Kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich Unii Europejskiej, tzw. ACTA 2, została 15 kwietnia przyjęta przez państwa Wspólnoty. W końcowym głosowaniu większość państw członkowskich Unii poparła projekt. Polska i pięć innych krajów były przeciwko.
W lutym w Brukseli przedstawiciele krajów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie kontrowersyjnych regulacji dotyczących prawa autorskiego. Osiem państw, w tym Polska i Włochy, wypowiedziało się przeciwko propozycji przepisów. Nie wystarczało to jednak, aby zablokować wejście w życie nowego prawa. Był to dopiero jeden z etapów procesu legislacyjnego.
W kolejnym etapie, kilka dni później w lutym, przedstawiciele krajów UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej zawarli kompromis w sprawie ostatecznego kształtu nowych regulacji. Ten kompromis w marcu poparł PE na sesji plenarnej.
Kompromis musiały jednak jeszcze zatwierdzić ostatecznie kraje członkowskie, co stało się właśnie 15 kwietnia.
Kwestii praw autorskich w internecie będzie poświęcona dyskusja "Nowe media", która 15 maja 2019 roku zostanie zorganizowana na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.