PARTNERZY PORTALU

Cyfryzacja budownictwa nabiera rozpędu. Wysokie ceny w tym pomagają

Cyfryzacja budownictwa nabiera rozpędu. Wysokie ceny w tym pomagają
Budownictwo coraz chętniej korzysta z narzędzi cyfrowych. Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Paweł Szygulski
    Paweł Szygulski
  • Dodano: 07-07-2021 20:00

- Cyfrowe innowacje budownictwo wdraża powoli - to fakt, ale jednocześnie widzimy ostatnio dużo większą motywację w tej mierze ze strony generalnych wykonawców, wynikającą choćby z pandemii czy z bardzo dużej inflacji cen materiałów budowlanych - twierdzi w rozmowie z WNP.PL Rafał Grudzień, prezes start-upu ProperGate, laureata konkursu Start-up Challenge.


ProperGate oferuje system informatyczny, który pozwala dokładnie planować i monitorować wszystkie dostawy materiałów na teren budowy. Jak idzie wam taka cyfryzacja branży budowlanej?


- Branża budowlana jest najmniej scyfryzowany sektor gospodarki na świecie - obok rolnictwa. W zależności od raportu zawsze jedna z tych dwóch branż jest na ostatnim miejscu pod tym względem.

Cyfrowe innowacje budownictwo wdraża powoli - to fakt, ale jednocześnie widzimy ostatnio dużo większą motywację w tej mierze ze strony generalnych wykonawców, wynikającą choćby z pandemii czy z bardzo dużej inflacji cen materiałów budowlanych.

Dobrze zaplanowany proces logistyczny to olbrzymie oszczędności, dlatego ProperGate jest coraz częściej doceniany.

Zobacz także: Budownictwo wkracza w szybką cyfryzację

Widzimy dużą szansę dla ProperGate, choćby z tego względu, że w branży budowlanej nawet 20 proc. projektów jest po prostu opóźnionych, a 80 proc. z nich przekracza pierwotny budżet.

Ponadto budownictwo globalnie odpowiedzialne jest za generowanie aż 35 proc. śmieci, a to istotny problem ekologiczny. Nasza aplikacja pomaga ograniczyć wszystkie te niekorzystne zjawiska.

Można zatem powiedzieć, że wasze rozwiązanie trafia w aktualne potrzeby branży budowlanej, tym bardziej że pandemia potrzeby te jeszcze wzmocniła?

- Logistyka to jedno z krytycznych wyzwań branży budowlanej i do tej pory jej kontrolowanie, jeśli w ogóle było, wymagało dużej biurokracji. Zespoły osób odpowiedzialne za logistykę były potężne i "przerabiały" bardzo uciążliwe procesy.


W tej sytuacji łatwość kontroli i prostota naszego rozwiązania oraz to, że nasi klienci zyskują dostęp do danych w czasie rzeczywistym, stanowią mocne atuty systemu. Ułatwiamy procesy raportowania i eliminujemy żmudne prace weryfikacyjne. Nie trzeba już szukać danych w segregatorze w biurze budowy - są dostępne online i ułatwiają planowanie dostaw oraz rozładunku, a także zwiększają ich efektywność.

Jedną rzeczą jest stworzenie systemu, który będzie dane przetwarzał i raportował, a drugą - jego wprowadzenie w danej firmie. Jak to wygląda w praktyce? Wielu ludzi spośród budowlańców musi nauczyć się z tego korzystać i przyzwyczaić się do takiego narzędzia... Przychodzi im to łatwo?

- Wdrażanie innowacji jest zawsze wyzwaniem, ale my nasz system projektujemy przede wszystkim z myślą o kliencie, o końcowym użytkowniku. Staramy się, by zarówno produkt, jak i wdrożenie były proste i intuicyjne, aby możliwie skrócić i uprościć proces adaptacji. Po reakcjach klientów widzimy, że system pozostaje bardzo przystępny w użytkowaniu, pomimo bardzo dużej liczby funkcjonalności.

Czas wprowadzania systemu oczywiście różni się w zależności od wielkości projektu, ale nie brakuje sytuacji, w których jesteśmy w stanie "wejść" na daną budowę nawet w jeden dzień. Wiadomo, że przyzwyczajenie się do nowego procesu może zająć trochę więcej czasu, ale samo wdrożenie jest stosunkowo szybkie i łatwe.

Co dotychczas udało się osiągnąć ProperGate, w jakim jesteście momencie oraz ile czasu wam to zajęło?

- Podczas 3-3,5 roku działalności najwięcej czasu, bo niemal 2 lata, zajęło nam budowanie produktu. Za to przez ostatni rok skupialiśmy się już na dostosowywaniu go do naszych klientów. W tym czasie udało nam się też rozszerzyć grupę docelową o budowy magazynów, co było zresztą naszym celem od samego początku.

Obecnie jesteśmy w momencie, w którym widzimy, że nasze rozwiązanie jest bardzo pomocne dla naszych klientów, ale jednocześnie mamy jednak ochotę na więcej - i rozszerzamy zakres działalności naszego systemu. W przyszłości będzie on mógł zasilać danymi inne systemy śledzenia operacji na budowie. Idziemy w stronę integracji z innymi systemami, zarówno oprogramowaniem Oracle, jak i Procorem.

Jak wygląda pozyskiwanie finansowania dla takiego start-upu jak ProperGate? Jak sobie z tym radzicie? Wspomniał pan już o niedawnej rundzie finansowej...

- Są trzy główne możliwości finansowania start-upu. Na początku to tzw. bootstrapping, czyli finansowanie przedsięwzięcia własnymi środkami. W Polsce mamy też dużą bazę grantów, dzięki którym można pozyskiwać finansowanie zarówno na R&D, jak i internacjonalizację. Jednak najważniejsze środki we wczesnej fazie rozwoju w praktyce pochodzą od inwestorów, a zwłaszcza aniołów biznesu.

Pierwszymi inwestorami w ProperGate byli właśnie aniołowie biznesu, posiadający olbrzymie doświadczenie na rynku nieruchomości w Polsce. Ponadto ostatnio zamknęliśmy rundę seed, pozyskując nowych inwestorów typu VC. Jeden to polsko-amerykański fundusz, drugi - brytyjski fundusz. Uwierzyli w nasz produkt i zainwestowali w ProperGate.

Pozyskiwanie finansowania to ciągły i intensywny proces. Zamykając jedną rundę i planując budżet na następne miesiące, trzeba myśleć już o pozyskaniu nowych inwestorów, którzy wesprą dalszą akcelerację. To nie tak, że raz zbiera się pieniądze i koniec... Robi się to właściwie cały czas, do - co najmniej - osiągnięcia punktu rentowności.

Czy takie budowanie bazy finansowej dla start-upu jest mocno praco- i czasochłonne?

- Tak, to bardzo dużo pracy, szczególnie w końcowych fazach pozyskiwania finansowania, kiedy trzeba np. negocjować umowę inwestycyjną. Ale żeby dotrzeć do tego punktu, należy odbyć setki spotkań z funduszami z całego świata, żeby znaleźć tych kompatybilnych wspólników, z którymi dalszy rozwój spółki będzie jak najbardziej efektywny.

Ile osób obecnie pracuje w firmie?

- W tej chwili 17 osób, choć niebawem będzie ich już 18. To cały zespół, włącznie z założycielami.

Aktualnie mamy otwartych kilka rekrutacji. W naszym planie jest zatrudnienie dodatkowych pięciu osób do końca roku.

Co jest kluczowe, by przebić się na rynek budowlany, zostać zauważonym i pozyskać klientów?

- Tu pomógł nam choćby konkurs Start-up Challenge 2020 - w ramach European Tech and Start-up Days w Katowicach. Ważne jest na pewno, aby być widocznym, promować się poprzez różne eventy czy konkursy, które pomagają w komunikacji produktu oraz są szansą na dostrzeżenie przez potencjalnych klientów lub partnerów.

Start-up Challenge pozostaje przykładem wydarzenia, które pozwala budować wiarygodność oraz siłę przebicia firmy.

Czytaj również: Start-Up Challenge 2019: Oto najciekawsze start-upy w Polsce

W naszym przypadku - poza szeroko zakrojonymi konkursami dla start-upów, jak właśnie Start-up Challenge - istotne jest także to, by prezentować rozwiązania podczas wydarzeń przeznaczonych stricte dla branży budowlanej, gdzie proponuje się projekty proptechowe czy contechowe. W tym przypadku w Polsce godnym polecenia wydarzeniem jest Proptech Festival, organizowany przy okazji konferencji Property Forum, w którym również należeliśmy do grona zwycięzców.

Prócz konkursów ważny jest także aktywny udział w konferencjach, zarówno lokalnych, jak i globalnych, skierowanych do branży budowlanej. 

Oprócz zdobywania rozpoznawalności przebicie się na rynku budowlanym wymaga codziennej, intensywnej pracy, słuchaniu klientów i budowania najlepszego produktu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyfryzacja budownictwa nabiera rozpędu. Wysokie ceny w tym pomagają

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.230.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!