Eskalacja cyber zagrożeń w energetyce: przypadki oraz ich implikacje

Eskalacja cyber zagrożeń w energetyce: przypadki oraz ich implikacje
W 2020 roku, w sektorach krytycznych unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa odnotowała około 300 cyberataków Fot. PAP/ITAR-TASS
  • Autor: PIM/KK
  • Dodano: 11-01-2022 12:46

Postęp technologiczny oraz trwająca transformacja cyfrowa systemów elektroenergetycznych sprawia, że stają się one coraz bardziej podatne na ataki cybernetyczne. Trwa wyścig technologii między twórcami oprogramowania i cyberprzestępcami, szukającymi luk w jego zabezpieczeniach. Często najłatwiejszym do złamania zabezpieczeniem jest natura użytkownika.

  • W 2020 roku, w sektorach krytycznych unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa odnotowała ok. 300 cyberataków.
  • Infrastruktura energetyki rozproszonej – wiatrowej i słonecznej zwiększa liczbę koniecznych i czyni ją bardziej podatną na cyberataki.
  • Kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony ma warstwowa strategia bezpieczeństwa, która obejmuje zarówno wykrywanie zagrożeń, jak i procedurę odpowiedniej reakcji na pojawiające się incydenty.
- Używamy technologii, aby usprawnić proces zarządzania energią, aby uzyskać jak najlepszą efektywność energetyczną.  Niestety technologia używana jest również przez cyberprzestępców po to, aby złamać zabezpieczenia. Wyścig technologii trwa, operatorzy toczą coraz bardziej wyrafinowaną walkę o powstrzymanie zagrożeń - wyjaśnia Karol Kij, lider technologiczny w obszarze cyberbezpieczeństwa z Atende SA.

Rok do roku ENISA (unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa) odnotowuje niemal dwukrotny wzrost znaczących incydentów bezpieczeństwa. W 2020 roku, w sektorach krytycznych odnotowano ich ok. 300, chociaż może być ich dużo więcej, a to za sprawą tego, że sektor energetyczny niechętnie informuje publicznie o zaistniałych incydentach.

Ataki na system energetyczny Ukrainy

Karol Kij przypomina przypadki dotyczące naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina, jako jedna z pierwszych doświadczyła ataków na system energetyczny. W grudniu 2015 r. doszło do jednego z poważniejszych cyberataków, który na kilka godzin pozbawił dostaw energii prawie połowę obiektów mieszkalnych obwodu iwanofrankiwskiego. Cyberprzestępcy użyli złośliwego oprogramowania pod nazwą „BlackEnergy”, które dostarczyli przy pomocy phishingu.

Wydarzenie to jest jednym z wielu incydentów dotyczących sektora energetycznego w rejestrze globalnych cyberzagrożeń prowadzonym przez unijny zespół reagowania na incydenty komputerowe od lipca 2019 r.

Czytaj także: Prezes Atende: Polska stanie się krajem wartości dodanej

- Firmy uzbrajają się w coraz to nowsze rozwiązania bezpieczeństwa. Próba przełamania tych rozwiązań często wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i czasu na szukanie błędów czy luk. Dużo łatwiej złamać, niestety, ludzką naturę - mówi Karol Kij.

Atende zmniejsza ryzyko klientów poprzez odpowiednie przeszkolenie ich pracowników. Odpowiednie oznacza w tym przypadku - nie ograniczającym się do suchego wykładu, o którym słuchacze po kilku dniach prawdopodobnie zapomną.

Symulowany atak phishingowy

- Przeprowadzamy wśród pracowników klienta niezapowiedziany, symulowany atak phishingowy. To pozwala przeżyć tego typu złośliwe działania na własnej skórze.  Scenariusze takiego ataku są poprzedzone analizą klient, a następnie indywidualnie przygotowywane. Nie ograniczamy się tylko do tradycyjnego phishingu z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Zdarzało nam się wysłać dostawcę z pizzą, który zostawia w części administracyjnej pendrive’a i wówczas obserwujemy, czy oraz gdzie ten pendrive zostanie użyty - wyjaśnia Karol Kij.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eskalacja cyber zagrożeń w energetyce: przypadki oraz ich implikacje

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!