Edge computing transformuje przemysł

Edge computing transformuje przemysł
mat.pras.
  • Autor: materiał promocyjny HPE
  • Dodano: 23-02-2022 13:18

W produkcji jakość zawsze miała priorytetowe znaczenie. Dzisiaj, w dobie globalizacji i mediów społecznościowych, w których niepochlebne opinie mogą w mgnieniu oka wyrządzić markom znaczne szkody, a także rosnącej presji na ograniczanie wszelkich kosztów, potrzeba eliminowania usterek powstających na liniach montażowych jest jeszcze większa. Czy produkcja bez usterek jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że dzięki analityce wideo i sztucznej inteligencji na brzegu sieci marzenie stało się już rzeczywistością.

Z artykułu dowiesz się:
- Jak Relimetrics wdrożyło rozwiązania HPE 
- Na czym polega cyfrowa transformacja przy zastosowaniu edge computingu

 We współczesnym, niezwykle złożonym środowisku produkcyjnym, w sytuacji, kiedy rośnie zapotrzebowanie na indywidualne konfigurowanie wytwarzanych produktów, wzrasta ryzyko występowania anomalii. Tymczasem właśnie usterki są największym wyzwaniem produkcji przemysłowej. Mimo to wiele firm nadal polega na ręcznych procesach kontroli jakości, chociaż mają świadomość, że ludzkie oczy są zupełnie niedostosowane do prędkości pracy współczesnych linii produkcyjnych.

Z myślą o zaspokojeniu coraz wyższych wymagań względem jakości niemiecka firma Relimetrics, partner HPE OEM i NVIDIA, postanowiła zatrudnić do tego zadania maszyny. Opierając się na technologiach komputerowego rozpoznawania obrazów, analizie danych na brzegu sieci w czasie rzeczywistym oraz algorytmach uczenia maszynowego, opracowuje rozwiązania, które pozwalają przenieść jakość produkcji na niewyobrażalny do niedawna poziom. Automatyzując przy pomocy technologii HPE i NVIDIA audyty jakościowe, Relimetrics potrafi zredukować niemal do zera liczbę usterek występujących w trakcie produkcji.

„Przenosimy automatyzację kontroli jakości na nowy poziom. Zmniejszenie ilości odpadów i przeróbek nie jest już marzeniem, ale rzeczywistością” – przekonuje założyciel i prezes Relimetrics, Kemal Levi.
 
Transformacja cyfrowa zaczyna się na brzegu sieci

Relimetrics pomaga przedsiębiorstwom transformować sposób projektowania i wytwarzania produktów, wykorzystując do tego oprogramowanie, które pozwala na pełną digitalizację kolejnych cykli audytów jakości. Opracowane rozwiązanie bazuje na wspomaganej przez procesory graficzne technologii analizy obrazu wideo w czasie rzeczywistym oraz uczeniu maszynowym. Dzięki temu umożliwia zautomatyzowane sprawdzanie konfiguracji i właściwości komponentów produkcyjnych, a także poprawę skuteczności wykrywania błędów.

Jednak przechwycenie i przetworzenie danych wideo z odpowiednią szybkością, dostosowaną do tempa i precyzji produkcji, nie zawsze jest proste. Przesyłanie ogromnych ilości danych do chmury często powoduje opóźnienia i spowalnia cały proces kontroli jakości. Dlatego mając na celu zmniejszenie liczby usterek i przyspieszenie procesu, Relimetrics musi uruchamiać swoje rozwiązania tam, gdzie odbywa się produkcja – czyli w hali fabrycznej.

Umożliwiając firmom zastosowanie analityki wideo na brzegu sieci, Relimetrics pomaga im wykrywać problemy jakościowe z większą precyzją i szybko rozwiązać problemy. Tym samym pomaga zbliżać się do osiągnięcia zerowej liczby usterek oraz poprawy wyników finansowych. Ostatecznie bowiem udaje się zmniejszyć ilość odpadów i koniecznych poprawek, a także zwiększyć zadowolenie i lojalność klientów.

Koncepcja edge computing sprawdzona w praktyce

Jednym z klientów Relimetrics jest firma Foxconn, która w zlokalizowanej w Czechach fabryce produkuje serwery dla HPE. Jak można sobie wyobrazić, to bardzo złożone, zróżnicowane i w pełni konfigurowalne produkty. Ręczne kontrole jakości zabierały od dwóch do pięciu minut na jednostkę.

We współpracy z HPE Pointnext Services Relimetrics wdrożyła technologię analityki wideo i uczenia maszynowego na linii produkcyjnej Foxconn. Rozwiązanie składało się z pięciu kamer, które rejestrowały w wysokiej rozdzielczości obrazy produktów wchodzących na taśmy produkcyjne. Obrazy z kamer są porównywane z obrazami referencyjnymi prezentującymi poprawny i błędny montaż komponentów serwera. W przypadku wykrycia problemów system natychmiast je sygnalizuje, umożliwiając natychmiastowe ich usunięcie. Natomiast jeśli serwer spełnia standardy, można przejść do pakowania i wysłać go do klienta.

Kluczowym elementem systemu są rozwiązania HPE Edgeline Converged Edge wyposażone w procesory graficzne NVIDIA, które pozwalają na analizowanie obrazów lokalnie.

„Rozmiar obrazów w wysokiej rozdzielczości, potrzebnych do weryfikacji ścisłych tolerancji i zapewnienia natychmiastowej informacji zwrotnej zespołowi operacyjnemu, sprawia, że rośnie potrzeba przetwarzania danych w bardzo krótkim czasie i na brzegu sieci” – mówi Volker Heinle, starszy dyrektor ds. operacji łańcucha dostaw EMEA w HPE.

Konwergentne systemy brzegowe HPE Edgeline z procesorami graficznymi NVIDIA zapewniły rozwiązaniu Relimetrics wydajność, której potrzebuje do prowadzenia inspekcji w czasie rzeczywistym, bezpośrednio na hali produkcyjnej. „Dzięki wprowadzeniu procesorów graficznych NVIDIA do obudowy HPE Edgeline EL4000 i optymalizacji wydajności sieci za pomocą NVIDIA TensorRT opóźnienie wnioskowania spadło z 4165 do trzech milisekund. To przekłada się na niemal 1400-krotny wzrost wydajności” – mówi Kemal Levi. Co więcej, połączona moc procesorów i układów GPU sprawia, że w rozwiązaniu proponowanym przez Relimetrics trening modeli sztucznej inteligencji może odbywać się w trybie online.

Ostatecznie najważniejsze są końcowe efekty

W porównaniu do pracy manualnej liczba wykonywanych testów jest większa o 20 proc., czas kontroli jednego serwera skrócony do 96 sekund, a liczba wadliwych produktów trafiających do klientów jest mniejsza o 25 proc. Udało się ograniczyć naprawy gwarancyjne i poprawić ogólną jakość usługi. Szacuje się, że zautomatyzowana kontrola jakości wykrywa usterki z dokładnością przekraczającą 99,9 proc. I na tym właśnie polega prawdziwa cyfrowa transformacja!
 
Weź udział w bezpłatnym webinarium, podczas którego dowiesz się jak HPE GreenLake przyspiesza cyfrową transformację w firmach! Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą!
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Edge computing transformuje przemysł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!