyścigu do nowoczesności może być – dziś uchodzący za obciążenie – fakt, że w tym regionie dominują raczej małe i średnie firmy, które ze swojej natury są elastyczniejsze i łatwiej dostosowują się do szybko zmieniających się warunków biznesowych. Przeszkodą może być oczywiście ich słaba baza kapitałowa – postęp poza pomysłem wymaga również pieniędzy – ale to może być zniwelowane przez napływ środków unijnych.

Pamiętajmy jednak, że droga do nowoczesności to tak naprawdę krok w nieznane. Wymaga odwagi – tej akurat polskim przedsiębiorcom nie brakuje – ale i rozwagi. By nowoczesne pomysły były możliwe do realizacji w istniejącym otoczeniu biznesowym, a z drugiej strony, by owo otoczenie biznesowe zmieniać wraz ze zmieniającymi się trendami w gospodarce.

O tym, jak tego dokonać i która droga wiodąca do cyfrowej przyszłości będzie dla Polski Wschodniej najodpowiedniejsza, będziemy dyskutować podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Białymstoku w dniach 25-26 września 2019 roku.

Tej tematyce będzie poświęconych kilka paneli dyskusyjnych. O tym, jak nowe technologie zmieniają gospodarkę podczas sesji „Cyfryzacja i nowe technologie” będą dyskutować: Izabela Bartnicka, Head of Business Development w Fundacji Digital University, Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego, Katarzyna Nosalska, członek zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, Eliza Pogorzelska, dyrektor w Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Robert Strzelecki, CEO TenderHut, SoftwareHut, Paweł Tadejko z Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Karl Wilfing, przewodniczący Parlamentu Dolnej Austrii i Jacek Wiśniewski, prezes Nexera Holding Sp. z o.o.

W sesji „Branża IT – Puszcza Krzemowa” dyskutować będą: Jarosław Antychowicz, prezes Infinity Group, Adam Kamiński, koordynator klastra InfoTech, Adam Ławicki, prezes White Hill, Marta Molska, Co-Founder, Partner, DO IT crew Sp. z o.o., Adam Pogorzelski, CEO w Code & Pepper, Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions.

Podczas białostockiego kongresu nie mogło również zabraknąć miejsca dla startu-pów. Podczas debaty „Scena start-upowa Polski Wschodniej” zaprezentują się Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, Paweł Pacek, wicedyrektor w Agencji Rozwoju Przemysłu, Marcin Seniuk, dyrektor w PARP Łukasz Skłodowski, prezes, Elastic Cloud Solutions, Jakub Sochacki, manager w PwC i Adam Zdanowicz, założyciel, MAD Bicycles Moderator.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cyfrowy skrót, czyli cywilizacyjny (prze)skok

  • Dość technokratycznych i cyfrowo-komunistycznych bzdur!! 2019-09-21 02:41:40
    Polska ale i cała Europa( Unia Europejska) powinna postawić się technokratycznym i cyfrowo-komunistycznym zapędom USA i Chin. Przeprowadzić na terytorium UE następujące reformy: 1. Desmartfonizacja - delegalizacja, zakaz, wycofanie z produkcji, zniszczenie smartfonów - nakaz produkcji i użytkowania tylko zwykłych komórek na terytorium UE bez żadnych dodatków tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. 2. Deinformatyzacja - przywracać tam gdzie można papierowe dokumenty tym samym dając wolność obywatelom od bzdurnych systemów informatycznych, gdzie trzeba zakładać konta, pamiętać loginy i hasła. 3. Zakaz, delegalizacja, sukcesywne ograniczanie i eliminowanie w-fi z przestrzeni publicznej, miejsce internetu zostaje tam, gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach. 4. Zakaz biometrii( jedyny wyjątek skan odcisku palca w marginalnych sytuacjach ale za zgodą obywatela ale brak zgody na skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu). 5. Odstąpienie od realizacji nieprzebadanej pod względem zdrowotnym sieci 5g i internetu rzeczy - te kwestie mogą godzić i na pewno godziłyby w dwa fundamentalne dla ludzi prawa - prawo do prywatności i prawo do ochrony zdrowia. 6. Facebook, Instagram i inne współpracujące dla tego serwisu media społecznościowe powinny zostać z Europy wydalone, należy powiadomić o tym fakcie uprzednio użytkowników tychże serwisów by nie byli tym zaskoczeni i mogli w stosownym czasie pozabierać swoje dane, potem nastąpi proces czyszczenia danych i w ciągu 6 miesięcy wszelkie dane o użytkownikach europejskich powinny bezpowrotnie i bez śladu zniknąć, a domeny tych serwisów byłyby wówczas niedostępne na terytorium UE. 7. Gotówka powinna być honorowana ponad płatności bezgotówkowe, nigdy zaś odwrotnie. 8. Należy przywrócić funkcjonowanie budek telefonicznych( najlepiej w miejsce stacji roweru miejskiego, i tak większość ludzi korzysta z własnych rowerów, co do tego nie ma wątpliwości) - to zapewni obywatelom wolność, gdy zapomną ze sobą wziąć komórki mogą udać się do automatu, wpłacić drobne i porozmawiać albo wyrobić kartę abonamentową by przez okres miesiąca lub kilku miesięcy rozmawiać bez limitu a potem kartę doładować. 9.Człowiek ma robić, człowiek ma myśleć - nie ma zgody na pozbawianie większości miejsc pracy ludzi i wypierania całych zawodów na rzecz zastąpienia myślenia ludzkiego algorytmami a pracy własnej jedynie maszynami/robotyzacją. Europa wreszcie pokazałaby, że nie pozwoli dyktować sobie ani swoim obywatelom polityki zmierzającej do technokratyzmu i cyfrowego komunizmu - zarówno Chiny jak i USA byłby w szoku. Wkurzony byłby także Izrael i to jeszcze jak.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.222.251.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!