Podczas pandemii digitalizacja i usługi cyfrowe znacznie przyspieszyły. W pewnych dziedzinach skoczyliśmy o 5 lat, ale wciąż zwiększamy zapóźnienie w kwestii technologii 5G – podczas gdy w innych krajach 5G już działa, my wciąż czekamy na przetargi na pasma.
- Dzięki przyspieszeniu w pandemii jesteśmy 5 lat do przodu pod względem cyfryzacji administracji i biznesu.
- Bez zaangażowania prywatnych kapitałów postęp nie będzie następował w normalny, rynkowy sposób, nie będzie miał znamion inwestycji kapitałowej.
- Inwestowanie w IT może przyspieszyć dzięki nowym możliwościom, jakie stwarza sieć 5G, o ile ta wreszcie w Polsce ruszy.
Mamy wiele poziomów przestrzeni transformacji cyfrowej. Dzięki przyspieszeniu w pandemii jesteśmy 5 lat do przodu pod względem cyfryzacji administracji i biznesu - powiedziała Olga Ewa Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podczas sesji Cyber Poland 2025 na EEC Online.
Potwierdził to zdanie także Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI SA i pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021. – Trzy-cztery lata temu mieliśmy 500 000 profili zaufanych, a w zeszłym tygodniu przekroczyliśmy 11 mln, co wskazuje, że z cyfrowej administracji korzystamy – zauważył Krzysztof Szubert i dodał, że problemem jest adaptacja nowoczesnych technologii przez małe i średnie firmy.
Czytaj także: Dziesięciokrotnie zwielokrotnimy moce superkomputerów dostępnych w Polsce
- Nie mamy w Europie tak wielkich koncernów, jak są w USA czy w Azji. Pod wieloma względami musimy gonić świat – powiedział Krzysztof Szubert i zauważa, że nigdy w skali Europy nie było dostępnych tyle środków na szeroko rozumiane technologie cyfrowe. Wymienia m.in. Horyzont Europe, oferujący 95 mld euro na m.in. budowanie konsorcjów, czy Invest EU, w którym jest 26 mld euro.
Krzysztof Szubert uważa jednak, że bez zaangażowania prywatnych kapitałów postęp nie będzie następował w normalny, rynkowy sposób, nie będzie miał znamion inwestycji kapitałowej, która ma się przerodzić w zwrot.
Zdaniem Krzysztofa Szuberta w ostatnim okresie zauważalne jest zainteresowanie inwestorów technologiami cyfrowymi. - Rynek venture capital jest w takim momencie, w którym wychodzimy z okresu wsparcia startupów na bardzo niskim poziomie, w niskiej fazie rozwoju, co miało miejsce w ostatnich kilku latach, przechodzimy do fazy wzrostu i ekspansji, kiedy startupy potrzebują inwestycji w wysokości kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu milionów złotych – powiedział Krzysztof Szubert.
Czytaj także: "Z fabryki świata Chiny przeobrażają się w inwestora i kupca"
Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji uważa, że inwestowanie w IT może przyspieszyć także dzięki nowym możliwościom, jakie stwarza sieć 5G. Tyle, że nie w Polsce. Według Andrzeja Dulki w ubiegłym roku ok. 412 operatorów w 131 krajach inwestowało w 5G, wdrożyło tą technologię 161 operatorów, a 150 operatorów w 61 krajach uruchomiło co najmniej 1 usługę 5G w swojej sieci. Na naszym rynku każdy z operatorów uruchomił już co prawda 5G, ale w oparciu o istniejącą infrastrukturę. Pozwala to na oglądanie filmów, ale na rozwijanie najnowocześniejszych technologii.
– W 5G nie chodzi o to, żeby się cieszyć z obejrzenia jakiegoś filmu, ale o to, by stworzyć narzędzie umożliwiające przedsiębiorcom inwestowanie w zakresie autonomicznego transportu czy wykorzystania 5G w rolnictwie – powiedział Andrzej Dulka. Jego zdaniem opóźnienia w przetargach na pasma 5G powodują, że świat wciąż nam ucieka. My jeszcze nie zaczęliśmy pracować z 5G, tymczasem za progiem już czeka 6G, a 7G już jest w sferze badań i rozwoju.