PARTNERZY PORTALU

Dobry czas dla spółek technologicznych. Zobacz, gdzie szukać kapitału na rozwój

Dobry czas dla spółek technologicznych. Zobacz, gdzie szukać kapitału na rozwój
Pieniędzy na polskie startupy nie brakuje fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: WNP.PL/AH
  • Dodano: 06-10-2021 11:42

Polski rynek funduszy Venture Capital przeżywa niespotykany wcześniej rozkwit. Na wsparcie mogą liczyć zarówno startupy, jak i MŚP w fazie wzrostu lub ekspansji. Jakie projekty przyciągają dziś inwestorów? Eksperci są zgodni: wspólny mianownik to innowacje i wysokie technologie.

  • Dla tych, którzy szukają kapitału na początku drogi do globalnego biznesu, pomocna będzie oferta przygotowana przez fundusze powstałe w ramach programu BRIdge Alfa zarządzanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 
  • Ci, którzy potrzebują większego zastrzyku gotówki, czyli kwoty powyżej 1 mln zł, powinni zainteresować się propozycją krajowych funduszy Venture Capital wspieranych przez NCBR w ramach programów Bridge VC Pilotaż oraz Bridge VC.
  • Dla szukających wsparcia kolejnych faz rozwoju innowacyjnych projektów  powstał NCBR Investment Fund. NIF jest funduszem specjalizującym się w koinwestycjach z funduszami partnerskimi w małe i średnie przedsiębiorstwa w fazach „expansion” oraz „growth”, które komercjalizując wyniki prac badawczo-rozwojowych.  

Oferta na start i początek

Wyścig o miano pierwszego polskiego jednorożca zakończył się zwycięstwem DocPlannera. Sukces rozwiązania, które w Polsce znane jest jako Znany Lekarz rozbudził apetyt zarówno inwestorów, jak i innowatorów. Gdzie więc szukać kapitału na początku drogi do globalnego biznesu?

Jedną z opcji jest szeroka oferta przygotowana przez fundusze powstałe w ramach programu BRIdge Alfa zarządzanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ostatnich latach Alfy zainwestowały w rozwój blisko 640 startupów m.in. z takich sektorów jak IT, medtech, edutech czy innowacje w rolnictwie. Te 55 zespołów zarządzających odpowiada dziś za sukcesy takich firm jak Warmie, Airly, Genomtec czy SentiOne. Aktualnie fundusze BRIdge Alfa mogą wesprzeć dany projekt kwotą do 200 tys. euro pomocy publicznej (co stanowi 80% wartości inwestycji).

- Lwia część funduszy BRIdge Alfa wciąż szuka kolejnych okazji, aby uzupełnić swój portfel o innowacyjne pomysły – mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR.  - To pokazuje, że kilka lat temu, jako jedna z pierwszych w Polsce instytucji publicznych otwartych na finansowanie z wykorzystaniem instrumentów kapitałowych, daliśmy impuls do rozwoju rynku funduszy VC. Gdyby do inwestycji Alf dodać do tego transakcje, za które odpowiadają  fundusze zarządzane przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, uzyskamy prawie 2/3 wartości rynku. Widać wyraźnie, jak ważną rolę odgrywają nadal środki publiczne, których znaczna część pochodzi z programu Inteligentny Rozwój, czyli z Funduszy Europejskich.

Ci, którzy potrzebują większego zastrzyku gotówki, czyli kwoty powyżej 1 mln zł, powinni zainteresować się propozycją krajowych funduszy Venture Capital wspieranych przez NCBR w ramach programów Bridge VC Pilotaż oraz Bridge VC.

TDJ Pitango Ventures (VC), Cogito (VC), EEC Magenta (CVC), SpeedUp Energy Innovation (CVC), Icos III (CVC), FF VC (CVC) inwestują w firmy technologiczne na dalszych etapach rozwoju. Szczególnie poszukiwane są pomysły związane z cyfryzacją oraz transformacją energetyczną.

Pełną lista funduszy wraz z niezbędnymi informacjami oraz kontaktami znajduje się na stronie internetowej NCBR. 

Wsparcie w fazie wzrostu i ekspansji

Choć pieniędzy na polskie startupy nie brakuje, to w ostatnich latach coraz bardziej wyraźna stała się luka finansowa w obszarze wsparcia kolejnych faz rozwoju innowacyjnych projektów. Gdzie więc szukać kwot większych niż 3 mln zł?   

W odpowiedzi na to wyzwanie powstał NCBR Investment Fund. NIF jest funduszem specjalizującym się w koinwestycjach z funduszami partnerskimi w małe i średnie przedsiębiorstwa w fazach „expansion” oraz „growth”, które komercjalizując wyniki prac badawczo-rozwojowych. Budżet inwestycyjny NIF to 700 milionów zł, a wartość pojedynczej inwestycji wynosi 3-64 milionów zł.

- Zgodnie z polityką i strategią inwestycyjną NIF będzie dokonywać inwestycji w firmy wyselekcjonowane i zaproponowane przez fundusze partnerskie lub te, które same zgłoszą się do nas i otrzymają pozytywną ocenę naszego funduszu partnerskiego – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NIF. – Systematycznie poszerzamy grono funduszy partnerskich, zapraszając do współpracy doświadczone i dynamiczne podmioty. Podpisaliśmy już umowy z Enea Innowacje, BrigdeOne, PGE Ventures i ARIA, a kilka tygodni temu do grona naszych partnerów dołączył jeden z największych w regionie bałtyckim fundusz VC - Change Ventures z Estonii. Wspólnie będziemy wspierać podmioty z naszego regionu, mające szanse rozwijać swoje biznesy w skali globalnej 

Więcej o działalności NCBR Investment Fund można znaleźć na stronie internetowej funduszu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobry czas dla spółek technologicznych. Zobacz, gdzie szukać kapitału na rozwój

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.65.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!