Firmy, które nie adaptują się do cyfrowej rzeczywistości, wypadają z gry

Firmy, które nie adaptują się do cyfrowej rzeczywistości, wypadają z gry
- Jeśli mała lub średnia firma nie dysponuje wystarczającymi zasobami do tego, aby zaaplikować systemy wspierające podejmowanie decyzji, wypada z gry - uważa Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji Fot. Shutterstock
  • Tomasz Wolf
    TWO
  • Dodano: 27-04-2022 13:27

Nowe modele zarządzania i wykorzystanie zaawansowanych technologii jako drogi do realizacji nowej koncepcji funkcjonowania przedsiębiorstwa  to tematyka omawiana podczas debaty „Nowe modele biznesowe”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zaproszeni eksperci rozmawiali na temat zmian w metodach działania organizacji, które przekładają się na sukces firmy.

- Tworzenie nowych modeli biznesowych jest łatwiejsze w przypadku dużych firm, które dysponują odpowiednimi zasobami finansowymi. Problem z budowaniem modelu cyfrowego dotyka natomiast małych i średnich przedsiębiorstw, których nakłady inwestycyjne są niewystarczające. Elementem sukcesu biznesowego w tym przypadku jest zrozumienie tego, co naprawdę można zrobić i gdzie jest bariera funkcjonowania na rynku z punktu widzenia dostępności kapitału. Jeśli mała lub średnia firma nie dysponuje wystarczającymi zasobami do tego, aby zaaplikować systemy wspierające podejmowanie decyzji, wypada z gry, pozostawiając część rynku dużym korporacjom - mówił podczas debaty Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.

O roli kapitału ludzkiego i liderów HR w procesie cyfryzacji przedsiębiorstwa wypowiadała się Aleksandra Latocha, dyrektor marketingu APA Group.

- Mniejsze organizacje stoją przed tymi samymi wyzwaniami co duże, dysponują natomiast znacznie mniejszymi zasobami finansowymi, ale też ludzkimi. Dlatego staramy się dbać o kompetencje naszych pracowników, pozwalając im na samorozwój, ale także starając się, aby czuli oni, iż się nimi opiekujemy. Bardzo ważna jest informacja zwrotna, która nie musi mieć pozytywnego wydźwięku. Jeśli jednak jej nie ma, oznacza to, że pracownicy czują się  pozostawieni samym sobie – komentowała Aleksandra Latocha w trakcie debaty „Nowe modele biznesowe”.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy, które nie adaptują się do cyfrowej rzeczywistości, wypadają z gry

  • Mądre są te firmy, które zachowują dystans, zdrowy rozsądek, pewną powściągliwość, umiar 2022-04-27 19:56:34
    "Firmy, które nie dokonują zmian, wypadają z gry" - nie zgadzam się, właśnie firmy, które dokonują zmian bez wiedzy klientów/konsumentów/użytkowników ogółem, bez pytania ich o zdanie, nie mówiąc o zgodzie, bez przeprowadzania obiektywnych i niezależnych badań, analiz, sond, ankiet, konsultacji społecznych itp. by określić poziom zapotrzebowania na zmiany - to właśnie takie firmy same proszą się o to by wypaść z gry, bo ludzie nie znoszą "uszczęśliwiania" na siłę i narzucania im odgórnie zmian. Ludzie wolą firmy, które zachowują umiar i zdrowy rozsądek, a nie firmy którym odbija na tle "innowacji" i krzywo pojmowanego postępu, progresu. Ostatnimi kilku laty zaobserwować można w różnych miastach łamanie prawa konsumenckiego jakim jest swoboda wyboru metody płatności, o co mi chodzi? A o to, że wprowadza się rozwiązania, które faworyzują płacenie za produkty/usługi nie tylko kartą ale np. telefonem, zegarkiem - ogólnie płatności bezgotówkowe, cyfrowe przy jednoczesnym utrudnianiu czy wręcz uniemożliwianiu konsumentowi/klientowi płacenia za pośrednictwem gotówki. Następują więc próby dyskryminowania czy marginalizowania transakcji gotówkowych na rzecz mocnego "szturchania" społeczeństwa w kierunku płacenia metodami bezgotówkowymi. Gdzie dla przykładu konkretnie można to zaobserwować? - w handlu detalicznym( np. powstające sklepy samoobsługowe czy kasy w hipermarketach - samemu się można obsłużyć ale o zapłaceniu gotówką można zapomnieć - nie ma takiej opcji) czy komunikacji miejskiej( nowe biletomaty mobilne montowane w pojazdach autobusowych, trolejbusowych czy tramwajowych - można zapłacić różnymi formami bezgotówkowymi, a o zapłaceniu gotówką by automat wydrukował bilet papierowy można zapomnieć).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!