Czas na polskie przyspieszenie w sprawie łączności 5G

Czas na polskie przyspieszenie w sprawie łączności 5G
Polska w sprawie 5G ma jeszcze bardzo dużo do zrobienia Fot. Shutterstock.com

Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce, Europie i na świecie. Główne kierunki, wiodące technologie, 5G warunkiem rozwoju inteligentnej gospodarki. 5G w przemyśle – czas prywatnych sieci. Rozwój 5G a bezpieczeństwo – technologie i regulacje. Te i inne zagadnienia zostaną poruszone 26 kwietnia na jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Technologia 5G oferuje duży potencjał zarówno dla publicznych, jak i prywatnych sieci telekomunikacyjnych.
  • W ostatnim czasie pojawił się mocny sygnał świadczący o tym, że w sprawie budowy publicznych sieci 5G Polska może uczynić istotny krok do przodu.
  • Wszechstronnie na temat 5G będziemy dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Sieć 5G, będąca zupełnie nowym standardem telekomunikacji mobilnej, powinna wnieść istotny wkład we wzrost gospodarczy Polski. Chodzi tu nie tylko branże technologiczne, bo korzyści z zupełnie nowych parametrów komunikacji mobilnej nadają się do wielorakich zastosowań w biznesie. W sprawie superszybkiej sieci 5G powinniśmy jednak w końcu zacząć działać szybciej.

Na szczęście kluczowe zapisy prawne dotyczące budowy publicznych sieci 5G wydaję się nabierać w końcu konkretnego kształtu, po długim czasie prac legislacyjnych obfitujących we wzrosty akcji. Przypomnijmy, że już od września 2020 roku toczą się prace nad nową wersją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, budząc emocje sporej części branży telekomunikacyjnej. Nowa wersja projektu pojawiła się w połowie marca na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Być może jesteśmy więc blisko finału prac nad zmianami w prawie, bez których Urząd Komunikacji Elektronicznej nie ruszy z aukcją częstotliwości dla kluczowego do budowy publicznej łączności 5G pasma C (3,6 GHz).

Zobacz także: Sztuczna inteligencja staje się wyzwaniem na polu edukacji

Co prawda działający w Polsce operatorzy komórkowi od 2020 roku rozwijają usługi łączności 5G, jednak na razie korzystają z innych częstotliwości, niż przewidziane dla tej sieci, co nie pozwala zapewnić pełnych parametrów zakładanych dla 5G. Kamieniem milowym dla budowy tej sieci ma być rozdzielenie między operatorów częstotliwości właśnie z pasma 3,6 GHz, które będą stanowić szkielet polskiego 5G. Poza tym w przyszłości zagospodarowane mają zostać także częstotliwości 700 MHz oraz 26 GHz.

Strona rządowa zakładała pierwotnie, że aukcja zostanie rozstrzygnięta w 2020 roku. To jednak się nie udało, w dużej mierze przez przeciągające się prace nad zmianami w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

5G to jednak nie tylko sieci publiczne, ale i prywatne. - W 5G nie chodzi o to, żeby się cieszyć z obejrzenia jakiegoś filmu, ale o to, by stworzyć narzędzie umożliwiające przedsiębiorcom inwestowanie w zakresie autonomicznego transportu czy wykorzystania 5G w rolnictwie - powiedział jeszcze w zeszłym roku Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, który będzie uczestnikiem debaty zatytułowanej „5G”, która zostanie zorganizowana 26 kwietnia w ramach XIV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Oprócz Andrzeja Dulki w dyskusji wezmą udział: Andrzej Kozłowski, prezes firmy Emitel, Jacek Niewęgłowski, dyrektor ds. transformacji i spraw publicznych w firmie Cellnex Poland, Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań w Polskim Instytucie Ekonomicznym oraz Aleksandra Suchorzewska, dyrektor zarządzająca w firmie doradczej Accenture.

Można jeszcze rejestrować z swój udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który w dniach 25-27 kwietnia będzie odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czas na polskie przyspieszenie w sprawie łączności 5G

  • Precz z cyfrową komuną i technokratyzmem 2022-04-21 22:26:34
    w w w. wnp. pl/tech/rewolucyjna-szansa-dla-polski-widoki-na-prywatne-sieci-5g,556121.html#comment - komentarz pod tym artykułem jest istną krucjatą przeciwko tym chorym i porąbanym czasom zmierzającym do cyfrowego komunizmu i technokratyzmu i skuteczną receptą, lekiem na to draństwo. P.S jak myślicie dlaczego na Interii nie możecie skomentować artykułów o tematyce cyfryzacji, telekomunikacji, bezgotówkowości, bezprzewodowości? Bo to są artykuły sponsorowane przez lobbystów w tychże tematykach i są one wyłączone z możliwości komentowania. To oczywiste, tchórze boją się prawdy i szczerej krytyki, która jest trudna i niewygodna. Uciekają jak te karaluchy, gdy się światło zapali. Kilka lat temu komentowałem jeszcze niektóre artykuły na wirtualnemedia. pl o tematykach cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnych ale już dawno nie mogę, ponieważ nawet jeśli bym coś napisał to nie jest to dopuszczone do publicznego widoku, dlatego, że besztam nieokiełznaną krytyką i piszę tak niewygodne i trudne dla lobbystów telekomunikacyjnych, bezgotówkowych, bezprzewodowych i cyfrowych komentarze, że obawiają się oni, że ludzie się obudzą i się od nich odwrócą. Broniłem od kilku lat, bronię i będę bronić normalności. Ludzie zasługują na zaprowadzenie zdroworozsądkowego porządku, równowagi między światem cyfrowym a realnym i tego dostaną jeśli tego zechcą i będą ku temu ostro przeć, a lobbyści będą się musieli z tym pogodzić i to zaakceptować czy im się to będzie podobać czy nie. Ludzie nie zamawiali i nie życzyli sobie socjopatyczno-psychopatycznego "uszczęśliwiania na siłę", któremu przyświeca cwaniactwo, podłość i wyrachowanie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!