Edge-IoT Alliance ustanowi standardy dla urządzeń brzegowych

Edge-IoT Alliance ustanowi standardy dla urządzeń brzegowych
Edge-IoT czyli tzw. krawędź internetu rzeczy to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym Fot. Shutterstock.com
  • Autor: GKS
  • Dodano: 11-11-2021 09:53

Konsorcjum spółek Phoenix Systems, Netia, Atende oraz Atende Industries powołuje w Brukseli międzynarodowe stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Jego misją jest zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla Edge-IoT, aby ułatwić tworzenie i uruchamianie aplikacji bezpośrednio na urządzeniach brzegowych. Stowarzyszenie będzie zrzeszało przede wszystkim europejskie firmy przemysłowe zainteresowane ustandaryzowaniem środowiska urządzeń brzegowych Edge-IoT kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT czyli przemysłowego internetu rzeczy.

Według raportu firmy badawczej IDC "FutureScape: Worldwide IT Industry 2020 Predictions" do 2023 r. ponad 50 proc. nowej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw będzie wdrożonych na brzegu sieci, a nie w korporacyjnych centrach danych, w porównaniu z mniej niż 1 proc. obecnie. Do 2024 roku, liczba aplikacji na brzegu wzrośnie o 800 proc.

- W ramach porozumienia Edge-IoT Alliance wychodzimy naprzeciw zmianom rynku poprzez zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych o ograniczonych zasobach. Chodzi o to, aby aplikacje były pisane na urządzenia brzegowe w taki sam sposób jaki znamy ze świata komputerów osobistych i telefonów i by mogły być łatwo przenoszone pomiędzy różnymi urządzeniami. Obrazowo mówiąc, chodzi o to, aby program napisany dla urządzenia brzegowego mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, zadziałał w pralce, dronie i nowym samochodzie autonomicznym - mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca oraz jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes spółek Atende Industries oraz Phoenix Systems z grupy Atende.

- Grupa Netia ma bardzo duże doświadczenie w komercjalizacji i skutecznym wdrażaniu rozwiązań Cloud oraz Security. W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwieramy się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań. Zestandaryzowany system operacyjny dla Edge-IoT ma w naszej ocenie ogromny potencjał i szansę zaistnienia na światowym rynku IoT. Jestem przekonany, że nasze wspólne kompetencje w zakresie projektowania i budowy rozwiązań chmurowych pozwolą nam sprawnie opracować centralną platformę gromadzenia, przetwarzania i analizy danych pochodzących z urządzeń Edge-IoT, uwalniając pełen potencjał innowacyjny nasz i naszego partnera - twierdzi, prezes Netii.

- Rozwiązanie, od którego zaczynamy naszą wspólną przygodę, czyli Smart Grid i wspieranie przyjaznej środowisku energetyki jest też jednym z priorytetów rynkowych, szczególnie ważnych z punku widzenia efektywnego zmniejszania emisji. Warto wspomnieć, że już od pewnego czasu wszystkie obiekty Data Center Netii, a wraz z nimi również nasze usługi chmurowe z linii NetiaNext, zasilane są w 100 proc. zielona energię - dodaje.

Edge-IoT czyli tzw. krawędź internetu rzeczy to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Taka architektura rozwiązuje problemy związane z opóźnieniami w przesyle danych, ponieważ dane te są przetwarzane bliżej miejsca ich pochodzenia, a ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynniejszą obsługę użytkownika końcowego.

Rozwijające się sieci o wysokiej przepustowości, takie jak 5G, w coraz większym stopniu wykorzystują standardy Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast. Tym samym otwierają się nowe pola zastosowań dla dotychczasowych urządzeń, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, podobnie jak np. smartfony.

Nowo powołane stowarzyszenie ma na celu ustandaryzowanie systemu operacyjnego dla Edge-IoT po to by, analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych, umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

- Razem z Netią zapraszamy do naszego stowarzyszenia przedstawicieli Przemysłu 4.0., którzy tak jak my uważają, że otwarty i ustandaryzowany system operacyjny na urządzeniach brzegowych, nawet tych opartych o mniejsze mikrokontrolery, jest kluczowy dla rozwoju chmury przemysłowej i przemysłowego internetu rzeczy - mówi Paweł Pisarczyk.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Edge-IoT Alliance ustanowi standardy dla urządzeń brzegowych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!