Edge computing daje biznesowi do ręki nowe dane

Edge computing daje biznesowi do ręki nowe dane
Dell Technologies wdraża coraz więcej rozwiązań z dziedziny przetwarzania brzegowego Fot. Dell Technologies

Firma analityczna Garnter ocenia, że do końca 2022 roku ponad 50 proc. danych będzie tworzonych poza chmurą czy centrum danych. To daje sporą przestrzeń na rozwój przetwarzania brzegowego, czyli inaczej edge computingu. - Korzystając z nowych możliwości, przedsiębiorstwa będą inwestować w miejscach, w których do tej pory było to trudne i kosztowne - przekonuje w rozmowie z WNP.PL Kajetan Mroczek, Senior System Engineer w firmie Dell Technologies.

  • Edge computing, czyli po polsku przetwarzanie brzegowe, polega na tym, że zamiast wysyłać dane gdzieś daleko, analizujemy i podejmujemy decyzje w miejscu ich powstawania.
  • Zwrot z inwestycji w edge computing może być bardzo szybki, zwłaszcza że sprzęt nie jest drogi - przekonuje Kajetan Mroczek.
  • W dodatku, ponieważ nie ma wielkich wymagań co do warunków, w których pracuje, koszty związane z jego eksploatacją są również niższe - mówi o przetwarzaniu brzegowym.
Danych przetwarzamy coraz więcej. Dotyczy to praktycznie wszystkich dziedzin życia, a więc i działalności biznesowej. Co możemy robić od strony technologicznej, by nowe dane nie przeciekały nam przez ręce i można je było dobrze wykorzystać? W jakim stopniu pomocne jest tu przetwarzanie brzegowe, czyli edge computing?

Kajetan Mroczek: - Tak, to jest duże wyzwanie, zwłaszcza że wielu danych na razie jeszcze nie ma, ale - dzięki cyfryzacji - lada moment się pojawią. Tu powstaje pytanie: jak możemy nad nimi zapanować?

Na razie w wielu przypadkach dzieje się tak, że przez niedostateczną jakość łączy internetowych nie jesteśmy w stanie przekazać danych do data center czy chmury. Wiele obiektów, takich jak magazyny, farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne działa gdzieś w terenie, poza obszarami zurbanizowanymi. Skoro nie posiadamy tam dostatecznie dobrych łączy, to nieraz musimy wybierać, które dane przekażemy do analizy, a z których w ogóle nie skorzystamy.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem Della o cyfryzacji

Taki problem rozwiązuje właśnie edge computing, czyli po polsku przetwarzanie brzegowe. Polega ono na tym, że zamiast wysyłać dane gdzieś daleko, analizujemy i podejmujemy decyzje w miejscu ich powstawania.
Zresztą czy warto wysyłać gdzieś dane, żeby przesunąć o kilka stopni panel słoneczny? Przecież nie potrzebujemy do tego skomplikowanego systemu analitycznego. Dzięki przetwarzaniu brzegowemu odpowiednia decyzja zapada na miejscu, niezawodnie i bez zbędnej straty czasu.

Dodatkowo w koncepcji edge computingu mieści się budowa instalacji, które nie stawiają szczególnych wymagań co do środowiska pracy. Nie musimy im zapewniać wyrafinowanego chłodzenia, dobrze znoszą pola elektromagnetyczne czy zapylenie. Jednocześnie jednak mogą być platformą tak wydajną, żeby pracowały na nich na przykład algorytmy sztucznej inteligencji.

Dzięki takim zaletom przetwarzanie brzegowe będzie coraz bardziej powszechne. Zwłaszcza że rosnąca liczba różnego rodzaju czujników czy kamer będzie dostarczać coraz więcej danych.

Firma analityczna Garnter ocenia, że do końca 2022 roku ponad 50 proc. danych będzie tworzonych poza chmurą czy centrum danych.

Czyli mówimy o przetwarzaniu danych, których w większości jeszcze nie ma?

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Edge computing daje biznesowi do ręki nowe dane

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!